Trampa nacionālās drošības padomieks Boltons asi vēršas pret Irānu

ASV prezidenta Donalda Trampa padomnieks Nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons brīdinājis Irānu, ka tā tiks  "saspiesta [...] un spiesta tik ilgi, kamēr sāks kaukt". Ar šādu paziņojumu Boltons nācis klajā otrdien, 13. novembrī, vien nedēļu pēc tam, kad Vašingtona pieņēma stingrākus pretpasākumus pret Teherānas kodolprogrammu. Citas lielvaras un organizācijas uzskata, ka šādai rīcībai nav pamata, jo Irāna ievēro kodolvienošanās nosacījumus, bet Teherāna ir gatava meklēt veidus, kādos apiet ASV sankcijas.

Tramps ievērojami palielināja spiedienu pret Irānu, kad izstājās no starptautiskās kodolvienošanās, kura ir paredzēta, lai ierobežotu Teherānas kodolprogrammu. Bez šiem pasākumiem Tramps atjaunoja arī virkni sankciju pret Irānu. Jaunākie ieviestie mēri ir līdz šim striktākie, kādi tikuši pieņemti. Pasākumi paredz ierobežot Irānas naftas eksportu, kā arī panākt, ka bankas nevar piekļūt starptautiskajām finansēm.

Pirms uzstāšanās Singapūras samitā Trampa padomnieks Nacionālās drošības jautājumos Boltons uzsvēris, ka "pret (Irānas) valdību tiek izdarīts reāls spiediens un tādi ir arī ASV centieni, saspiest to ļoti cieši!". Boltons piebilda, ka spiediens tiks vēl vairāk pastiprināts, īpaši runājot par jaunu sankciju noteikšanu. Tomēr Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija - valstis, kuras ir iesaistītas Irānas starptautiskajā kodolvienošanās - neatbalsta šādu ASV pieeju.

Vašingtonai vienīgo atbalstu Teherānas jautājumā sniedz divas citas Irānas konkurentes Tuvajos Austrumos – Izraēla un Saūda Arābija. Trampa padomnieks drošības jautājumos kopš pagājušās nedēļas atrodas Tuvojas Austrumos, galvenokārt, lai risinātu ar terorismu saistītus jautājumus, taču viņa dienaskārtībā nav izslēgtas sarunas arī par citiem šim reģionam nozīmīgiem jautājumiem.

ASV administrācijā dominē viedoklis, ka Irāna atbalsta atsevišķus grupējumus, kuri, pēc Vašingtonas domām, ir uzskatāmi par teroristiskiem. Satraukumu ASV rada arī Teherānas kodolprogramma. ANO inspektori, kā arī Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras darbinieki nav konstatējuši pārkāpumus saistībā ar Irānas kodolprogrammu. Tāpat nav konstatēts, ka Irāna neievērotu 2015. gadā noslēgto vienošanos par savas kodolprogrammas ierobežošanu.

Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra arī uzsvērusi, ka bagātinātā urāna krājumi un materiālu ražošanas jauda nav pārsniegta un atbilst vienošanās nosacījumiem. Atomenerģijas aģentūra paudusi, ka situācija nav mainījusies arī pēc 5. novembra, kad Vašingtona noteica embargo pret Irānas naftas rūpniecības sektoru, kā arī melno sarakstu papildināja ar 700 juridiskām un fiziskām personām.

Tikmēr Starptautiskais Valūtas fonds prognozē, ka ASV noteiktās sankcijas šogad ietekmēs Irānas ekonomiku, liekot tai sarukt par 1,5%, bet nākamgad tie jau varētu būt 3,6%. Irānas prezidents Hasans Ruhani pauda gatavību Irānai noteiktās ASV sankcijas apiet un to darīt ar vislielāko prieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti