Pieņemts Rīgas budžets; Covid-19 seku likvidēšanai rezervē 13,87 miljonus eiro

Pieņemot pilsētas 2020. gada budžetu, Rīgas pagaidu administratori palielinājuši Rīgas rezerves fonda apjomu līdz 13,87 miljoniem eiro, noskaidroja aģentūra LETA.

Budžeta ieņēmumi apstiprināti 935,26 miljonu eiro apmērā, savukārt izdevumi - 1,040 miljardu eiro apmērā, visvairāk līdzekļu paredzot izglītības nozarei.

Kopumā pašvaldības izdevumi, salīdzinājumā ar politiķu pieņemto projektu, samazināti par 22,78 miljoniem eiro, bet ieņēmumi - par pieciem miljoniem.

Pieņemts Rīgas budžets; Covid-19 seku likvidēšanai rezervē 13,87 miljonus eiroJānis Kincis

  Pagaidu administrācija veica izmaiņas iepriekšējā Rīgas domes sasaukuma veidotajā un komitejās apstiprinātajā budžetā.

  Administrācija nolēma neatbalstīt jaunas politiskās iniciatīvas 5 161 036 eiro apjomā.

  Piemēram, jaundzimušo pabalsts tomēr netiks palielināts, kā arī izsvītrota jaunā parku atjaunošanas programma, kurai bija plānots piešķirt divus miljonus eiro.

  Vēl administrācija lēmusi nepiešķirt naudu Rīgas Filmu fondam, kā arī vairākiem kultūras notikumiem, piemēram, pārceltajiem Skolēnu dziesmu un deju svētkiem, kā arī Jāņu pasākumiem.  Samazināts finansējums Rīgas reklamēšanai kā tūrisma galamērķim un plānots pārcelt Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus.

  Šos līdzekļus plānots saglabāt kā pašvaldības līdzekļu rezervi.  

  “Pieņemtie lēmumi, samazinot plānotos izdevumus un palielinot rezerves fondu par 8,8 miljoniem eiro, uzlabo Rīgas pašvaldības finanšu stabilitāti ārkārtējās situācijas apstākļos, kad ekonomiskā attīstība nav skaidri prognozējama. 2020. gada budžets palielina domes spējas operatīvi pieņemt lēmumus ārkārtējā situācijā, paredzot iespēju novirzīt līdzekļus tur, kur tas būs nepieciešams visvairāk. Jau šobrīd redzam, ka pēc ārkārtējās situācijas līdzekļi būs nepieciešami arī Rīgas veselības nozares lielākam atbalstam, kad darbību atsāks plānveida un šobrīd nenodrošinātie medicīniskie pakalpojumi,” sacīja Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

  Administrācija atzīst, papildu naudu vajadzēs “Rīgas satiksmei”. Šogad uzņēmuma dotācija jau paredzēta 130 miljonu eiro apmērā, taču Covid-19 dēļ izmaksas par sabiedrisko transportu Rīgā būs vēl lielākas.

  “Ceram pirmās indikācijas par konkrētiem skaitļiem saņemt maijā no “Rīgas satiksmes”, lai varētu lemt par situāciju. Jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka “Rīgas satiksmei” šie zaudējumi būs jāsedz,” atzina Rīgas domes pagaidu administrācijas loceklis Artis Lapiņš.

  Izvērtējot izmaiņas, kas saistītas ar energoresursu cenu izmaiņām, daļēji attālināto darbu pašvaldības iestādēs, iestāžu slēgšanu apmeklētājiem, silto ziemu un izdevumu samazinājumu ielu uzturēšanai, tika atbalstīts ierosinājums novirzīt rezerves fondā 2,5% no iestāžu uzturēšanas izdevumiem par kopējo summu 3 514 632 eiro.

  Finansējuma samazinājums netiek attiecināts uz sociālas nozares iestādēm un iestādēm, kurām gaidāms nomas maksas ieņēmumu kritums. Pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas un budžeta izpildes izvērtēšanas varēs lemt par līdzekļu atgriešanu iestāžu rīcībā. 

  Tikmēr pašvaldība paredzēja finansējumu Rīgas pilsētas patversmju darba organizēšanai ārkārtējās situācijas laikā. Papildus 100 000 eiro novirzīti maznodrošināto iedzīvotāju ēdināšanai.

  Rīgas budžetā tika saglabāts darba samaksas pieaugums pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, sociālajiem aprūpētājiem un medicīnas darbiniekiem (3 439 990 eiro).

  Budžetā tika paredzēti līdzekļi remontdarbiem izglītības iestādēs 10 378 612 eiro apmērā un 560 jaunu vietu izveidei pirmsskolas izglītības iestādēs, kā arī datortehnikas iegādei skolām (1 225 180 eiro).

  Iekšpagalmu remontdarbos plānots investēt 2 000 000 eiro, savukārt satiksmes infrastruktūrā – 26 918 928 eiro, ietverot Bruņinieku ielas un Čaka ielas remontdarbus, kā arī Krasta ielas veloceliņa izbūvi.

  Ieplānotas investīcijas Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijā (10 912 068 eiro), Brasas tilta pārbūvē (7 002 038 eiro), Deglava tilta rekonstrukcijā un Kultūras un sporta kvartāla izveidē Grīziņkalna apkaimē (5 678 752 eiro). Paredzēts arī līdzfinansējums privātīpašniekiem ēku sakārtošanai 1 400 000 eiro apjomā, savukārt 955 445 eiro – Rīgas domes vēlēšanu procesa organizēšanai.

  Lielākais Rīgas pašvaldības ieņēmumu avots ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis (598 862 126 eiro), valsts budžeta transferti (178 609 520 eiro) un nekustamā īpašuma nodoklis (110 403 112 eiro), kopumā veidojot ieņēmumus 935 266 630 eiro apjomā.

  Domes Finanšu departamentā modelēts, ka pie negatīva scenārija Covid-19 dēļ nodokļu ieņēmumi galvaspilsētai šogad varētu samazināties par aptuveni 50 miljoniem eiro. Tas vēl nenozīmētu, ka jāgriež izdevumi.

  “Līdz noteiktai iedzīvotāju ienākuma nodokļa neizpildei mēs varam neko nemainīt budžetā, tehniski saglabājot šīs programmas pilnā apmērā,” norādīja Rīgas domes Finanšu departamenta direktora pienākumu izpildītājs Uldis Rakstiņš.

  Galvaspilsētā rasts arī risinājums, kā ārkārtējās situācijas laikā nodrošināt brīvpusdienas skolēniem no maznodrošinātām, trūcīgām un daudzbērnu ģimenēm.

  „Sapratām, ka Rīgā kā lielākā pašvaldībā nav iespējams īstenot silto pusdienu piegādi šīm skolēnu grupām, tika nolemts, ka maznodrošinātajām, trūcīgajām un daudzbērnu ģimenēm, kurās ir izglītojamie, tiks izsniegtas pārtikas kartes. Sarunu procedūrā  uzvarēja veikalu tīkls “Maxima”, un šīm ģimenēm tiks nogādātas pārtikas kartes,” sacīja pagaidu administrācijas pārstāvis Aleksejs Remesovs.

  KONTEKSTS:

  Gada sākumā nu jau atlaistais Rīgas domes sasaukums budžetu izskatīja visās atbildīgajās komitejās, taču politisko nesaskaņu dēļ domes sēdē to pieņemt tā arī neizdevās. Pēc domes atlaišanas, pārņemot pilsētas vadību, administratori solīja izvērtēt, vai domes iestādes turpmākos mēnešus var strādāt ar 1/12 daļu aizvadītā gada budžeta un tā pieņemšanu var atstāt nākamajam sasaukumam, vai arī ir nepieciešams budžetu pieņemt.

  Tobrīd tika plānots, ka domes ārkārtas vēlēšanas notiks 25. aprīlī, taču tagad valdošā koalīcija Covid-19 krīzes dēļ tās pārcēlusi jau uz 5. septembri. Līdz šim visas domes iestādes strādāja ar 1/12 daļu aizvadītā gada budžeta.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti