Tiekoties ar Lukašenko, Putins paziņo par ievērojamu aizdevumu Baltkrievijai

Pirmdien Sočos tiekas Krievijas un Baltkrievijas prezidenti Vladimirs Putins un Aleksandrs Lukašenko. Minskā turpinoties protestiem pret Lukašenko režīmu, šī ir abu pirmā tikšanās aci pret aci kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām. Pirms sarunām Lukašenko pateicās Putinam par atbalstu, bet Putins paziņoja par ievērojamu aizdevumu Baltkrievijai.

Tiekoties ar Lukašenko, Putins paziņo par ievērojamu aizdevumu BaltkrievijaiUģis Lībietis

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko šodien ieradās Krievijā, Sočos, lai tiktos ar sabiedrotās Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Kremļa paziņojumā teikts, ka sarunu  dienaskārtībā ir dziļāka Baltkrievijas un Krievijas integrācija "savienības valsts" ietvaros, savstarpējā tirdzniecība, enerģētika.

Šī ir abu pirmā personīgā tikšanās kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kurās par uzvarētāju pasludināja Lukašenko, bet opozīcija un rietumvalstis viņu apsūdz par rezultātu viltošanu. Putina un Lukašenko sarunas ir “zem četrām acīm”, taču pirms tām abi nāca klajā ar vairākiem paziņojumiem.

Putins apsveica Lukašenko ar uzvaru prezidenta vēlēšanās. Komentējot plašos protestus Minskā pret Lukašenko, Putins izteicās, ka baltkrieviem būtu pašiem jāatrisina šī situācija bez ārējas iejaukšanās. Vienlaikus viņš norādīja, ka Krievija un Baltkrievija turpinās sadarbību militārajā jomā, kā arī Maskava piešķirs Minskai ievērojamu aizdevumu.

"Ir vienošanās, ka Krievija šajā grūtajā brīdī Baltkrievijai piešķirs valsts kredītu pusotra miljarda dolāru apmērā. Un mēs to izdarīsim," teica Putins.

Lukašenko savukārt pateicās Krievijai par atbalstu. Viņš runāja par abu valstu kopīgajām militārajām mācībām, kas šodien sākās Baltkrievijā, vienlaikus apsūdzot rietumvalstis par draudu radīšanu Baltkrievijai. "Baltkrievijas robežas ir Savienības valsts robežas. Un pie tām nevienam nav ļauts žvadzināt ieročus," tā Lukašenko.

Komentējot Baltkrievijā notiekošo, Lukašenko norādījis, ka viss nebūt neesot tā, kā tiek rādīts masu saziņas līdzekļos. "Es dažreiz tam visam tā uzmanīgi ar smaidu sekoju. Sestdienā mums ir sieviešu un meiteņu maršs, bet svētdienā kopējais gājiens. Tas ir brīvdienās, bet citās dienās valsts dzīvo normālu dzīvi. Sestdienā un svētdienā mēs daļu Minskas atbrīvojam, lai cilvēki varētu, ja viņiem ir tāda vēlme, pastaigāties. Bet galvenais, un es to vienmēr saku, ir nepārkāpt līniju. Ir sarkanās līnijas, kuras nevienam nav ļauts pārkāpt, un pašlaik neviens tās vēl nav pārkāpis," pauda Lukašenko.

Lukašenko piebildis, ka no pēdējā mēneša notikumiem jau ir gūtas mācības un tādas būtu jāizanalizē arī citām postpadomju telpas valstīm. Taču viens esot skaidrs – laikā, kad Rietumu spēki cenšas ietekmēt Baltkrievijā notiekošos procesus, daudz svarīgāk esot ciešāk turēties pie vecākā brāļa.

No savas puses Putins atzinīgi novērtējis Aleksandra Lukašenko solīto darba uzsākšanu pie izmaiņām konstitūcijā, paziņojot, ka Krievija arī turpmāk pildīs visas tās saistības, ko tā ir uzņēmusies divpusējo līgumu ietvaros.

"Krievija turpina būt uzticīga visām tām saistībām un līgumiem, kas starp mūsu valstīm ir noslēgti, tostarp tās ir vienošanās Savienības Valsts iekšienē. Tāpat tās ir saistības kolektīvās drošības organizācijas ietvaros. Mēs uzskatām Baltkrieviju par savu tuvāko sabiedroto un, kā jau es esmu vairākkārt uzsvēris mūsu telefonsarunās, mēs izpildīsim visas uzņemtās saistības," akcentēja Putins.

Pirms abu tikšanās Baltkrievijas opozīcijas kandidāte prezidenta vēlēšanās Svetlana Tihanovska publicēja paziņojumu, kurā vērsās pie Putina un pauda nožēlu, ka viņš tiekas ar Lukašenko.

"Es vēlos Vladimiram Putinam atgādināt – lai arī kādus lēmumus jūs pieņemtu Sočos, lai arī par ko vienotos, – tam nebūs likumīga spēka. Visas ar neleģitīmo Lukašenko parakstītās vienošanās pārskatīs jaunā valdība. Jo vēlēšanās baltkrievu tauta parādīja, ka neuzticas un neatbalsta Lukašenko. Man ļoti žēl, ka jūs esat nolēmis veidot dialogu ar uzurpatoru, nevis baltkrievu tautu," norādīja Tihanovska.

Putins ar Lukašenko tiekas laikā, ka Minskā tupinās plaši protesti pret Lukašenko režīmu. Vakar Minskas centrā atkal sapulcējās vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, pieprasot viņa atkāpšanos un jaunas vēlēšanas. Drošības spēku struktūras aizturēja vairākus simtus cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt