Mejas valdība ignorēs parlamenta balsojumu par alternatīviem «Brexit» scenārijiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas parlamenta deputāti pirmdien, 1. aprīlī, jau otro reizi balsos par alternatīviem piedāvājumiem premjerministres Terēzas Mejas "Brexit" vienošanās tekstam. Parlamentārieši joprojām cenšas atrast kādu "Brexit" attīstības scenāriju, kas varētu nodrošināt parlamenta vairākuma atbalstu. Balsojumam izvirzīti vairāki jau iepriekš apspriesti piedāvājumi, kā arī vairākas jaunas iniciatīvas. Mejas valdība gan šos balsojumus ir paredzējusi ignorēt.

Lielbritānijas parlaments otro reizi balsos par alternatīviem "Brexit" scenārijiem
00:00 / 01:36
Lejuplādēt
Pagājušajā nedēļā, pirmo reizi balsojot par astoņiem alternatīviem "Brexit" attīstības scenārijiem, britu parlamentārieši tā arī nespēja nodrošināt vairākumu nevienam no šiem piedāvājumiem. Par daudziem no šiem scenārijiem pirmdien notiks atkārtoti balsojumi, bet dažu vietā ir stājušies alternatīvi piedāvājumi.

 

Viens no jaunajiem piedāvājumiem paredz noteikt labojumu Mejas vienošanās tekstā, ļaujot Apvienotajai Karalistei vienpersoniski, bez Eiropas Savienības (ES) piekrišanas, izstāties no Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējuma.

ES gan ir iepriekš paziņojusi, ka Ziemeļīrijas noregulējums nav apspriežams.

Tāpat tiek piedāvāts gadījumā, ja līdz 12. aprīlim neizdosies apstiprināt Mejas plānu, ko, starp citu, varētu virzīt balsojumam arī ceturto reizi, izstāties no ES bez vienošanās. Iepriekš par šādu scenāriju balsoja 160 deputāti, 400 parlamentāriešiem balsojot pret. Pagājušās nedēļas balsojumā vislielāko parlamentāriešu atbalstu guva rosinājums vienoties par pastāvīgu un visaptverošu muitas savienību ar ES. Pret šo iniciatīvu gan iebilst premjerministre Meja, jo tas liegtu Lielbritānijai pašai slēgt tirdzniecības līgumus ar trešajām valstīm.

Vēl viens no piedāvājumiem rosina pievienoties Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijai un Eiropas Ekonomiskajai zonai, līdzīgi kā to ir darījusi Norvēģija. Tas ļautu saglabāt arī pārvietošanās brīvību, kas arī savulaik ir bijusi viena no britu valdības sarkanajām līnijām.

No dienaskārtības nav pazudis jautājums arī par tautas nobalsojumu, un pirmdien deputāti varēs paust savu viedokli par divām iespējām: tautas balsojumu par jebkuru parlamenta apstiprinātu "Brexit" vienošanos, vai arī tautas balsojumu par "Brexit" nākotni, ka vienīgā iespēja ir palikusi tikai izstāšanās bez vienošanās.

Savukārt skotu nacionālisti, kuru aicinājums atsaukt 50. panta darbību pagājušajā nedēļā cieta neveiksmi, tagad nākuši klajā ar vairāku soļu plānu.

Sākotnēji valdībai tiktu uzlikts par pienākumu prasīt "Brexit" sarunu pagarinājumu.  Ja ES to nepiekristu darīt, dienā pirms plānotā "Brexit" datuma parlamentāriešiem būtu jāizvēlas starp izstāšanos bez vienošanās vai "Brexit" atcelšanu kopumā.

Šādā iznākumā tiktu veikta aptauja par to, kā Lielbritānijai turpmāk veidot attiecības ar ES, saņemot gan parlamenta vairākuma, gan Briseles piekrišanu.

Premjerministre Meja jau ir aicinājusi sava kabineta locekļus ignorēt šīsdienas konsultatīvo balsojumu rezultātus. Premjerministres pārstāvis arī norādījis, ka valdības vadītāja joprojām neatbalsta ideju par tā dēvēto maigāko "Brexit" un palikšanu muitas savienībā. Ja Meja tomēr izlemtu šādu ierosinājumu pieņemt, aktīvākie "Brexit" aizstāvji, arī valdošās Konservatīvās partijas rindās, jau ir paziņojuši par iespēju piedalīties pret valdību vērstā neuzticības balsojumā.

Kā prognozē britu prese, valdība savā iknedēļas sēdē otrdien varētu jau plašāk spriest par šīvakara balsojumu rezultātiem.

Netiek izslēgta iespēja, ka jau trešdien Meja savu panākto vienošanos varētu virzīt balsojumam arī ceturto reizi. Pati premjerministre gan jau pagājušajā nedēļā atzina, ka, viņasprāt, politiskais process parlamentā ir sasniedzis savus limitus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti