Ar greznu militāro parādi Mjanmas galvaspilsētā Nepjido trešdien atzīmēja valsts neatkarības svētkus. 1948. gada 4. janvārī Mjanma pasludināja neatkarību, izbeidzot 60 gadu ilgušo Lielbritānijas valdīšanu teritorijā, ko briti dēvēja par Birmu.
Huntu kritizē par demokrātijas iznīcināšanu
Parādes dalībniekus un skatītājus uzrunāja ģenerālis Mins Auns Hlains, kura vadībā militārā hunta 2021. gada 1. februārī sarīkoja apvērsumu un arestēja vairākus civilos līderus, kuru vidū bija arī Mjanmas faktiskā vadītāja Auna Sana Su Či.
Mins Auns Hlains paziņoja par huntas plāniem šogad sarīkot vēlēšanas, kas būšot "brīvas un demokrātiskas".
Ģenerālis arī mudināja citas valstis un starptautiskās organizācijas atbalstīt "patiesas, disciplinētas un plaukstošas daudzpartiju demokrātiskās sistēmas" izveidi Mjanmā.
Huntas līderis kritizēja vārdā nenosauktas organizācijas un valstis par iejaukšanos Mjanmas iekšējās lietās. Pēc apvērsuma ASV, Eiropas Savienība, Lielbritānija un citas rietumvalstis ieviesa sankcijas pret Mjanmas militāristu režīmu par demokrātijas iznīcināšanu.
Rietumi arī regulāri nosoda Mjanmas varasiestāžu represijas pret cilvēkiem, kuri atļaujas kritizēt huntu.
Vienlaikus Mins Auns Hlains pateicās valstīm, kuras sadarbojas ar viņa valdību, īpaši izceļot Ķīnu un Indiju.
Demokrātisko spēku līdere joprojām ieslodzīta
Kā acīmredzams mēģinājums nomierināt starptautisko kritiku ir vērtējams Mina Auna Hlaina lēmums apžēlot vairāk nekā 7000 ieslodzīto.
Tomēr nav ziņu, ka apžēloto vidū būtu 77 gadus vecā Nobela Miera prēmijas laureāte Auna Sana Su Či, kura kopš apvērsuma jau gandrīz divus gadus atrodas ieslodzījumā.
Viņai pirms dažām dienām piesprieda vēl septiņus gadus cietumā par apsūdzībām korupcijā. Vairākās atsevišķās prāvās viņai ir piespriesti kopumā 33 gadi cietumā.
Huntas kritiķi ir pārliecināti, ka Aunas Sanas Su Či ieslodzīšanas mērķis ir nepieļaut viņas piedalīšanos vēlēšanās, kuras, visticamāk, nebūs demokrātiskas, jo daudzi opozīcijas politiķi atrodas ieslodzījumā vai ir devušies trimdā.