Pasaules panorāma

Cīņa ar revolucionārās mākslas saglabāšanu Kijevā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Lielbritānija ārkārtas vēlēšanu priekšvakarā

Lielbritānijas vēlēšanu priekšvakarā cīņa saasinās; mazinās konservatīvo pārsvars

Lielbritānijas vēlētāji ceturtdien, 12. decembrī, dosies pie balsošanas urnām, lai otro reizi divu gadu laikā ievēlētu parlamentu. Šīs tiek dēvētas par "Brexit" vēlēšanām, jo tieši šis ir partiju kampaņu centrālais jautājums. Aptaujas uzvaru prognozē pašlaik valdošajai Konservatīvo partijai un tās līderim Borisam Džonsonam, taču pēdējo dienu laikā pārsvars pār opozīcijā esošajiem leiboristiem ir mazinājies. Cenšoties mazināt iespējas Džonsonam iegūt vairākumu parlamentā, vairākas mazākās partijas aicina uz taktisku balsojumu, kas radītu nepieciešamību veidot koalīciju.

ĪSUMĀ:

  • Vēlēšanu priekšvakarā publiskotie dati rāda, ka cīņa saasinās.
  • Konservatīvo līderis Džonsons akcentē: mums ir jāvirzās uz priekšu – jāīsteno "Brexit".
  • Leiboristu līderis Korbins "Brexit" jautājumus nepiemin; akcentē ekonomikas programmu.
  • Politiskais komentētājs: šī kampaņa kopumā ir bijusi ļoti netīra un arī haotiska.
  • Vēlēšanu priekšvakarā publiskotā aptauja: mazinās konservatīvo pārsvars pār leiboristiem.
  • Liberāldemokrāti aicina balsot taktiski; tam visvairāk dzirdīgu ausu jauniešu vidū.
  • Politisko pētījumu menedžeris: "Brexit" sadalījis valsti; "izskatās, ka būs konservatīvo vairākums".

Lielbritānijas vēlēšanu priekšvakarā cīņa saasinās; mazinās konservatīvo pārsvars pār leiboristiem
00:00 / 05:17
Lejuplādēt
Cīņa par balsīm un vēlētāju simpātijām pēdējā priekšvēlēšanu kampaņas dienā var izpausties dažādi. Piemēram, ja esat Līdsas iedzīvotājs un no rīta atverat durvis, gaidot piena piegādātāju, tas var izrādīties premjerministrs Džonsons. Bet, ja esat žurnālists un gribat šajā nodarbē premjerministru traucēt, viņam var nākties paslēpties saldētavā. Ar visiem miesassargiem.

 

Gan Konservatīvās partijas līderis, gan viņa politiskie konkurenti pēdējās dienās mēro milzīgus attālumus, lai pārliecinātu dažādu reģionu vēlētājus balsot tieši par viņu partijām. Lai arī vēl pirms mēneša Konservatīvās partijas pārsvars pār tuvākajiem sekotājiem bija ievērojams un parlamentārais vairākums, turklāt pēc dažām prognozēm, pat ļoti pārliecinošs, jau likās rokā, tad vēlēšanu priekšvakarā publiskotie dati rāda, ka cīņa saasinās.

Un uz to norāda arī Boriss Džonsons: "Šī kampaņa nevar būt vēl ciešāka un kritiski nozīmīgāka. Es visiem saku, ka ir liels risks, ka mums atkal var būt parlaments, kurā nevienam nav vairākuma. Tas nozīmēs vēl lielāku novirzīšanos no tēmas, "Brexit" novilcināšanu un jaunu šīs valsts paralīzi. Un es šeit nemaz nerunāju par Korbina katastrofālo ekonomikas politiku. Mums ir jāvirzās uz priekšu. Mums ir jāīsteno "Brexit". Mums ir "Brexit" vienošanās, un tā ir jāapstiprina, lai mēs varētu virzīties uz priekšu."

Atšķirībā no Džonsona, kurš pa valsti ceļo savā privātajā lidmašīnā, leiboristu līderis Džeremijs Korbins aptuveni 700 kilometrus dienā mēro ar kampaņas autobusu un šodien, uzrunājot savus atbalstītājus Midlsbro, Korbins "Brexit" jautājumus pat nav pieminējis.

"Mūsu sabiedrība ir sašķeltāka nekā jebkad iepriekš. Vai mēs tiešām pieļausim, ka šis cilvēks atgriežas savā amatā, lai radītu vēl lielāku šķelšanos, lielāku nabadzību un izmisumu? Es esmu apņēmības pilns līdz rītvakara desmitiem vakarā censties pierunāt visus balsot. Cerams, ka viņi balsos par leiboristiem un sapratīs, ka mūsu programmā ir cerība un kaut kas pozitīvs," teica Korbins.

Kā atzīst Londonas radiostacijas LBC raidījumu vadītājs, politiskais komentētājs un savulaik arī Konservatīvās partijas deputāta amata kandidāts Īens Deils, šī kampaņa kopumā ir bijusi ļoti netīra un arī haotiska.

Tajā, piemēram, gandrīz nemaz nav runāts par ārpolitiku, savukārt pārslēgt uzmanību no "Brexit" uz citiem jautājumiem ir bijis ļoti izaicinošs un, iespējams, ne visai veiksmīgs uzdevums.

"Šīm ir jābūt "Brexit" vēlēšanām, jo tieši tā dēļ tās tika izsludinātas. Kampaņa ir turpinājusies piecas vai sešas nedēļas, taču nevar runāt tikai par vienu jautājumu. Mēs neesam runājuši ne par ko citu, kā vien "Brexit" pēdējos trīs gadus. Opozīcijā esošajiem leiboristiem izaicinājums ir bijis aktualizēt arī citus jautājumus, piemēram, veselības aprūpi, izglītību, drošību, jo šie ir jautājumi, par kuriem mums atkal nāksies runāt pēc izstāšanās no Eiropas Savienības. Taču konservatīvo mērķis ir koncentrēties tikai uz "Brexit", jo viņi zina, ka ir ļoti liela vēlētāju daļa, kuri jūtas nodoti, jo "Brexit" vēl nav noticis. Borisa Džonsona sauklis – novedīsim "Brexit" līdz galam – uzrunā arī ļoti daudz leiboristu vēlētāju," sprieda Deils.

Vēlēšanu priekšvakarā publiskotā kompānijas "YouGov" aptauja prognozē, ka Konservatīvā partija tomēr varētu iegūt aptuveni 30 vietu lielu pārākumu parlamentā. Mēneša laikā šis pārsvars gan ir samazinājies par 20 vietām. Kā norāda "YouGov" politisko pētījumu menedžeris Kriss Kērtiss, lai arī parlaments bez vairākuma kādai partijai joprojām ir iespējams, daudz ko var izšķirt vēlētāju vienotība.

"Izskatās, ka mums būs konservatīvo vairākums. Viens no izskaidrojumiem ir tāds, ka Boriss Džonsons ir populārāks par Džeremiju Korbinu. Taču vissvarīgākais ir tas, ka Džonsonam ar savu popularitāti ir izdevies iegūt gandrīz visus tos vēlētājus, kuri balsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības. Savukārt Korbins ar savu nepopularitāti ir noturējis daļu palikšanas Eiropas Savienībā atbalstītāju, taču otra daļa ir aizgājusi pie liberāldemokrātiem, zaļajiem un citām partijām.

"Brexit" ir sadalījis valsti. Un situācijā, kad viena puse, kas "Brexit" atbalsta, ir vienota, bet otra – sašķelta starp leiboristiem un citām partijām, mūsu vēlēšanu sistēma lielākas izredzes dod vienotajai pusei," teica Kērtiss.

Pēdējās dienās, piemēram, no trešās populārākās partijas – Liberāldemorkātu puses arvien biežāk izskan aicinājumi balsot taktiski, ar vienu mērķi – nepieļaut Borisa Džonsona nonākšanu pie varas. Un aptaujas rāda, ka šādi aicinājumi visvairāk dzirdīgu ausu ir atraduši jauniešu vidū. Komentētāji jau norādījuši – ja britiem būs nepieciešams veidot koalīcijas valdību, tas būs pats sliktākais scenārijs, jo tas var nozīmēt gan turpmāku "Brexit" atlikšanu, gan vēl vienas vēlēšanas jau tuvākā gada laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt