Dienas ziņas

Aicina sadarboties Covid-19 izskaušanā

Dienas ziņas

Baltkrievijā aiztur protestētājus

Ministri aicina nesteigties ar sankcijām pret Baltkrieviju

Rinkēvičs: ES sankcijas Baltkrievijai nozīmētu pilnīgu tās ieraušanu Krievijas ietekmē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) sankciju noteikšana pret Baltkrieviju nozīmētu pilnīgu tās ieraušanu Krievijas ietekmes sfērā, kas radītu zināmas problēmas. Šādu viedokli kopīgās Igaunijas, Somijas un Polijas ārlietu ministru preses konferences laikā pauda Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

“Vēl visi diplomātiskie ceļi nav izsmelti,” tā Rīgā atzina Baltijas, Polijas un Somijas ārlietu ministri, komentējot to, kādai būtu jābūt tālākai Eiropas Savienības rīcībai, reaģējot uz notikušo Baltkrievijā. Ministri atzina, ka jaunas sankcijas kā iespēja netiek izslēgtas, taču vispirms ir jābūt dialogam.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
00:00 / 01:34
Lejuplādēt
Rinkēvičs uzsvēra, ka Baltkrievijā šobrīd nav izslēgts neviens attīstības scenārijs, kā arī pauda pārliecību, ka joprojām ir laiks diplomātijai un politiskam dialogam, nevis sankcijām. Ministrs arī norādīja, ka Latvija, Igaunija un Somija pievienojas Polijas aicinājumam sarīkot ES ārkārtas samitu sakarā ar situāciju Baltkrievijā.

"Mēs esam ieinteresēti, lai Baltkrievija būtu neatkarīga un suverēna valsts, kas attīstās atbilstoši tam, kā tās tauta to vēlas darīt. Mēs saprotam, ka situācija ir sarežģīta, un ir jātur vaļā komunikācijas kanāli gan ar valdību, gan opozīciju. Mēs paturam atvērtas visas iespējas, tostarp Eiropas Savienības instrumentu kastē ir arī sankcijas, gan personālās, gan ekonomiskās. Tās var tikt pielietotas, ja situācija pasliktinās un ja zināmas sarkanās līnijas tiek pārkāptas.

Bet, manuprāt, šobrīd vēl ir brīdis diplomātijai un politiskam dialogam, bet tajā nozīmē, ka arī prezidentam un valdībai ir jāsaprot, ka sarunas ar spēku nav iespējamas un politisks process nav iespējams.

Mēs pilnībā visi ministri atbalstām mūsu Polijas kolēģa priekšlikumu Eiropas Savienības augstajam pārstāvim ārlietās sasaukt ārkārtas ārlietu padomes sēdi videoformātā un izstrādāt kopīgu un vienotu pozīciju attiecībā pret Baltkrieviju. Arī Eiropa nevar būt malā un Eiropas Savienībai jāpauž aktīva pozīcija," sacīja Rinkēvičs.

“Kopā ar Ukrainas un Lietuvas ārlietu ministriem mēs esam izplatījuši paziņojumu, kurā piedāvājam Baltkrievijai palīdzēt veidot dialogu, jo bez sabiedrības atbalsta tas nav iespējams. Diskusijas par sankcijām notiek. Taču ļaujiet man sacīt, ka joprojām ir iespēja no tām izvairīties. Mums ir jāiedrošina Lukašenko doties šajā virzienā un saglabāt labas attiecības ar Rietumiem un Eiropas Savienību. Protams, ja situācija attīstās nepieņemamā veidā un turpinās spēka pielietošana, tad būs ļoti grūti pārliecināt citas valstis atturēties no sankcijām,” pauda Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti, ko paziņoja Centrālā vēlēšanu komisija, liecina, ka ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,23% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 9,9%. Svētdienas vakarā pēc oficiālās vēlētāju aptaujas datu paziņošanas cilvēki izgājuši ielās, protestējot pret rezultātu, kas opozīcijas ieskatā ir viltots.

Tihanovska Centrālajā vēlēšanu komisijā ir apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus un aicinājusi veikt atkārtotu balsu pārskaitīšanu. Viņas komanda arī norādījusi, ka protesti būtu jāturpina, taču tiem ir jānotiek mierīgi, savukārt ar varas iestādēm būtu jāuzsāk dialogs par eskalācijas mazināšanu. Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti