Rīta Panorāma

Gaismas spēks mūzikā: Latvijas Radio koris, Sinfonietta Rīga

Rīta Panorāma

Turpinās tiesas prāvas pret eksprezidentu Trampu

ANO Drošības padome aicina uz pamieru Gazas joslā

ANO Drošības padome aicina nekavējoties izsludināt pamieru Gazā

ANO Drošības padome (DP) pirmdien pieņēma ilgi apspriesto rezolūciju, kurā aicina nekavējoties izsludināt pamieru Gazas joslā. Tur jau gandrīz pusgadu turpinās bruņotais konflikts starp Izraēlu un palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" kaujiniekiem. Konflikta rezultātā gājuši bojā desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju.

Kopš karadarbības sākuma Tuvajos Austrumos pagājušā gada oktobrī, ANO DP bija nonākusi strupceļā, nespējot vienoties par aicinājumu pārtraukt uguni.

ANO DP rezolūciju šoreiz izdevās pieņemt, jo Izraēlas sabiedrotā ASV nolēma balsojumā atturēties, nevis uzlikt veto, kā tas bijis citas reizes. Tas liecina, ka Džo Baidena valdība ir neapmierināta ar Izraēlas premjera Benjamina Netanjahu īstenoto politiku.

ANO DP rezolūcija aicina nekavējoties izsludināt pamieru musulmaņu svētā mēneša ramadāna laikā un visas iesaistītās puses strādāt, lai vienotos par pastāvīgu pamieru. Tāpat pieprasīts nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot visus ķīlniekus, kas ir "Hamās" gūstā.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs atzinīgi novērtējis pieņemto rezolūciju.

"Drošības Padome tikko apstiprinājusi ilgi gaidīto rezolūciju par Gazu, pieprasot tūlītēju pamieru, kā arī tūlītēju un beznosacījumu visu ķīlnieku atbrīvošanu. Šī rezolūcija ir jāizpilda. Neizdošanās būtu nepiedodama," uzsver Gutērrešs.

Par rezolūcijas pieņemšanu nobalsoja 14 ANO DP locekles, bet ASV atturējās. Pēdējā laikā ASV vairākkārt izmantoja savas veto tiesības, tāpat kā to darīja Krievija un Ķīna.

ASV Nacionālās drošības padomes runasvīrs Džons Kērbijs un vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda lēmumu atturēties balsojumā skaidroja ar to, ka rezolūcijā netika iekļauts teroristiskās organizācijas "Hamās" nosodījums.

ASV valdība ir paudusi satraukumu par Izraēlas plāniem doties uzbrukumā Gazas joslā, neraugoties uz civiliedzīvotāju upuriem, ko varētu prasīt karadarbības pastiprināšanās.

Izraēlas premjers Netanjahu apgalvo, ka tas ir vienīgais veids, kā sakaut "Hamās" teroristus.

Izraēlas mediji vēsta, ka Netanjahu, reaģējot uz ASV balsojumu ANO DP, ir atcēlis plānoto Izraēlas delegācijas vizīti Vašingtonā.

Izraēla uzskata, ka ASV piekāpšanās iedrošinās "Hamās" teroristus, kas nevēlas atbrīvot ķīlniekus.

Savukārt aizsardzības ministrs Joavs Galants atkārtoti norādīja, ka Izraēla nebeigs karu Gazā, kamēr nebūs atbrīvoti visi ķīlnieki.

Dokumentu, visticamāk, ignorēs arī "Hamās" grupējums, taču spiediens uz abām konfliktā iesaistītajām pusēm varētu palīdzēt apturēt konfliktu nākotnē.

Tikmēr humānā situācija Gazas joslā vēl joprojām ir smaga, un mierīgie palestīnieši pēc humānās palīdzības bija spiesti doties pat peldus. Tā vakar tika nomesta jūrā. 

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti