Pētnieks: «Islāma valsts» ir novājināta, taču aizvien bīstama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc ASV kara aviācijas uzbrukumiem, kaujām ar kurdu un citām armijām radikālais grupējums „Islāma valsts” ir novājināta un zaudējusi daļu no savas infrastruktūras. Tomēr tās draudi Rietumiem aizvien ir nopietni, it sevišķi pēc tam, kad grupējums kļuvis aktīvāks Lībijā, kas nav tālu no Eiropas.

Šādu viedokli sestdien intervijā Latvijas Radio raidījumā „Labrīt” izteica Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Viņš skaidroja, ka patlaban „Islāma valsts” vairs nespēj vienuviet koncentrēt savus spēkus. Ja tas notiek, tad ASV aviācija sagrauj savākto militāro tehniku. Tāpat ir iznīcinātas naftas pārstrādes rūpnīcas, kas bija nonākušas „Islāma valsts” rīcībā un kas deva grupējumam finansējumu. Līdz ar to kaujiniekiem vairs nav tādu spēku kā pērn pavasarī un vasarā, kad viņi Sīrijā un Irākā pārņēma arvien jaunas teritorijas.

Taču bažas rada situācija Lībijā. Valstī, kura atrodas relatīvi netālu no Itālijas un Francijas, „Islāma valsts” ir pieteikusi pretenzijas uz teritorijām. Tiesa, Lībijā tās iegūt nebūs tik viegli kā Sīrijā, kurā valdīja varas vakuums. Lībijā ir divi parlamenti, kuri savā starpā strīdas par tiesības vadīt valsti un dažādi grupējumi, ieskaitot „Al Qaeda”, kuri arī cīnās par varu. Tādējādi „Islāma valstij” vara Lībijā ir nevis jānodibina teritorijā, kur tās nav, bet gan jāatņem citiem grupējumiem.

Hiršs gan atzīst, ka „Islāma valsts” kaujinieki, kuri šobrīd atrodas Lībijā, ir pieredzējuši karotāji – bijuši karā Sīrijā, karā Irākā un karojuši ar kurdu armiju.

Pētnieks atzina, ka ES cīņa ar „Islāma valsti” Lībijā varētu nebūt pa spēkam bez ASV atbalsta. Vienlaikus ASV pagaidām nav izrādījusi gatavību izdarīt triecienus Lībijā. Tiesa, Rietumi nevar izlikties, ka radikālie islāmisti kādu dienu nevar par sevi likt manīt Rietumeiropā, viņš piebilda.

Hiršs noraidīja ideju, ka cīņā ar islāma radikāļiem varētu iesaistīties Krievija. Tieši otrādi, Krievijai pat varētu būt izdevīgi, ja Rietumi lielāku uzmanību pievērstu cīņai ar „Islāma valsti”, aizmirstot par Krievijas politiku Austrumeiropā.

Hiršs gan atzina, ka līdzšinējā pieredze centienos ieviest demokrātisku režīmu Tuvo Austrumu un arābu zemēs nav vainagojušies ar panākumiem. Piemēram, Irākā un Afganistānā pēc autoritāro režīmu iznīcināšanas nav bijis cita vienojoša varas centra.

„Islāma valsts” ir radikāls, militārs grupējums, kas vēlas nodibināt „Islāma valsti” – valsti, kas dzīvotu, balstoties uz radikālu islāma reliģijas interpretāciju. Pērn pavasarī un vasarā tā ieguva ievērojamus apgabalus Irākā un Afganistānā, nonākot līdz robežai ar Turciju.

„Islāma valsts” ir bēdīgi slavena ar savu nežēlību. Tā vairākkārt ir nogalinājusi Rietumvalstu un Japānas pilsoņus, pārgriežot tiem rīkli vai, kā nesen, nogalinot vairāk nekā 20 Ēģiptes kristiešus, nocērtot tiem galvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti