PVD mājputnu novietņu pārbaudēs 15% gadījumu konstatējis nepilnības

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pēdējo divu nedēļu laikā pārbaudījis vairāk nekā 550 mājputnu novietnes, nepilnības biodrošības pasākumu nodrošināšanā konstatējot 15% novietņu, informēja PVD.

Neraugoties uz to, ka tieši savvaļas putni rada vislielākos saslimšanas draudus, šajās novietnēs tie varēja brīvi piekļūt mājputnu  pakaišiem, barībai, ēdināšanas un dzirdināšanas vietām, līdz ar to paaugstinot arī dažādu slimību, tostarp putnu gripas, risku, norādīja PVD.

Tomēr lielākoties mājputnu turētāji izprot situācijas nopietnību un pret biodrošības prasību ievērošanu izturas atbildīgi, norādīja PVD.

PVD pastiprinātās mājputnu novietņu pārbaudes sāka pirms divām nedēļām, ņemot vērā putnu gripas uzliesmojumus vairākās Eiropas valstīs. Lai minimizētu risku, ka putnu gripas uzliesmojuma dēļ tiek radīti ierobežojumi putnkopības nozares uzņēmumiem, pastiprinātās pārbaudes prioritāri tiek veiktas mājputnu novietnēs, kas atrodas 10 kilometru rādiusā ap komerciālajām putnu novietnēm.

PVD norādīja: gadījumā, ja kādā no mazajām saimniecībām tiktu konstatēta putnu gripa, komerciālās novietnes, kas atrodas skartās saimniecības tuvumā, ciestu finansiālus zaudējumus, jo putnu gripas apkarošanas periodā karantīnas zonā būtu ierobežojumi mājputnu, to olu, mājputnu gaļas un gaļas produktu realizācijai. Turklāt valsts līmenī tiktu noteikti eksporta ierobežojumi.

Lai pasargātu mājputnus no iespējamas saslimšanas ar putnu gripu, PVD mājputnu turētājus aicina ievērot biodrošību:

  • Turēt mājputnus slēgtā telpā (kūts vai vieglākas konstrukcijas būve, kurai ir pamati vai to nav, un kura no augšas un sāniem ir pietiekami labi pasargāta no savvaļas putnu, sevišķi ūdensputnu, kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas mājputnu turēšanas, dzirdināšanas un barošanas vietai; telpa var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu, kā arī tā var būt slēgta nojume);
  • Nodrošināt sevi un darbiniekus ar darba vai maiņas apģērbu un apaviem;
  • Nepieļaut nepiederošu personu piekļuvi mājputnu turēšanas vietai;
  • Mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizēt mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu;
  • Nodrošināt, lai mājputnu barībai un pakaišiem nevarētu piekļūt savvaļas putni;
  • Nepiedalīties tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos ar mājputnu piedalīšanos.
  • Aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām;
  • Aizliegts mājputnus izlaist medījamo putnu krājumu atjaunošanai.

PVD atgādināja, ka no piektdienas, 7. februāra, iepriekš minētās prasības ir obligātas.

Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu (piemēram, samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota mājputnu masveidīga bojāeja, novēro akūtu asiņainu diareju, smakšanu, putniem parādās respiratoras (elpošanas ceļu) infekcijas slimības pazīmes), nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai PVD.

PVD atgādināja arī, ka visām mājputnu turēšanas vietām ir jābūt reģistrētām Lauksaimniecības datu centrā. Tāpat dienests aicināja iedzīvotājus ziņot, ja tiek novēroti vienuviet vairāki miruši savvaļas ūdensputni. Ziņot var jebkurai PVD pārvaldei vai arī zvanot uz PVD uzticības tālruni – 67027402.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt