Sadaļas Sadaļas

Panorāma

D. Tramps prasa sameklēt par viņu atdotās balsis

Panorāma

Rosina apsūdzēt O. Burovu un RTAB valdes locekļus

S. Putilo: gada laikā situācija mainīsies

«Nexta Live» dibinātājs: Lukašenko režīms Baltkrievijā ilgāk par gadu nenoturēsies

Aleksandra Lukašenko režīms Baltkrievijā ilgāk par gadu nenoturēsies – tā rēķina baltkrievs Stepans Putilo. Viņš ir populārā Baltkrievijas opozīcijas informācijas kanāla "Nexta Live" dibinātājs vietnē "Telegram" un pašlaik spiests dzīvot Polijā. Lukašenko režīms viņu iekļāvis teroristu sarakstā un pieprasījis Polijai viņa izdošanu.

Lietotnes "Telegram" opozīcijas kanāla "Nexta" dibinātājam Stepanam Putilo ir tikai 22 gadi, bet viņš jau ir iekļauts teroristu sarakstā, ko izveidojis Baltkrievijas drošības dienests. Briselē viņš ieradies kā viens no Saharova balvas saņēmējiem, ko Eiroparlaments piešķir cilvēktiesību aizstāvjiem.

"Sanāk tāds paradokss, ka es vienlaicīgi atrodos teroristu sarakstā un mierīgi arī Eiroparlamenta ēkā. Tas liecina par to, ka Baltkrievija nošķiras no visas pasaules. Esmu Baltkrievijas varas ešelonu aicinājis beigt sevi apkaunot civilizētās pasaules acīs, jo visi šie lēmumi par kanālu atzīšanu par ekstrēmiskiem, manis kā kanāla dibinātāja atzīšana par teroristu, dažādu krimināllietu ierosināšana – tas viss neparāda viņu spēku, bet gan vājumu – ja 22 gadus vecs jaunietis tur visus bailēs, ja mēs ar bijušo kanāla galveno redaktoru Romanu Protaseviču esam pirmie divi Baltkrievijas pilsoņi, ko Baltkrievijas KGB [VDK] ielicis teroristu sarakstā," sprieda Putilo.

Stepana izveidotajam "Nexta Live" ir gandrīz 1,7 miljoni sekotāju. Viņi ziņo par protesta demonstrācijām un represijām, ko oficiālie režīma mediji ignorē.

"Mēs saņemam informāciju tieši no cilvēkiem, to apstrādājam, veicam faktu pārbaudi – ja kaut ko atsūta, mēs mēģinām atrast līdzīgu informāciju citos avotos, sociālajos tīkos. Ja tās nav – tad lūdzam cilvēkus kaut ko precizēt, atsūtīt foto verifikācijai. Cilvēki to labprāt dara. 95–97% informācijas pilnībā apstiprinās, daļa – daļēji, jo informācijas blokādes laikā, ko sarīkojusi Baltkrievijas vara, viņi neiet uz kontaktu ar opozīcijas presi, neatkarīgo presi, jo viņi uzskata, ka tie melo," stāstīja Putilo.

Vaicāts, vai nebaidās par savu dzīvību, Putilo teica – draudus saņemot, bet ir jau izstrādājusies zināma imunitāte. Arī viņa vecāki  aizbraukuši no Baltkrievijas un tāpat kā dēls tagad dzīvo Polijā.

"Mamma agrāk teica, ka varbūt nevajag tā darīt, bet, kad pati ieraudzīja visus to kadrus, visu, kas notiek Baltkrievijā, viņai tas bija tāds šoks, ka pateica – pilnībā atbalsta manu darbību. Vecāki tagad atrodas Polijā, tas viņiem ir mazliet sarežģīti, lai arī tēvs jau iepriekš Polijā strādāja. Mammai ir grūti adaptēties, bet mēs viņai dažādi palīdzam. Baltkrievu saliedēšanās notiek arī ģimenē," stāstīja Putilo.

Kanāla "Nexta Live" dibinātājs uzskata, ka Lukašenko režīms var noturēties vēl gadu, ne vairāk. Kaut vai tāpēc, ka režīmam aptrūksies naudas. Krievijas apsolītais kredīts arī vēl, šķiet, nav saņemts, un Baltkrievija iztērējusi trešdaļu no savām ārvalstu valūtas rezervēm.

"Es domāju, ka gada laikā situācija atrisināsies, jo atpakaļceļa nav. Par to runā arī Lukašenko, ka viņš vairs drīz nebūs prezidents. Bet ir risks, ka viņš vēlas veikt konstitucionālo reformu, kosmētiskus labojumus,

lai līdzīgi kā Kazahstānā ieņemtu nevis valsts līdera, prezidenta amatu, bet formāli paliktu pie varas. Mēs to nedrīkstam pieļaut, mēs pretojamies konstitucionālajai reformai, par kuru runā režīma propagandisti. Un, protams, nepieciešama pilnīga režīma attīrīšanās, lai varētu no nulles celt brīvu demokrātisku Baltkrieviju. Bet es domāju, ka viss atrisināsies," sacīja Putilo.

Grūta izšķiršanās Baltkrievijas opozīcijai, kurai nav viena konkrēta vadītāja, ir par taktiku – kā rīkoties tālāk. Putilo rēķināja – varbūt augustā tomēr vajadzējis rīkoties apņēmīgāk, kamēr policija un varas struktūras vēl nebija mobilizējušās.

"Grūti pateikt, kā vajadzēja, bet varbūt bija vērts rīkoties izlēmīgāk. Es domāju, tādi momenti vēl būs, jo politiskā situācija Baltkrievijā joprojām ir nemierīga. Un tā nestabilizēsies, kamēr Lukašenko būs pie varas," uzskata Putilo.

Viņš jūt, ka Baltkrievija daudzviet kļuvusi par negatīvo piemēru un tiekot salīdzināta ar Ziemeļkoreju. Savukārt Baltkrievijas oficiālie mediji fanojot par Irānu.

"Vēl vairāk, par Irānas praksi Baltkrievijas varas pārstāvji sajūsminās un propagandas kanālos rāda – lūk, kā varētu. Proti, pilnīgi nenormāla situācija tagad ir Baltkrievijā ar informācijas brīvību, bet mēs turpinām, kā vien varam, nogādāt cilvēkiem informāciju," sacīja kanāla "Nexta Live" dibinātājs.

KONTEKSTS:

Pēc 2020. gada 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās par uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko, Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Cilvēki uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Viņi iebilst arī pret policijas vardarbību, aizturot protestu dalībniekus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt