Ukrainas labības kravu kontroli veiks Klaipēdas ostā

No trešdienas Ukrainas lauksaimniecības produkcijas eksporta kravu  kontrole tiks pārcelta no Ukrainas un Polijas robežas uz Klaipēdas ostu Lietuvā, paziņoja Ukrainas Agrārās politikas ministrija. 

Par to otrdien attālinātā sanāksmē vienojās Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministrs Mikola Soļskis, Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministrs Roberts Teluss un Lietuvas zemkopības ministrs Ķēstutis Navicks. 

Soļskis sacīja, ka Ukraina ir ierosinājusi pārcelt veterināro, sanitāro un fitosanitāro kontroli no Ukrainas un Polijas robežas uz Lietuvas ostu. Tas paātrinātu tranzītu caur Poliju.

Polijas un Lietuvas ministri paziņoja, ka to valdības atbalsta šādu kontroles mehānismu un uzskata to par konstruktīvu soli.

"Mēs esam panākuši svarīgu vienošanos. Sākot no trešdienas, Ukrainas graudu kontrole tranzītā caur Lietuvu tiks pārcelta no Ukrainas un Polijas robežas uz Lietuvu, uz Lietuvas ostu," sacīja Teluss.

Lietuva iepriekš ierosināja maršrutu caur Baltijas valstīm, kas atvieglotu Ukrainas graudu transportēšanu un eksportu, jo muitas formalitātes, fitosanitārās pārbaudes un citas procedūras varētu pārcelt no Ukrainas un Polijas robežas uz Eiropas Savienības ostām, piemēram, Klaipēdas ostu.

Loģistikas eksperti lēš, ka caur Lietuvu gadā varētu pārvadāt tikai vienu miljonu tonnu Ukrainas labības, jo lielākam kravu apjomam nav gatava valsts loģistikas ķēde, galvenokārt tās dzelzceļa sistēma.

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā lielā mērā ir bloķētas Ukrainas Melnās jūras ostas, tās labības eksports uz citām valstīm tiek veikts caur Eiropas Savienību. Tomēr vairākās valstīs vietējie zemnieki sūkstās, ka Ukrainas produkcija ir lēta un tās nonākšana vietējā tirgū samazina vietējo produktu konkurētspēju.

KONTEKSTS:

Polija un četras citas Centrāleiropas valstis lūdza Eiropas Savienības palīdzību, lai novērstu Ukrainas lēto graudu ietekmi.

Kopš Krievijas pilnā mēroga iebrukuma graudu un citas produkcijas eksports caur Ukrainas ostām bija apgrūtināts, tādēļ tika meklēti citi alternatīvie ceļi.

Ukrainas graudu eksports turpinājās caur Eiropas Savienību tranzītā uz citām valstīm, taču loģistikas problēmu dēļ graudi bija uzkrājušies un samazinājuši vietējās produkcijas cenas, kas izraisīja lauksaimnieku protestus.

Eiropas Komisija 15. septembrī atcēla Ukrainas graudu importa aizliegumu, taču Polija, Ungārija un Slovākija paziņoja, ka turpinās to piemērot.

Nesaskaņas starp Poliju un Ukrainu pastiprinājušās pirms Polijas parlamenta vēlēšanām, kas gaidāmas 15. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti