Protestu vilnis uzvirmo arī Tunisijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Uz Ēģiptes notikumu fona bažas par drošību aug vēl vienā Ziemeļāfrikas valstī. Arī Tunisiju, kur savulaik aizsākās Arābu pavasara nemieri, vairāk nekā divus gadus pēc iepriekšējā režīma gāšana skārusi politiskā krīze. Tur jau vairākās nedēļas notiek protesti pret valdošo mēreno islāmistu partiju. Liberālā opozīcija un ietekmīga arodbiedrība pieprasa tehnokrātu valdības izveidi, bet pašreizējā atsakās atkāpties. Tostarp islāmistu partijas līderis brīdina opozīciju atturēties no sekošanas Ēģiptes armijas piemēram.

Protesti Tunisijā sākās pēc jūlija nogalē notikušās opozīcijā esošās kreiso partiju koalīcijas „Tautas fronte” dibinātāja Muhameda Brahmi slepkavības. Viņš bija otrs opozīcijas līderis, kurš nogalināts sešu mēnešu laikā. Pagājušajā nedēļā protestos pret valdošās mēreno islāmistu partijas „Ennahda” valdību protestos Tunisijā piedalījās desmitiem tūkstoši cilvēku. Partijai, kas nāca pie varas pēc vēlēšanām 2011. gada nogalē, ir daudz kopīga ar Ēģiptes Musulmaņu brālību uzskatos par to, kā jāfunkcionē sabiedrībai, un abas kustības iepriekšējo režīmu laikā bija aizliegtas. Tomēr „Ennahda” sevi raksturo kā mērenu, un tās vīzija ir valsts, kurā islāms un modernie uzskati var līdzās pastāvēt.

Par abām slepkavībām, kurās izmantos viens ierocis, tiek vainoti islāmistu ekstrēmisti. Taču mēreno islāmistu valdība tiek apsūdzēta par nespēju savaldīt radikāļus. Opozīcijā esošie liberāļi un kreisie, kā arī ietekmīgā Tunisijas Vispārējā strādājošo arodbiedrība pieprasa, lai pašreizējais kabinets atkāpjas un tiek izveidota tehnokrātu valdība, tas ir, ministru amatus ieņem politiski neatkarīgas personas.

Opozīcija atteikusies no sarunām ar pagaidu valdību, kamēr tā neatkāpsies, tomēr premjerministrs Ali Larajeds šādu iespēju noraidījis. Tādēļ valdība ved dialogu ar arodbiedrību, tomēr līdz šīm sarunas bijušas neveiksmīgas.

„Ennahda” līderis Račeds Ganuči ceturtdien noraidīja aicinājumu izveidot tehnokrātu valdību, izraisot opozīcijas draudus pastiprināt protestus. Lai atrisinātu politisko krīzi, Ganuči piedāvā izveidot nacionālās vienotības valdību, kurā būtu iesaistītas visas parlamentā esošās partijas. Viņš uzskata, tehnkorātu valdība nespētu tikt galā ar delikāto situāciju, kādā atrodas Tunisija. „Ennahda” līderis piesauca arī nemierus Ēģiptē un armijas komandieri ģenerāli Abdulfatahu as Sisi, kurš jūlija paziņoja par konstitūcijas darbības apturēšanu un prezidenta Mohameda Mursi atstādināšanu. Ganuči brīdināja opozīciju, kuru nosauca „anarhistiem”, izvairīties no Ēģiptē pieļautajām kļūdām:

„Es saku visiem tunisiešiem, ka mums ir jāmācās no notikumiem Ēģiptē. Mums ir jābūt stipriem kopā un jārod vienprātība, lai nepieļautu to, ka vēl viens ģenerālis Sisi parādās Tunisijā.”

Tunisijā armija gan nav tik ietekmīga, kā Ēģiptē. Tās vietā valdībai jābaidās no vadošās arodbiedrības, ar kuru, kā paziņoja Ganuči, nākamnedēļ tiks rīkota otrā sarunu kārta. Viņš uzsvēra, ka paliek spēkā plāns izveidot jaunu konstitūciju un rīkot parlamenta vēlēšanas šī gada nogalē.

Iedzīvotāju protestu iemesls ir arī ekonomika, un opozīcija pārejas valdību vaino par nespēju uzlabot situāciju. Aģentūra „Standard and Poor's” piektdien uzreiz par divām pakāpēm samazināja Tunisijas kredītreitingu. Tā norādīja, ka nemierīgā situācija apdraud „jaunas konstitūcijas apstiprināšanu, vēlēšanu rīkošanu un ekonomikas izaugsmi veicinošu reformu īstenošu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti