Mjanmā armija atslēdz internetu; tūkstošiem dodas protestos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mjanmā varu pārņēmusī armija valstī atslēgusi pieeju internetam, bet vairāki tūkstoši cilvēku sestdien izgāja ielās līdz šim lielākajos protestos pret pirmdien notikušo apvērsumu.

Lēmums par internetu, visticamāk, tika pieņemts, lai apturētu iedzīvotāju pulcēšanos protestos pret militāro apvērsumu, kas notika aptuveni pirms nedēļas. Jau iepriekš valstī tika bloķētas tādas sociālo mediju platformas kā „Facebook”, „Twitter” un „Instagram”. Tomēr daudzi iedzīvotāji bija spējīgi apiet šos aizliegumus, izmantojot VPN pieslēgumu.

Mjanmā armija atslēdz internetu; tūkstošiem dodas protestos
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Arī mobilo pakalpojumu operatori ir saņēmuši rīkojumu atslēgt datu servisu, atstājot vien zvanu un īsziņu funkciju.

Armija nav publiski komentējusi savas rīcības iemeslus, tomēr noprotams, ka tas tiek darīts, lai ierobežotu iedzīvotāju protestus. Kaut arī uzreiz pēc apvērsuma situācija valstī bija mierīga, tagad arvien vairāk iedzīvotāju sāk iziet ielās, lai paustu savu neapmierinātību.

Nopietni protesti sestdien bija vērojami Mjanmas lielākajā pilsētā Jangonā. Sanākušie skandēja tādus saukļus kā „Militārie diktatori krīt, krīt! Demokrātija uzvar, uzvar!” un turēja plakātus ar uzrakstu „Pret militāro diktatūru”.

Daudziem bija sarkanas drēbes. Tā ir apcietinātās Mjanmas politiskās līderes Aunas Sanas Su Či partijas krāsa. Šis politiskais spēks – Nacionālā demokrātijas līga – ieguva pārliecinošu uzvaru novembra sākumā sarīkotajās vēlēšanās. Turpretī militāristu atbalstītā partija ir guvusi pamatīgu sakāvi. Visticamāk, tieši bailes pazaudēt varu lika armijas ģenerāļiem izšķirties par militārā apvērsuma sarīkošanu.

Šu Či, kā arī daudzi citi demokrātiski ievēlētie politiķi pašlaik ir arestēti. Viņiem ir izvirzītas dažādas apsūdzības, tostarp par nelegālu rāciju ievešanu un izmantošanu. Armija arī apgalvo, ka vēlēšanās ir notikuši nopietni pārkāpumi.

Sestdien ir kļuvis zināms arī par pirmo arestēto ārzemju pilsoni. Tas ir Su Či ekonomikas padomnieks, austrālietis Šons Turnels. Intervijā britu raidsabiedrībai BBC viņš ir sacījis, ka pašlaik atrodas savā viesnīcā Jangonā. Visi pret viņu esot laipni, tomēr pamest savu numuriņu austrālietim ir liegts.

Tāpat ir arestēti arī vairāki valstī pazīstamie disidenti.

Militārā diktatūra ir labi pazīstama Mjanmas iedzīvotājiem. Armijas ģenerāļi bija pie varas 49 gadus. Pakāpeniska valsts atvēršanās pasaulei ir notikusi tikai kopš 2011. gada. Mjanmā dzīvo 54 miljoni iedzīvotāju.

KONTEKSTS:

Mjanmas militārā vadība aizturējusi valsts faktisko līderi un vairākus civilos līderus, izsludinot valstī ārkārtas stāvokli un faktiski pārņemot varu. Starptautiskā sabiedrība notiekošo sauc par valsts apvērsumu un nosoda to. Šis jautājums izskatīts ANO Drošības padomē. Bet Ķīna bloķējusi ANO Drošības padomes nosodījumu Mjanmas apvērsumam.

Mjanmas iedzīvotāji pauž bažas un satraukumu par iespējamās militārās diktatūras atgriešanos, taču eksperti brīdina, ka ne mazāk svarīgi ir domāt par to, kā tagad tiks risināti daudzie iekšpolitiskie izaicinājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti