Sadaļas Sadaļas

Ungārijā kritizē likumu, kas liedz pasē mainīt ierakstu par dzimumu

Cilvēktiesību aizstāvji kritizē Ungārijas jauno likumu, kas paredz, ka turpmāk personu apliecinošos dokumentos būs jānorāda bioloģiskais dzimums. Tas nozīmē, ka personas, kuras mainīs savu dzimumu, nevarēs to norādīt pasē. Transpersonas baidās, ka tas pastiprinās viņu diskrimināciju.

Ungārijā kritizē likumu, kas liedz pasē mainīt ierakstu par dzimumuUldis Ķezberis
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns piektdien, 29. maijā, atzīmē desmito gadadienu kopš stāšanās amatā. Savas valdīšanas laikā viņš stingri ir ieturējis nacionālkonservatīvu kursu un par savu mērķi ir deklarējis neliberālas demokrātijas nostiprināšanu Ungārijā.

 

Orbāna neliberālā politika spilgti ir izpaudusies viņa valdības centienos ierobežot etnisko, reliģisko un seksuālo minoritāšu tiesības, aizbildinoties ar ungāriskuma un "tradicionālo kristīgo vērtību" aizstāvību.

Ungārijas prezidents Āders Jānošs ceturtdien, 28. maijā, parakstīja Orbāna valdības izstrādātu un valdošās partijas "Fidesz" kontrolētā parlamenta apstiprinātu likumu, kas turpmāk aizliedz transpersonām mainīt ierakstu par savu dzimumu personu apliecinošos dokumentos.

Ja līdz šim pasē, dzimšanas, laulības vai miršanas apliecībā varēja norādīt personas pašas izvēlēto dzimumu, tad turpmāk šajos dokumentos obligāti būs jānorāda personas bioloģiskais dzimums.

Ungārijas valdība apgalvo, ka jaunais likums atrisinās neskaidrības, ar kurām iepriekš saskārās tiesas un iestādes, interpretējot vārdu "dzimums", kas iepriekš nebija definēts nevienā likumā. Valdība uzskata, ka bioloģiskā dzimuma norādīšana dokumentos nenozīmējot, ka personām nav tiesību brīvi izvēlēties savu identitāti.

Taču transpersonas baidās, ka pret viņām pastiprināsies diskriminācija. Arī cilvēktiesību organizācijas "Transparency International" Ungārijas nodaļas programmu direktors Ārons Demeters stāstīja, ka likumam var būt bīstamas sekas.

"Transpersonas un interseksuāļi jau pašlaik ir vismarginalizētākās grupas seksuālo minoritāšu kopienā. Jaunais likums nozīmē, ka šīs personas nevarēs nomainīt savus identifikācijas dokumentus. Tāpēc katru reizi, kad šiem cilvēkiem vajadzēs izmantot šos dokumentus, piemēram, slimnīcā, piesakoties jaunam darbam vai apmeklējot valsts institūcijas, viņiem nāksies atklāt, ka ir transpersonas, bet tas var novest pie tālākas diskriminācijas. Pastāv arī bažas, ka pieaugs pret transpersonām vērsti naida uzbrukumi," televīzijas kanālam "SABC News" sacīja Demeters.

Demeters gan nebrīnās par jauno likumu, jo tas tikai apliecinot Orbāna valdības nevēlēšanos ieklausīties cilvēkos, kurus tā neuzskata par "īstiem ungāriem".

"Ungārijas valdības nostāja ir ļoti vecmodīga un tradicionāli orientēta. Valdība uzskata, ka valsts pieder baltiem, heteroseksuāliem vīriešiem. Tā ne vien izslēdz lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu kopienu, bet arī raugās uz sievietēm kā uz otrās šķiras pilsoņiem.

Tāpēc ikviens, kurš nav heteroseksuāls balts vīrietis, nav uzskatāms par īstenu ungāru. Šis likums to vēlreiz apstiprina," uzskata "Transparency International" Ungārijas nodaļas programmu direktors.

Ungārijas transpersonu tiesību aizstāvju organizācija "Transvanilla" ir apņēmusies cīnīties pret jauno likumu, neizslēdzot arī iespēju iesūdzēt Ungārijas valdību Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt