Svētais mēnesis Ramadans nav atturējis no vardarbības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Musulmaņu pasaulē šodien atzīmē svētā mēneša Ramadana beigas, kura laikā islāmticīgie ievērojuši īpašu gavēni un nodevušies lūgšanām. Noslēguma dienu atzīmē ar īpašām ceremonijām un lūgšanām. Taču starptautiskās organizācijas vērtē, ka mēnesis aizvadīts nebūt ne tik mierīgi, un šajā laikā radikālā islāma grupējumi nav atturējušies no uzbrukumiem, kas varētu arī nerimt pēc Ramadana.

Musulmaņu pasaulei tik īpašajā laikā vardarbība un cīņas nav rimušas. Nevalstiskās organizācijas apkopojušas datus, kas vēsta, ka Sīrijā vien mēneša laikā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 4000 cilvēku. Liela daļa no viņiem bijuši arī abās frontes pusēs karojošie – prezidenta Bašara al Asada atbalstītāji un pretinieki. Taču, salīdzinājumā ar aizvadītā gada augustu, Sīrijā dzīvību visvairāk Ramadana laikā zaudējuši tieši civiliedzīvotāji un viņu vidū arī vairāki simti bērnu.

Pēc starptautisko organizāciju vērtējuma pēdējo gadu asiņainākais Ramadans aizvadīts arī Sīrijas kaimiņvalstī Irākā, un starp abām šajā ziņā velkamas arī paralēles, jo dažādos uzbrukumos bojā gājuši vairāki simti cilvēku. Kritiķi vaino cīņas un nevienprātību pašas valdības vidū un savstarpējos iekšpolitiskos ķīviņus.

Arī Afganistānā ziņo par jauniem uzbrukumiem, kas notikuši Ramadana noslēguma ceremonijas laikā valsts austrumos, kur cilvēki devušies pieminēt savus mirušos tuviniekus. Šoreiz mērķis bijušas sievietes, kas allaž piedalās šajā notikumā. Nav līdzējis arī Afganistānas prezidenta Hamda Karzaja oficiālais uzsaukums talibiem izbeigt vardarbību pēc 12 gadu ilgā kara un gatavoties vēlēšanām. Karzajs ir solījis atļaut atvērt talibu biroju galvaspilsētā Kabulā, lai tādejādi tuvinātos ilgstošajiem ienaidniekiem.

Pašnāvnieka sarīkotā sprādziens šodien noticis arī Afganistānas kaimiņvalstī Pakistānā, kur kāda policista bērēs valsts dienvidrietumos nogalināti 38 cilvēki un vēl vairāki desmiti ievainoti. Arī Pakistānā, kā vēsta raidorganizācija BBC, aizvadītais Ramadans nodēvēts par pēdējā laika asiņaināko. Lai arī Ramadans ir reliģiski ļoti nozīmīgi svētki, eksperti lēš, ka tieši šajā laikā ir vislielākie nemieru draudi, jo dažādi radikāli grupējumi attaisno savus uzbrukumus ar reliģiskiem motīviem.

Taču ne visur pasaulē šo dienu sagaida ar drūmu statistiku un bažām. Piemēram, Palestīnā prezidents Mahmuds Abass paziņojis, ka šie ir valsts pēdējo gadu priecīgākie svētki, tā kā tās ilgstošais sāncensis Izraēla ir atbrīvojusi vairāk nekā 100 palestīniešu ieslodzīto. Svētki mierīgi un svinīgi aizvadīti arī Eiropā, piemēram, Francijā, kur mīt vismaz pieci miljoni musulmaņu, kā arī Krievijā, Bangladešā un citur pasaulē.

Bet Ēģiptē, kur pēdējā laikā uzbangojuši nemieri, ziņo par islāmistu demonstrācijām, pieprasot gāztā prezidenta Mohameda Mursi atgriešanos. Demonstrantus uzrunājusi viņa sieva, un cilvēku tūkstoši pēc jaunās valdības pavēles atteikušies atstāt ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti