Lietuva kandidē uz vietu ANO Drošības padomē

ANO Ģenerālā asambleja ceturtdien ievēlēs piecas jaunas ANO Drošības padomes locekles, un starp kandidātēm, kuru ievēlēšana šoreiz ir praktiski droša konkurences trūkuma dēļ, ir arī Lietuva.

Uz piecām jauno ANO Drošības padomes locekļu vietām ir izvirzītas piecas valstis - Čada, Čīle, Lietuva, Nigērija un Saūda Arābija. Lietuva, Čada un Saūda Arābija līdz šim nav bijušas ANO Drošības padomes dalībvalstis, bet Čīle un Nigērija iepriekš bijušas ievēlētas Drošības padomē četras reizes.

Jaunās Drošības padomes dalībvalstis tiks ievēlētas uz laiku no 2014.gada 1.janvāra līdz 2015.gada beigām. Tās Drošības padomē nomainīs Azerbaidžānu, Gvatemalu, Maroku, Pakistānu un Togo.

Lai valsts tiktu ievēlēta Drošības padomē, tai ir jāiegūst divu trešdaļu klātesošo Ģenerālās asamblejas locekļu atbalsts. Ja balsošanā piedalītos visas 193 Ģenerālās asamblejas dalībvalstis, tas nozīmētu, ka jāiegūst vismaz 129 balsis.

Tā kā balsošana ir aizklāta, kandidātes veic intensīvu lobēšanu pat konkurences trūkuma gadījumā, lai iegūtu nepieciešamo balsu skaitu.

Vieta Drošības padomē nodrošina valstij lielu ietekmi starptautiskā miera un drošības jautājumos.

Drošības padomē ir 15 dalībvalstis, no kurām 10 ir ievēlētas uz divu gadu termiņu, bet pārējās piecas - ASV, Francija, Krievija, Ķīna un Lielbritānija - ir pastāvīgās dalībvalstis ar veto tiesībām.

Vietas drošības padomē tiek piešķirtas pa reģioniem, un reģionālās valstu grupas izvirza kandidātes uz šīm vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti