Panorāma

Iedzīvotāji Valsts svētkos novēl saticību, veselību un mīlestību

Panorāma

Panorāma

Augstākās padomes deputāti: Šis bija dzīves lielākais lēmums

Bijušie Augstākās Padomes deputāti: Balsojums par Latvijas neatkarību – dzīves lielākais lēmums

Stāvot pāri bailēm par iespējamām represijām, Augstākās Padomes deputāti bija tie, kuri pirms 33 gadiem nobalsoja par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Šodien atminoties to dienu, visi uzrunātie sacīja, ka tas bijis viņu dzīves lielākais lēmums un sasniegums.

To, kas un kā notika 1990. gada 4. maijā, bijušie Augstākās Padomes deputāti atceras spilgti. Bija emocionāli pārdzīvojumi, bailes par savu un savas ģimenes drošību, bet bija skaidrs, ka cits balsojums nav iespējams.

"Es zināju, ar ko es riskēju. Ja kaut kur kaut kādas komunistiskās varas iezīmes vēl būtu saglabājušās, tad es nebūtu saglabājies. Arī man tā bija augstākā pilotāža manā dzīvē, augstākais lidojums, par kuru, lai vai kā toreiz bija, es nenožēloju nevienu minūti.," atzina bijušais Augstākās Padomes deputāts Alfrēds Čepānis.

"Es sēdēju pirmajā rindā, jo mani bija ielikuši skaitīšanas komisijā. Brīžiem nevarēja redzēt to protokola lasītāju, jo žurnālistu jūra bija priekšā. Visiem vajadzēja nobildēt. Un otrs, ka aiz loga skanēja tā cilvēku līdzskaitīšana," atminējās bijušais Augstākās Padomes deputāts Andris Tomašūns.

"Liekas, ka tas bija lielākais darbs, ko es esmu izdarījis savā dzīvē. Tas nebija varbūt tik ilgs, krāšņs un plašs, bet rezultāts ir labs," vērtēja bijušais Augstākās Padomes deputāts Gunārs Klindžāns.

Augstākā Padome nobalsoja par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanu, gadu vēlāk – par neatkarības un Satversmes atjaunošanu. Par to, kādiem šodien vajadzētu būt politiķiem, viedokļi atšķiras, tomēr bijušie Augstākās Padomes deputāti uzsvēra, ka tāpēc jau balsoja, lai būtu demokrātija.

"Tas bija tikai instruments, ko iedot cilvēkiem. Tālāk, kā tu to lietosi – tā ir tava darīšana, un tev ir tiesības to darīt. To viņi tajā brīdī dabūja un neko vairāk," sacīja Tomašūns.

"Visas Austrumeiropas valstis gāja ļoti sarežģītu ceļu. Un neviens nav ne tālu priekšā, ne tālu aizmugurē. Mēs apmēram esam vienādā situācijā ar visiem pārējiem, un tas ceļš ir grūts, bet tas ir pareizs," sprieda Klindžāns.

Bijušie Augstākās Padomes deputāti Latvijai novēl spēcīgus, demokrātiskus deputātus, kuri ir savas atbildīgās nozares profesionāļi un, iespējams, pats svarīgākais – tautai būt vienotai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti