No islāmistu aplenkuma veiksmīgi aizbēguši vismaz 20 000 irākiešu civiliedzīvotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Irākā vismaz 20 tūkstošiem civiliedzīvotāju izdevies izbēgt no radikālo islāmistu kaujinieku ielenkuma Sindžāras kalnā valsts ziemeļos. Tajā pašā laikā tur atrodas vēl vairāki desmiti tūkstoši cilvēku. ASV īstenojusi jaunus gaisa uzlidojumus džihādistu grupējuma pozīcijām, bet humānās palīdzības piegādēs no gaisa svētdien iesaistījās arī Lielbritānija un Francija. Lai spētu efektīvi cīnīties pret islāmistu kaujiniekiem, starptautiskā sabiedrība aicina Irākas politiķus Bagdādē pārtraukt savstarpējās ķildas un beidzot izveidot valdību.

No islāmistu kaujinieku aplenktā Sindžāras kalna apkārtnes Irākas ziemeļos, netālu no robežas ar Sīriju, veiksmīgi aizbēguši vismaz 20 tūkstoši, iespējams, pat 30 tūkstoši civiliedzīvotāju no jezīdu kopienas, paziņojušas Irākas amatpersonas. Tiek lēsts, ka radikālo islāmistu aplenkumā atrodas 50 līdz 150 tūkstoši cilvēku, kuriem draud bads un ūdens trūkums.

Jezīdu reliģija ir minoritāte Irākā, tajā iekļauti vairāku reliģiju, tostarp zoroastrisma elementi. Tādēļ daudzi musulmaņi un citas reliģiskās grupas jezīdus uzskata par sātana pielūdzējiem, un šī iemesla dēļ jezīdi krituši īpašā sunnītu džihādistu grupējuma „Islāma valsts” nežēlastībā, kam pēdējos mēnešos izdevies savā kontrolē pārņemt lielu daļu Irākas teritorijas valsts ziemeļos un rietumos.

Kurdu spēku pavadībā šajās nedēļas nogalē vismaz 20 tūkstošiem izdevās aizbēgt no Sindžāras kalna uz netālu esošo Sīriju, un pēc tam atgriezties Irākas Kurdistānā, paziņoja vietējās amatpersonas.  Tomēr vēl vairāki desmiti tūkstoši atrodas ielenkumā, un operācijas turpinās.

Naktī uz svētdienu ASV lidmašīnas īstenoja trešo uzlidojumu kārtu „Islāma valsts” kaujiniekiem. Pentagons paziņoja, ka iznīcinātājlidmašīnas un bezpilota lidaparāti iznīcinājuši vairākas bruņu automašīnas, kas apšaudījušas Sindžāras kalnā aplenktos bēgļus. Šī ir pirmā reize, kad ASV militārie spēki iesaistījušies militārās operācijās Irākā kopš aiziešanas no valsts 2011.gadā.

Vienlaikus turpinās humānās palīdzības piegādes, no gaisa ar izpletņiem nometot pārtikas un ūdens krājumus vajāto reliģisko minoritāšu pārstāvjiem, kas ielenkti kalnu apvidū. Svētdien pirmās humānās piegādes veica arī Lielbritānija un Francija, kamēr ASV iepriekšējā naktī īstenoja jau trešo piegādi.

Svētdien vīzītē Irākā ieradies Francijas ārlietu ministrs Lorēns Fabiuss, kura galvenais vēstījums vietējiem politiķiem ir pārtraukt savstarpējās ķildas. Irākas politisko līderu iekšējās nesaskaņas ir viens no iemesliem, kādēļ Bagdādei nav izdevies efektīvi cīnīties pret radikālo kaujinieku ofensīvu. Kopš parlamenta vēlēšanām aprīlī, kurās uzvarēja līdzšinējā premjera Nuri al Maliki partija, politiķiem joprojām nav izdevies izveidot valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti