Topošajai Rīgas domes koalīcijai gatava pievienoties arī «Gods kalpot Rīgai» frakcija

Pēc līdzšinējas Rīgas domes koalīcijas iziršanas strīdiem un mēra Mārtiņa Staķa ("Par!/Progresīvo" virzīts) demisijas dēļ trīs līdzšinējie koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un bloks "Kods Rīgai" – konceptuāli vienojās par sadarbību arī ar pašreizējo opozīcijas frakciju "Gods kalpot Rīgai".

Rīgas domes trīs frakciju blokam gatavi pievienoties arī „Gods kalpot Rīgai”
00:00 / 02:23
Lejuplādēt

Iepriekš konceptuālā vienošanās panākta arī ar opozīcijā esošo partijas "Latvijas attīstībai" frakciju, un gatavību atbalstīt koalīciju pauda divi  neatkarīgie deputāti.

Balsu sadalījums Rīgas domē

Līdzšinējā koalīcija:

  • "Par!/Progresīvie" 14 deputāti
  • "Jaunā Vienotība" 9 deputāti
  • NA/LRA 7 deputāti
  • "Kods Rīgai" 4 deputāti

Opozīcija:

  • "Saskaņa" 11 deputātu
  • "Gods kalpot Rīgai" 5 deputāti
  • Latvijas Krievu savienība 3 deputāti
  • "Latvijas attīstībai" 3 deputāti
  • pie frakcijām nepiederoši - 4 deputāti

Mēra pienākumu izpildītājs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") informēja, ka nākamnedēļ frakcijas apspriedīs sadarbības memorandu un gaidāma aktīvāka sarunu sesija, apspriežot mājokļu jautājumus, satiksmes jomas un citus pašvaldībai aktuālos darbus.

"Sarunās ir jūtams konstruktīvisms un vēlme strādāt rīdzinieku labā. Tādēļ konceptuāla virzība ir iezīmējusies šajās sarunās," sacīja Ķirsis.

Ķirsis atzina, ka ir cerības dažu nedēļu laikā izveidot jaunu koalīciju. Viņš gan neminēja, kurš varētu būt nākamais Rīgas mērs.  

Savukārt "Gods kalpot Rīgai" līderis Juris Radzevičs Latvijas Radio norādīja, ka neatbalsta koalīcijas līgumu kā formātu un ka sadarbību ar trīs partiju kodolu, viņaprāt, var īstenot arī bez tā. "Visticamāk, mēs, vismaz es uzskatu, ka diez vai varētu parakstīt kaut kādu koalīcijas līgumu. Šobrīd nemeklēju pretrunas. Es meklēju, ko mēs varētu kopīgi izdarīt rīdzinieku labā neatkarīgi no tā, vai mēs parakstām šo koalīcijas līgumu vai neparakstām," sacīja Radzevičs.

Trīs līdzšinējo koalīcijas frakciju bloks atzina, ka darbs tik sadrumstalotā koalīcijā ar piecām frakcijām un neatkarīgajiem deputātiem būs izaicinājums, taču alternatīva tam būtu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, kurās, viņuprāt, pastāvētu risks, ka domē iekļūtu pretvalstiski noskaņoti spēki.

Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai") pauda, ka sarunās esot pietiekami detalizēti iziets cauri darbiem, kas ir izdarāmi un būtu redzami rīdziniekiem. Tikmēr Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) norādīja, ka nozīmīga būs cilvēku attieksme, kas ļaus vieglāk strādāt kopā.

Piecām frakcijām ir 28 no 60 pašvaldības deputātu balsīm, un arī ar divu neatkarīgo deputātu atbalstu joprojām nevarētu iegūt vairākumu domē.

Ķirsis arī atklāja, ka uzrunāti ir arī atsevišķi frakcijas "Par!/Progresīvie" deputāti. Šāda rīcība frakcijas līderi Mārtiņu Kossoviču sarūgtina: "Tās ir ļoti, ļoti zemiskas un nepieklājīgas metodes – tirgoties ar amatiem, kaut kādām ietekmēm. Tāpēc es atļaušos nekomentēt. Drīzāk uzskatu, ka kolēģi grauj uzticību politikai."

Vai ir kāds, kas no frakcijas var aiziet? "Šobrīd man tādas sajūtas nav. Mēs visi regulāri tiekamies frakcijā," pauda Kossovičs.

Sarunas ar opozīciju trīs frakcijas sāka pēc tam, kad nespēja vienoties par turpmāko sadarbību ar līdzšinējiem partneriem no "Par!/Progresīvo" frakcijas.

"Par!/Progresīvie" frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs teica, ka "mīlas romāns" ar "Gods kalpot Rīgai" un trīs bloka frakcijām ir uzplaucis tikai tagad, nevis agrāk, kā to bija prognozējis bijušais mērs Mārtiņš Staķis, kurš iepriekš norādīja, ka alternatīva koalīcija darbojas jau kādu laiku.

KONTEKSTS:

Jau mēnesi Rīgas dome strādā bez mēra, jo Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie" frakcija) atkāpās no amata pēc tam, kad  trīs koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un deputātu bloks "Kods Rīgai" – balsoja kopā ar opozīciju, lai izveidotu izmeklēšanas komisiju par pārkāpumiem Satiksmes departamentā, lai gan mērs bija uzdevis tos izmeklēt pilsētas izpilddirektoram.

Gandrīz trīs nedēļas ritēja sarunas par jaunas koalīcijas veidošanu, "Par!/Progresīvie" iebilda pret trīs vicemēru amata saglabāšanu, aicinot atstāt tikai vienu mēra vietnieku, kam pārējie partneri nepiekrita, līdz 2.augustā trīs līdzšinējiem koalīcijas partneriem sarunu stiepšana garumā apnikusi un tie nolēma sākt sarunas ar domes opozīcijas frakcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti