Putnu gripas ierobežošanai mājputnu turēšanas vietām nosaka pastāvīgas biodrošības prasības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai ierobežotu augsti patogēnās putnu gripas (APPG) izplatību savvaļas putnu populācijās, mājputnu turēšanas vietām turpmāk tiek noteiktas pastāvīgas biodrošības prasības, 1. jūnijā lēma valdība.

Arvien plašāk Latvijas teritorijā izplatās APPG, un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ik dienu konstatē arvien vairāk APPG gadījumus, tostarp savvaļas dzīvnieku populācijā.

Valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, ar kuriem tiek noteiktas pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turēšanas vietām.

Pieaugošais APPG gadījumu skaits palielina draudus saslimstības riskam arī mājputniem un nebrīvē turētiem putniem.

Saskaņā ar šīm prasībām mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kas paredzētas tikai šiem putniem, ja ūdenstilpe būs norobežota ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist ganībās vai pastaigu laukumos, ja šīs ganības un pastaigu laukumi būs atbilstoši norobežoti, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Barošanai un dzirdināšanai nedrīkstēs izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni, un tā būs jāveic vietās, kas ir norobežotas, nepieļaujot savvaļas ūdensputnu piekļuvi, kā arī nosegtas ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu.

Mājputnu īpašniekiem vai turētājiem būs jānodrošina, ka darbinieki un personas, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, izmanto darba vai maiņas apģērbu un apavus.

Pastāvīgās biodrošības prasības tiks noteiktas arī dzīvnieku patversmēm un savvaļas putnu rehabilitācijas centriem.

Ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no savvaļas ūdensputnu ievietošanas brīža putni būs jātur izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem, kā arī būs jānodrošina šo putnu atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Mājputnu un nebrīvē turētu putnu dalība pasākumos, kurus rīko saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos, turpmāk būs aizliegta līdz brīdim, kamēr APPG saslimstības risks mazināsies. Tāpat būs aizliegts nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai.

Šobrīd putnu gripa ir konstatēta Daugavpilī, Jēkabpilī, Krāslavā, Talsos un Talsu novada Rojas pagastā, Rojā, Ventspilī, Liepājā, Pļaviņās, Madonā un Madonas novada Ošupes pagastā, Cēsu novada Veselavas pagastā, Tukuma novada Lapmežciemā, Salaspils novada Salaspils pagastā un Saldus novada Novadnieku pagastā.

KONTEKSTS:

Kopumā 2023. gadā uz putnu gripu laboratoriski izmeklēti 158 savvaļas putnu paraugi, no tiem 63 ir apstiprināta putnu gripa.

Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši ūdensputniem, var ziņot, zvanot uz  PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju  67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti