Lielbritānijā pārmeklē «Aeroflot» lidmašīnu; Krievija iesniedz notu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Piektdien, 30.martā, vakarā Lielbritānijas muitas dienests pārmeklēja “Aeroflot” lidmašīnu “Airbus A-321”, kas ieradās Hītrovas lidostā no Maskavas. Britu dienesti neatklāj, ar ko bija saistīta pārmeklēšana, tikmēr Krievija to jau nosauca par provokāciju un iesniedza Londonai notu, ziņo raidsabiedrība BBC.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija apstiprināja lidmašīnas pārmeklēšanas faktu, taču neprecizēja, ar kādu izmeklēšanu tas bija saistīts.  

“Aeroflot” paziņoja, ka kompānija ir gatava sadarboties ar britu varasiestādēm, ja tās paskaidros situāciju, bet šāda kratīšana bez paskaidrojumiem neatbilst pasaules praksei.

Lidsabiedrības gaisa kuģis ar borta numuru VO-BOC pēdējo reizi reisu Londona – Maskava – Londona izpildīja 5.martā. Pirms tam tas nogādāja pasažierus uz Hītrovas lidostu 26.februārī.  

Krievijas ārlietu resors paziņoja, ka britu varasiestādes nav nosaukušas pārmeklēšanas iemeslus, turklāt kratīšana notika, neizlaižot gaisa kuģa komandieri no kabīnes.  Krievijas vēstniecības paziņojumā norādīts, ka lidmašīnas pārmeklēšana bez ekipāža klātbūtnes ir pretrunā ar pastāvošo regulējumu, un pēc vēstniecības darbinieku ierašanās izdevās panākt komandiera piedalīšanos pārmeklēšanā.

Vēstniecība notā prasa Lielbritānijai izskaidrot notikušo.

Reaģējot uz notikušo, Krievijas Transporta ministrija pieprasīja Lielbritānijas varasiestādēm sniegt paskaidrojumu par notikušo, brīdinot par līdzīgiem pasākumiem pret britu lidmašīnām Krievijā.

Sergejs Skripaļs

Skripaļu Krievijā 2006.gadā notiesāja par spiegošanu britu labā, bet 4 gadus vēlāk viņš nokļuva brīvībā pēc spiegu apmaiņas, un apmetās uz dzīvi Lielbritānijā. 

Tiek ziņots, ka Skripaļs arī pēc 2010.gada turpinājis sadarboties ar Rietumvalstu specdienestiem, konsultējot britu un citus specdienestus par veidiem un metodēm, kā pretdarboties Krievijas izlūkdienestiem.  

Apvienotās Karalistes Drošības ministrijas paziņojumā gan uzsvērts, ka notikusi ikdienišķa pārbaude, cenšoties pārliecināties, ka lidmašīnas salonā neatrodas aizliegtas vai bīstamas vielas.

Bet Krievijas Ārlietu ministrija pārmeklēšanu nosauca par provokāciju, kas britu varasiestādēm bija nepieciešama, lai “glābtu savu reputāciju, kas kapitāli cietusi saistībā ar Skripaļu lietu” – bijušā Krievijas dubultspiega un viņa meitas saindēšanu ar Padomju Savienībā radīto vielu.  

BBC atzīmē – ja pārmeklēšana tiešam saistīta ar Skripaļu lietu, iespējams, britu varasiestādes meklēja nervus paralizējošās vielas pēdas lidmašīnas salonā un bagāžas nodalījumā, pārbaudot versiju, ka vielu nogādāja uz Lielbritāniju tieši ar šo gaisa kuģi, vai arī pēc saindēšanas mēģinājuma izpildītājs ar šo lidmašīnu devās atpakaļ uz Krieviju.

Tomēr Londona paziņojusi, ka apsvērs Maskavas prasību par iespēju tikties ar Jūliju Skripaļu. Viņas veselības stāvoklis pēdējo dienu laikā ir ievērojami uzlabojies. Lielbritānija, izskatot šo prasību, ņems vērā Jūlijas tiesības un vēlmes, pirms paziņot par to, vai notiks šāda tikšanās.

KONTEKSTS:

4.martā ar nervus paralizējošu vielu tika saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta šajā indēšanā. Kremlis to noliedz.

 Saistībā ar šo lietu vairākās rietumvalstis 26. martā paziņoja, ka izraidīs Krievijas diplomātus - kopumā ap 100 cilvēku.  Vienu diplomātu - Krievijas vēstniecības Latvijā otro sekretāru - izraidīja arī Latvija. Krievija atbildēja 30. martā, izraidot vairāku Eiropas valstu diplomātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti