Minhenes konferencē saduras Krievijas, ASV un Eiropas viedokļi par drošību

Eiropas Savienībai ir jāizstājas no Irānas kodolvienošanās, kā arī jāatbalsta Huans Gvaido kā vienīgais likumīgais Venecuēlas prezidents. Ar šādiem aicinājumiem šodien klajā nācis ASV viceprezidents Maiks Penss, uzrunājot prestižās Minhenes drošības konferences dalībniekus. No savas puses Vācijas kanclere Angela Merkele vērsusi uzmanību uz nepieciešamību stiprināt NATO mūsdienu izaicinājumu priekšā, savukārt Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs daudzos drošības un nestabilitātes jautājumos vainojis tieši NATO īstenoto politiku. 

Minhenes drošības konference
00:00 / 03:23
Lejuplādēt
Trīs dienu ilgā Minhenes drošības konference ir viens no Eiropas lielākajiem drošības forumiem. Triju dienu laikā, klātesot vismaz 30 valstu un valdību vadītājiem, drošības politikas veidotāji un eksperti apspriež gan Transatlantiskās attiecības, saspīlējumu attiecībās ar Krieviju, kā arī dažādos konfliktus Tuvajos Austrumos.

Šodien konferences dalībniekus uzrunāja Vācijas kanclere Angela Merkele, kura norādīja, ka starptautiskās drošības struktūras, tostarp NATO, ir pakļautas milzīgam spiedienam, lai pretotos mūsdienu mainīgās pasaules izaicinājumiem. Merkele uzsvērusi NATO nozīmīgumu, aicinot izstrādāt visaptverošu pieeju, kas risinātu gan ekonomiskas, gan politiskas, gan militāras dabas jautājumus.

Turklāt nedrīkst aizmirst arī to, ka NATO ir balstīta uz kopīgām vērtībām, tostarp attiecībā uz cilvēktiesībām un demokrātiju. Vācijas kanclere arī visai asi vērsusies pret Amerikas Savienotajām Valstīm, apšaubot, cik prātīgs būs ASV lēmums izvest savus spēkus no Sīrijas un Afganistānas. Tāpat Merkele par biedējošu nosaukusi Savienoto Valstu nostāju, ka vācu autoražotāji varētu kaut kādā veidā apdraudēt amerikāņus.

Lai arī Vācijas kancleres izteikumi tika uzņemti ar ovācijām un aplausiem, delegātu vidū bija arī vairāki izņēmumi, piemēram, ASV prezidenta Donalda Trampa meita Ivanka Trampa un ASV viceprezidents Maiks Penss, kurš Minhenē vada lielāko ASV delegāciju šīs konferences vēsturē. Līdzīgi kā pirms dažām dienām Polijā, arī Minhenē Maiks Penss nosauca Irānu par vienu no lielākajiem, ja ne pašu lielāko draudu globālajai drošībai, aicinot Eiropas Savienības dalībvalstis atbalstīt ASV un izstāties no Irānas kodolvienošanās.

Savā uzrunā Maiks Penss norādīja, ka ir pienācis laiks Eiropas partneriem pārtraukt apdraudēt ASV sankcijas pret šo slepkavniecisko revolucionāro režīmu. Tāpat ir pienācis laiks Eiropas partneriem atbalstīt Ameriku, irāņu iedzīvotājus, kā arī draugus un sabiedrotos Tuvajos Austrumos, un ir pienācis laiks izstāties no Irānas kodolvienošanās. Pēc viņa vārdiem, kopīgiem spēkiem būs iespējams piemērot diplomātisko un ekonomisko spiedienu, lai nodrošinātu irāņiem, reģionam un arī visai pasaulei mieru un stabilitāti, ko tie ir pelnījuši.

Savas uzrunas laikā Penss arī norādīja, ka šajās dienās ir viesojies arī Aušvicas koncentrācijas nometnē, aicinot visu pasauli nosodīt antisemītismu un vērsties pret jebkādām tā izpausmēm. Acīmredzot, šeit domāti arī Irānas aicinājumi iznīcināt Izraēlu, ko Penss nosaucis par vēl vienu ieplānoto holokaustu. Irānas ārlietu ministrija Pensa paziņojumus jau nosaukusi par absurdu propagandu. Papildus Irānas jautājumam Maiks Penss arī aicinājis visas Eiropas valstis atzīt Huanu Gvaido par vienīgo likumīgo Venecuēlas prezidentu.

Minhenes konferenci šodien uzrunāja arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš uzsvēris, ka pēc Aukstā kara visi centieni apvienot visas Eiropas valstis tā arī ir beigušies neveiksmīgi, jo virsroku ir guvusi tieši koncentrēšanās uz NATO. Lavrovs arī atgādinājis par Dienvidslāvijas bombardēšanu, vienpersonisku Kosovas atzīšanu, kas pirmo reizi pēc Otrā pasaules kara mainīja kādas valsts robežas, valsts apvērsuma atbalstīšanu Ukrainā, kas, pēc viņa vārdiem, kopā ar NATO paplašināšanos un pretraķešu iekārtu izvietošanu Eiropā, kā arī krievu deputātu diskriminēšanu Eiropas Padomes parlamentārajā asamblejā, esot vienas lielas ķēdes posmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti