Tā ir Eiropas galvenā cilvēktiesību balva, un to ik gadu piešķir Eiropas Parlaments par domas brīvību tiem cilvēkiem un organizācijām, kas aizstāvējušas cilvēktiesības un pamatbrīvības.
Pēc EP prezidenta un politisko grupu vadītāju lēmuma ceturtdienas pusdienlaikā Briseles plenārsēžu zālē balvas ieguvēju paziņoja EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli. Baltkrievijas opozīcija pārliecinoši uzvarēja – viņus Saharaova balvai atbalstīja visas trīs lielākās politiskās grupas.
"Ļaujiet man apsveikt Baltkrievijas opozīcijas pārstāvjus par viņu drosmi, izturību un apņēmību. Viņi ir nelokāmi pretojušies un joprojām pretojas daudz spēcīgākam pretiniekam. Bet viņu pusē ir kas tāds, ko nespēs uzvarēt pat visnežēlīgākais režīms – un tā ir patiesība.
Tāpēc mans novēlējums jums, dārgie laureāti, ir saglabāt spēku un turpināt cīņu, un ziniet, ka mēs stāvam jums blakus,"
sacīja EP priekšsēdētājs Sasoli pēc lēmuma paziņošanas.
Baltkrievijas demokrātisko opozīciju pārstāv pārstāv Koordinācijas padome, drosmīgo sieviešu iniciatīva, un politiskās un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.
Opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska balvu dala ar vairākiem vadošajiem opozīcijas Koordinācijas padomes locekļiem. Viņu vidū Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksijeviča, mūziķe un politiskā aktīviste Marija Kaļesņikova, Olga Kovaļkova, kā arī politiskās un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, politiskais ieslodzītājs Sergejs Tihanovskis, Telegram kanāla “Nexta” dibinātājs Stepans Putilo, politiskais ieslodzītais un bijušais prezidenta amata kandidāts 2010. gada vēlēšanās Nikolajs Statkevičs.
Bez Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas bija vēl nominēti arī vides aktīvisti no Hondurasas, lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) kustības aktīvisti no Polijas un Mosulas (Irākā) arhibīskaps.
"Arī vēlētos teikt dažus vārdus par vienu no šī gada balvas kandidātiem, Arnoldu Žoakinu Morazanu Erazo no Gvapinolas vides aizsardzības grupas, kurš nesen tika nogalināts. Šī grupa iestājas pret dzelzs oksīda raktuvju izveidošanas Hondurasā. Ir būtiski šajā lietā nekavējoties sākt uzticamu, neatkarīgu izmeklēšana, un saukt pie atbildības tos, kas to pastrādājuši," teica Sasoli.
Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks 16. decembrī.
Lukašenko kritiķiem šī ir jau trešā Saharaova balva. 2004. gadā to piešķīra Baltkrievijas žurnālistu asociācijai, bet 2006.gadā – opozīcijas politiķim Aliaksandram Milinkevičam.
Tikmēr pašlaik Baltkrievijā rit jau 76. protestu diena, un protesti nemazinās. ES ir noteikusi sankcijas pret Baltkrievijas režīma amatpersonām, kas viltojušas vēlēšanu rezultātus un nežēlīgi izturējušās pret mierīgajiem protestētājiem. Sankciju sarakstā iekļauts arī Aleksandrs Lukašenko.
“Ļoti svarīga ir tā palīdzība, ko mēs sniedzam Baltkrievijai pašlaik. Es atceros no Atmodas, kā mēs kāri tvērām jebkuru vēsti, kas mūs sasniedza par kaut kādu atbalstu vai politisku izteikumu. Baltkrievija šajā gadījumā ir saņēmusi daudz noteiktāku atbalstu,” sacīja Eiroparlamenta Ārlietu komitejas locekle Sandra Kalniete (“Jaunā Vienotība”).
KONTEKSTS:
Politiskā krīze Baltkrievijā turpinās kopš strīdīgajām prezidenta vēlēšanām, kas notika 9. augustā un izraisīja sacelšanos pret līdzšinējo autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko un režīma atbildi, īstenojot nežēlīgas represijas pret miermīlīgo demonstrāciju dalībniekiem.
EP katru gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību. Balva izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tā nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam, un paredz arī 50 000 eiro lielu naudas balvu.
Pagājušajā gadā balvu saņēma uiguru ekonomists Ilhams Tohti, kurš cīnījās par Ķīnas uiguru minoritātes tiesībām.