Somijā tiesā Latvijas iedzīvotāju par terorakta gatavošanu Helsinkos

Helsinkos apgabaltiesa šonedēļ sāka izskatīt lietu pret 22 gadus veco Latvijas pilsoni, kurš apsūdzēts par terorakta gatavošanu – plāniem Helsinkos centrālajā ielā pirms Jaunā gada uzspridzināt pašdarināto spridzekli.

Somu transliterācijā apsūdzētais identificēts kā “Arturs Aispurs”.

Apsūdzētais iepriekš Somijā nav saukts pie kriminālatbildības. Rus.lsm.lv noskaidroja, ka Somijā viņš strādājis celtniecībā no 2017. gada marta un dzīvoja pie radiem un draugiem.

Tiesas sēdes laikā viņš izmantoja krievu-somu valodas tulka pakalpojumus, ziņo portāls Iltalehti.fi.

Latvijas Ārlietu ministrija ir informēta par šo lietu, Rus.lsm.lv apliecināja ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris. Ministrija gan nav saņēmusi no apsūdzētā vai viņa radiniekiem lūgumu pēc konsulārās palīdzības.  

Jaunietis tiesā liecinājis, ka, atrodoties Somijā, uzturējis kontaktus ar tuviniekiem Rīgā.

Pēc prokurora teiktā, apsūdzētais plānojis uzbrukumu cilvēku pūlim, kurā “būtu daudz musulmaņu un ārzemnieku”.  

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā apsūdzētais paziņoja, ka nevēlas, lai dažādas kultūras un reliģijas pastāvētu līdzās, ziņo portāls yle.fi.

Viņaprāt, Eiropai jāiestājas par “eiropeisku kultūru”.  

Viņa uzbrukuma plānam bija ideoloģiska motivācija – viņš pastāstījis policijai, ka atbalsta nacionālsociālismu. Izmeklēšanas laikā pie viņa atrastas Ādolfa Hitlera fotogrāfijas un uzlīmes ar nacistiskas tematikas attēliem, ziņo Iltalehti.fi.

Simbolika, kas atrastas pie apsūdzētā:  

Foto: Iltalehti.fi

Apsūdzībā teikts, ka jaunietis paspējis izmēģināt spridzekli, pirms viņu 2018. gada oktobrī arestēja. Viņš arī lejuplādējis datorā instrukciju spridzekļa izgatavošanai mājas apstākļos un plānojis nozagt darbavietā materiālus, kas nepieciešami spridzeklim.

Apsūdzētais noliedz, ka būtu pastrādājis noziegumu. Taču atzinis, ka darinājis spridzekli, un apgalvojis, ka tos spridzinājis alkohola reibumā.

Prokuratūra prasa viņam vairāk nekā divu gadu ilgu cietumsodu.  

Valsts drošības dienestā (VDD) rus.lsm.lv apstiprināja, ka dienests ir informēts par šo gadījumu un savas kompetences ietvaros sadarbojās ar Somijas partnerdienestu, sniedzot dienesta rīcībā esošo informāciju. "Tā kā pret minēto personu uzsāktais kriminālprocess pašlaik tiek skatīts Somijas tiesā, VDD no plašākiem komentāriem saistībā ar šo gadījumu atturas.

VDD lietvedībā nav kriminālprocesa pret šo personu," pauda VDD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti