Putins aicina ASV sākt jaunas bruņojuma kontroles sarunas

Nepieciešams bez kavēšanās atsākt sarunas par stratēģisko stabilitāti un drošību, paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins, norādot uz ASV oficiālo izstāšanos no vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu līguma.

Putins paziņoja, ka Krievija nevar ignorēt ASV lēmumu vienpusēji izstāties no līguma par vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu likvidēšanu un Maskavai nepietiek ar Vašingtonas un tās sabiedroto apgalvojumiem par miermīlīgajiem mērķiem.

Pēc viņa vārdiem, ASV var atsākt bruņošanās sacensību un, lai izvairītos no haosa, ir nepieciešams izsvērt visas iespējamās sekas un uzsākt sarunas.

Vienlaikus Krievijas prezidents uzsvēris, ka Krievija negatavojas izvietot savas raķetes tur, kur nav amerikāņu raķešu. Ja tiks saņemtas ziņas, ka ASV ir sākusi jaunu raķešu izstrādi, Krievija sāks nekavējoties izstrādāt tādus pašus ieročus.

KONTEKSTS:

Vidēja un tuva rādiusa raķešu līgums tika parakstīts vēl Ronalda Reigana un Mihaila Gorbačova laikā, uzliekot par pienākumu ASV un PSRS ballistiskās un spārnotās raķetes turēt piecu tūkstošu kilometru attālumā no otras valsts robežām. Pēc PSRS sabrukuma gan Krievija, gan ASV abpusēji demonstrēja labu gribu un arī ievērojami samazināja tām pieejamo raķešu un kodolgalviņu arsenālu.

Taču vēlāk ASV apturēja savu dalību līgumā un 2. augustā izstājās no tā, norādot uz to, ka pēdējos gados labā griba no Krievijas ir izbeigusies. Arī Krievija apturējusi dalību līgumā.

Minētais līgums bija viens no diviem nozīmīgākajiem ASV un Krievijas bruņojuma līgumiem.

Otrs ir Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgums jeb START, ar kuru abām valstīm noteikti kodolarsenālu griesti ievērojami zemākā līmenī nekā Aukstā kara laikā. Šī līguma termiņa beigas ir 2021. gadā, un pagaidām nedz Maskavā, nedz Vašingtonā nav politiskās gribas to pagarināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti