Panorāma

Saeimas deputāti vētī Kurzemes jaunos novadus

Panorāma

Kratīšana mediju grupas uzņēmumā

Latvijā aizliegs mājputnus turēt ārā

Putnu gripas draudu dēļ Latvijā būs aizliegta mājputnu turēšana ārā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Valdība otrdien, 4. februārī, apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) priekšlikumu no piektdienas, 7. februāra, Latvijā ieviest papildu bioloģiskās drošības prasības mājputnu turēšanā, tostarp noteikt aizliegumu mājputnu turēšanai ārā, informēja ZM.

Ministrijā skaidroja, ka papildu prasības mājputnu turēšanā nepieciešamas, lai mazinātu augsti patogēnās putnu gripas ierosinātāja pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem un citiem nebrīvē turētiem putniem. Viens no profilakses pasākumiem putnu gripas nonākšanai mājputnu ganāmpulkos ir ierobežojumu perioda noteikšana.

Mājputnu novietnēs no 7. februāra būs aizliegta:

  • mājputnu turēšana ārā;
  • ārā esošu ūdenskrātuvju izmantošana mājputniem;
  • ūdens piegāde mājputniem no virszemes ūdenstilpēm, pie kurām var piekļūt savvaļas putni;
  • mājputnu izlaišana medījamo putnu krājumu atjaunošanai;
  • izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, kā arī piedalīšanos izstādēs, skatēs un tirgos.

Papildus mājputnu novietnēs darbiniekiem ir nepieciešams lietot darba vai maiņas apģērbu un apavus. Darba vai maiņas apģērbu un apavus lieto tikai mājputnu turēšanas vietā.

Mājputnus būs jātur slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem. Par slēgtu telpu uzskatāma kūts vai vieglākas konstrukcijas būve,

kurai ir pamati vai to nav un kura no augšas un sāniem ir pietiekami labi pasargāta no savvaļas putnu, sevišķi ūdensputnu, kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas mājputnu turēšanas, dzirdināšanas un barošanas vietai. Telpa var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu, kā arī tā var būt slēgta nojume.

Papildu pasākumu īstenošanas laiks atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, piebilda ZM.

Ministrijā atzīmēja, ka Polijā 2019. gada 30. decembrī konstatēts pirmais augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojums. Līdz šā gada 3. februārim citviet Eiropas Savienībā (ES) reģistrēti 28 putnu gripas uzliesmojumi mājputnu ganāmpulkos, viens putnu gripas uzliesmojums norobežotās platībās turētu putnu ganāmpulkā, kā arī divi putnu gripas gadījumi konstatēti savvaļas putniem.

Putnu gripa ES dalībvalstīs ārpus Latvijas skārusi galvenokārt tādas mājputnu sugas kā vistas, zosis, pīles, pērļu vistas un tītarus.

Skarto dalībvalstu kompetento iestāžu epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka vīrusa iespējamais izcelsmes avots ir savvaļas putni. Šajā sezonā ir novērota augstāka vides temperatūra un mazs sniega segas biezums, nekā tas parasti ir skartajos reģionos, tāpēc daudzas savvaļas putnu populācijas nav migrējušas uz to parastajiem apvidiem dienvidu virzienā, šķērsojot Vidusjūras baseinu. Tādējādi Eiropas valstis, kuras atrodas zemākos platuma grādos tuvu skarto dalībvalstu reģioniem un kurās ir vērienīga mājputnu ražošana, var būt pakļautas lielam putnu gripas riskam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti