Nobela Miera prēmijai piesaka rekordaugstu kandidātu skaitu – 259

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Nobela Miera prēmijai šogad izvirzīts rekordliels skaits kandidātu – 259, tostarp 209 personas un 50 organizācijas –, pirmdien paziņoja Nobela institūts. Kandidātu pieteikšana Nobela Miera prēmijai beidzās 1.februārī. Lai gan oficiāli kandidāti netiek atklāti, dažu vārdi ir kļuvuši zināmi.

Šā gada Nobela Miera prēmijas kandidātu sarakstā ir Pakistānas meiteņu tiesību aktīviste Malala Jusufzaja, kuru talibu kaujinieki oktobrī sašāva galvā, kā arī notiesātais Baltkrievijas cilvēktiesību aizstāvības organizācijas "Vjasna" ("Pavasaris") vadītājs Aļesjs Beļackis un Krievijas cilvēktiesību aktīviste Ludmila Aleksejeva, Mjanmas prezidents Teins Seins, kā arī Krievijas cilvēktiesību aktīvistu organizācija "Memorial".

"Tendence ir augšupejoša, ne katru gadu, bet pārsvarā," teica Nobela institūta direktors Geirs Lundestads, piebilstot, ka kandidātu skaita pieaugums "atspoguļo pieaugošo interesi par prēmiju. Kandidātu vārdi tiek iesniegti no visas pasaules".

Iepriekšējais Nobela Miera prēmijas kandidātu rekords tika sasniegts 2011.gadā, kad prēmijai pieteica 241 kandidātu.

Nobela Miera prēmijai kandidātus līdz katra gada 1.februārim var iesniegt valdību un parlamentu pārstāvji no visas pasaules, augstskolu pārstāvji, iepriekšējo gadu laureāti, vairāku starptautisko institūciju pārstāvji.

Nobela institūts izvirzīto kandidātu vārdus tur noslēpumā 50 gadu. Organizācijām vai personām ir tiesības atklāt sava izvirzītā kandidāta vārdu.

Norvēģijas Nobela institūts uzstāj, ka konkrēta kandidāta izvirzīšana nekādā ziņā nav jāuztver kā viņa darbības atzīšana no institūta puses. Gadu gaitā Nobela Miera prēmijai izvirzīti arī tādi cilvēki kā Ādolfs Hitlers, Josifs Staļins un Benito Musolini.

Ierasti kā iespējamie kandidāti uz Nobela Miera prēmiju tiek minēti Bils un Hilarija Klintoni, Denī Mukvege, kas Kongo Demokrātiskajā Republikā izveidoja pirmo klīniku izvarošanas upuriem, un citi cilvēki un organizācijas.

Nobela Miera prēmijas laureātu paredzēts paziņot oktobrī, bet to pasniedz 10.decembrī – zviedru fiziķa Alfrēda Nobela nāves gadadienā.

Nobela Miera prēmija 2010.gadā tika piešķirta ieslodzītam Ķīnas disidentam Liu Sjaobo par viņa nevardarbīgo cīņu par cilvēktiesībām Ķīnā. Ķīna bija sašutusi par šo lēmumu un paziņoja, ka Nobela komiteja šādi pagodinājusi noziedznieku. Savukārt pērn Nobela Miera prēmiju saņēma Eiropas Savienība.

2011.gadā Nobela Miera prēmijai tika izvirzīts 241 kandidāts, bet to piešķīra Libērijas prezidentei Elenai Džonsonei-Sērlīfai, libēriešu miera aktīvistei Leimahai Gbovī un jemeniešu preses brīvības aizstāvei Tavakulai Karmanai par "viņu nevardarbīgo cīņu par sieviešu drošību un sieviešu tiesībām pilnā mērā piedalīties miera veidošanas darbā".

2009.gadā Nobela institūts pārsteidza pasauli, Nobela Miera prēmiju piešķirot ASV prezidentam Barakam Obamam, kas amatā tobrīd bija pavadījis vien pāris mēnešu.

Nobels 1896.gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968.gadā nodibināja Zviedrijas centrālā banka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti