Dienas notikumu apskats

Ministrijas nākamā gada budžetā papildus prasa vairāk nekā miljardu eiro

Dienas notikumu apskats

Kvoruma trūkuma dēļ Saeimas komisija atkal nelemj par «ātro kredītu» ierobežošanu

Saūda Arābija izraidījusi Kanādas vēstnieku

Saūda Arābija izraida Kanādas vēstnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saūda Arābija izraidījusi Kanādas vēstnieku un ar to iesaldējusi tirdzniecības attiecības pēc tam, kad Kanāda aicināja Saūda Arābiju no ieslodzījuma atbrīvot pilsoņu un sieviešu tiesību aktīvistus. Saūda Arābija Kanādas rīcību nosauca par iejaukšanos valsts iekšējās lietās.

Par spīti tam, ka konservatīvā sunnītu karaļvalsts nesen atļāva sievietēm braukt ar auto un paziņojusi par citām reformām, pēdējā laikā piedzīvots aktīvistu aizturēšanas vilnis. Pasaules vadošās naftas eksportētājvalsts valdība parādījusi, ka ir gatava asi reaģēt uz kritiku par tajā valdošo cilvēktiesību situāciju.  

Pagājušajā nedēļā starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” paziņoja, ka Saūda Arābijas varasiestādes aizturējušas starptautiski pazīstamās sieviešu tiesību aktīvistes Samaru Badavi un Nasimu al Sadahu. Abas kļuvušas par pēdējiem upuriem arestu vilnī, kas kopš maija vērsti pret aktīvistiem un žurnālistiem.

Saūda Arābijas varasiestādes kopš maija vērsušās pret vairāk nekā desmit sieviešu tiesību aktīvistiem.

Lielākā daļa aizturēto aktīvi iestājusies par sieviešu tiesībām braukt ar automašīnu, ko tām ar naftu bagātā sunnītu musulmaņu karaļvalsts atļāva darīt tikai pirms pusotra mēneša. Tāpat aktīvisti iestājas par vīriešu aizbildnības sistēmas atcelšanu, saskaņā ar kuru sievietēm ir nepieciešama vīriešu kārtas radinieku atļauja nozīmīgu lēmumu pieņemšanā.

Piektdien Kanādas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, kurā pauda „dziļas bažas” par aktīvistu aizturēšanu Saūda Arābijā, un aicināja karaļvalsts varasiestādes viņus „nekavējoties atbrīvot”.

Kanāda īpaši izcēla Samaru Badavi – viņa ir māsa rakstniekam un disidentam Raifam Badavi, kurš cietumā ir jau sešus gadus. Raifa Badavi sieva Haidara ar pāra bērniem dzīvo Kanādā un nesen kļuva par Kanādas pilsoņiem. 

Rijādas reakcija uz Kanādas bažām un aicinājumiem bija asa un diplomātiskajām aprindām negaidīta. Saūda Arābijas Ārlietu ministrija pārmeta iejaukšanos valsts iekšējās lietās un paziņoja, ka Kanādas paziņojumā „ļoti neveiksmīga, nosodāma un nepieņemama” bija frāzes „nekavējoties atbrīvot” izmantošana.

Svētdien vēlu vakarā Saūda Arābija paziņoja, ka Kanādas vēstniekam dod 24 stundas laika, lai pamestu valsti, kā arī atsauca savu vēstnieku no Kanādas. Rijāda arī paziņoja, ka iesaldē investīcijas un tirdzniecības attiecības ar Kanādu, piebilstot, ka saglabā „tiesības spert tālākus soļus”.

Pirmdien Saūda Arābijas mediji ziņoja, ka Rijāda arī aptur izglītības apmaiņas programmas ar Kanādu, kur mācās tūkstošiem Saūda Arābijas skolēnu un studentu. Stipendijas studēšanai Kanādā esot iesaldētas, bet tur jau esošie studenti tikšot pārvietoti citur. 

Ietekmīgais Saūda Arābijas kroņprincis Mohameds bin Salmans centies mainīt konservatīvās karaļvalsts tēlu, paziņojot par tās modernizēšanu, tostarp nesen atļaujot sievietēm braukt ar auto un atverot pirmo kinoteātri pēdējās desmitgadēs. Tomēr ar naftu bagātās valsts ārpolitikā viņš nebaidās izmantot agresīvas metodes, un arī pēdējā laikā piedzīvotais aktīvistu aizturēšanas vilnis liecina, ka viņš nepacietīs opozīciju, norāda analītiķi.

Kanādas vēstnieka izraidīšana arī ir vēstījums citām rietumvalstu valdībām būt uzmanīgām, ja tās vēlas kritizēt cilvēktiesību situāciju Saūda Arābijā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti