Dienas ziņas

Krievijā svētdien aizturēti vairāk nekā 5500 cilvēku

Dienas ziņas

Pandēmija aizkavē interjera muzeja izveidi Liepājā

Mjanmā armija īsteno valsts apvērsumu

Valsts apvērsumu Mjanmā nosoda gan ASV, gan ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Pēc tam, kad Mjanmas militārā vadība aizturējusi valsts faktisko līderi un vairākus civilos līderus, starptautiskā sabiedrība notiekošo sauc par valsts apvērsumu. Savukārt Mjanmas militāristi norāda uz it kā notikušo masveida krāpšanos pērn notikušo parlamenta vēlēšanu laikā.

ĪSUMĀ:

  • Mjanmas militārā vadība aizturējusi valsts faktisko līderi Aunu Sanu Su Čī un vairākus civilos līderus.
  • Militāristi norāda uz it kā masveida krāpšanos parlamenta vēlēšanās pērn.
  • Tāpat izsludināts valstī ārkārtas stāvoklis un faktiski pārņemta vara.
  • Starptautiskā sabiedrība notiekošo sauc par valsts apvērsumu un nosoda to.

Mjanmas armija pārņem varu
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

Pagājušā gada novembrī ievēlētais Mjanmas parlaments, kurā jau otro reizi pēc kārtas vairums deputātu vietu būtu Nacionālajai demokrātijas līgai, uz savu pirmo sēdi bija paredzējis sanākt šodien. Jau vairākas nedēļas pirms jaunā parlamenta darba sākuma izskanēja bažas par to, ka ar šādu scenāriju varētu nebūt apmierināta valsts militārā vadība, kura joprojām ir aktīvi iesaistīta valsts pārvaldē. Vēl nedēļas nogalē militārie ģenerāļi paziņoja, ka šādām bažām pamata nav un konstitūcija tiks ievērota.

Taču pirmdienas, 1. februāra, rīts Mjanmā nāca ar ziņām par nacionālās Demokrātijas līgas līderes un faktiskās Mjanmas vadītājas Aunas Sanas Su Čī un vairāku demokrātisko spēku līderu aizturēšanu. Militāristu izplatītajā paziņojumā norādīts, ka plašo vēlēšanu krāpšanos dēļ vara valstī pāriet bruņoto spēku komandiera Mina Auna Hlaina rokās un valstī uz gadu tiek ieviests ārkārtas stāvoklis.

Starptautiski ēnu uz šo balsojumu gan vairāk meta varasiestāžu attieksme pret Rohindžu minoritāti, saistībā ar apsūdzībām genocīdā, nevis apvienoto demokrātisko spēku pārliecinošā uzvara pār armijas atbalstītājiem demokrātisko spēku līderes Aunas Sanas Su Či vadībā.

Lai arī Mjanmā ir traucēts internets, telefonsakari un televīziju darbība, tiek saņemtas ziņas par militāristu pastiprinātu klātbūtni gan oficiālajā galvaspilsētā Nepjido, gan komerciālajā centrā Jangonā.

Starptautiskās cilvēktiesību organizācijas pieprasījušas Aunu Sanu Su Či nekavējoties atbrīvot, pretējā gadījumā aicinot valstis vērst sankcijas pret Mjanmas militāro huntu.

"Mjanmas armijai nekavējoties un bez priekšnosacījumiem ir jāatbrīvo Auna Sana Su Či, valdības amatpersonas un citi pretlikumīgi aizturētie. Bruņoto spēku rīcība parāda, kā tiek nicinātas novembrī notikušās vēlēšanas un Mjanmas iedzīvotāju tiesības izvēlēties pašiem savu savu valdību. Mums ir īpašas bažas par aktīvistu un citu ieslodzīto bruņoto spēku kritiķu drošību," atzina "Human Rights Watch" vadītāja vietnieks Āzijā Fils Robertsons.

Satraukumu par Mjanmā notiekošo paudis ANO īpašais ziņotājs Mjanmas jautājumos Toms Endrjūss: “Tas ir vienkārši izaicinoši. Pēdējās dienās saņemtie signāli nebija iedrošinoši, un mēs par šādu scenāriju bažījāmies. Taču mēs šeit runājam par konstitūcijas ignorēšanu. Šo pašu ģenerāļu uzrakstītās konstitūcijas, kuru vēl šajās dienās viņi solīja ievērot. Tāpēc šis nav tikai uzbrukums kādam konkrētam indivīdam, politiskajam līderim vai politiskajai partijai. Šis ir uzbrukums demokrātijai un Mjanmas iedzīvotāju cerībām un mērķiem.”

Iespējams, rēķinoties ar savu varbūtējo arestu, Auna Sana Sū Čī, kas savulaik savu demokrātisko centienu dēļ tieši pret militāro varu 15 gadus pavadīja mājas arestā un ir ieguvusi arī Nobela miera prēmiju, ir aicinājusi savus atbalstītājus nesamierināties ar šo valsts apvērsumu un uzsākt protestus. Par viņas un viņas līdzgaitnieku likteni pagaidām ziņu nav.

Taču, kā intervijā televīzijas kanālam “Al Jazeera” norādījis Lielbritānijā bāzētā Birmas cilvēktiesību tīkla direktors Kjo Vins (Kyaw Win), pašreizējie notikumi liecina ne tik daudz par centieniem vērsties pret demokrātiskajiem spēkiem, cik par vēlmi militāristiem nostiprināt savu varu.

“Militārie ģenerāļi sāk baidīties par savas varas samazināšanos un nespēju izrādīt konkurenci civilajai varai, kas nesenajās vēlēšanās atkal ieguva vairākumu balsu. Tāpēc viņi ir radījuši šīs nepatiesās apsūdzības par krāpšanos vēlēšanās. Taču tas pat varētu nebūt galvenais. Ģenerālim Minam Aunam Hlainam ir 65 gadi, un saskaņā ar militārajiem noteikumiem viņam drīz jāiet pensijā. Ja viņš aiziet pensijā, viņam nav varas un viņš nevar sevi pasargāt, jo ir pastrādājis genocīdu pret rohindžu iedzīvotājiem. Viņam ir nepieciešama pēc iespējas augstāks amats valdībā. Viņš grib kļūt par prezidentu vai ieņemt kādu citu augstāku amatu,” sacīja Kjo Vins.

Kjo Vins arī norāda, ka pašreizējā situācijā liela uzmanība būtu jāpievērš tam, kā uz notikušo reaģēs starptautiskā sabiedrība, kura visai piesardzīgi ir reaģējusi uz Mjanmā pastrādātajiem noziegumiem un arī uz to, ka šādas militāristu darbības pret rohindžiem ir atbalstījusi Auna Sana Su Čī.

Jau pirmajās stundās pēc apvērsuma Mjanmā notiekošo nosodījušas gan Amerikas Savienotās Valstis, gan Eiropas Savienība, gan bijusī koloniālā lielvara Lielbritānija.

Savukārt cilvēktiesību aktīvisti ir aicinājuši ieviest sankcijas pret Mjanmas apvērsuma rīkotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti