Krievijas raķešu piegāde Irānai satrauc rietumvalstis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Irāna sagaida, ka Krievija tai jau šogad varētu piegādāt pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas S-300. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atcēlis pirms pieciem gadiem ieviesto aizliegumu piegādāt Teherānai šīs modernās sistēmas. Kremļa solis izraisījis bažas rietumvalstīs. Paziņojums par aizlieguma atcelšanu nācis brīdī, kad pasaules lielvaras un Irāna vēl tikai sāks sarežģītās tehniskās sarunas, lai noslēgtu galīgo vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu un sankciju atcelšanu.

Uzskatu, ka Krievija S-300 zenītraķešu kompleksus Irānai piegādās jau šogad, otrdien  vizītē Maskavā pauda Irānas Augstākās valsts drošības padomes sekretārs Ali Šamhani. Kā ziņo aģentūra „Interfax”, viņš norādīja, ka „šī šķēršļa novēršana dos vēl lielāku potenciālu abpusējo attiecību attīstīšanai.” Šamhani pauda, ka „attiecībās starp Krieviju un Irānu pastāv lielas stratēģiskās iespējas.”

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien parakstīja dekrētu, kas atceļ aizliegumu piegādāt Irānai pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas S-300, ar kurām var notriekt gan reaktīvās lidmašīnas, gan citas raķetes.

Irāna lēmumu nosauca par soli uz priekšu, lai stiprinātu „stabilitāti un drošību reģionā.”

Krievija un Irāna 800 miljonu dolāru vērto līgumu par S-300 raķešu kompleksu piegādi parakstīja 2007.gadā. Pret darījumu jau no paša sākuma aktīvi iebilda ASV un arī Izraēla, kas uztraucās, ka raķešu sistēmas piegāde Irānai izjauktu spēku līdzsvaru reģionā. 2010.gadā rudenī Kremlis līgumu iesaldēja. Tovasar ANO Drošības padome bija pieņēmusi rezolūciju par jaunu sankciju noteikšanu pret Irānu, tostarp aizliegumu piegādāt moderno bruņojumu. Teherāna šādu Maskavas rīcību uzskatīja par uzticama sabiedrotā nodevību un šķīrējtiesā Ženēvā iesniedza sūdzību, par līguma nepildīšanu no Krievijas pieprasot 4 miljardus ASV dolāru.

Tagad Maskava uzskata, ka vairs nepastāv kādi juridiski ierobežojumi S-300 kompleksu piegādei Irānai. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzstāja, ka raķešu piegādes nebija aizliegtas ar iepriekšpieņemtajām ANO sankcijām, un ka progress kodolsarunās nozīmē - Krievijai vairs nav nekādas nepieciešamības saglabāt aizliegumu.

Turklāt, kā paziņoja Lavrovs, šī raķešu sistēma paredzēta tikai aizsardzībai. Bet Krievijas nacionālās drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs sacīja, ka Krievijas ieroču ražotājiem varētu būt nepieciešams „vismaz pusgads”, lai sagatavotu raķešu sistēmas piegādei.

Tajā pašā laikā rietumvalstīs Kremļa lēmums izraisījis bažas, ņemot vērā, ka sankcijas pret Irānu vēl nav atceltas, un sarežģītais sarunu process vēl turpināsies. Pirms divām nedēļām Šveicē sešas pasaules lielvaras un Irāna vienojās par politisko ietvaru galīgajam līgumam. Tagad sākas sarežģītas tehniskas sarunas, kam jānoslēdzas jūnijā.

ASV Valsts departaments paziņoja, ka šādu Krievijas rīcību šajā brīdī neuzskata par konstruktīvu.

Komentējot Krievijas lēmumu, arī Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien aicināja sankcijas pret Irānu ieviesušās valstīs rīkoties vienoti, kad runa ir par to atcelšanu.

Iespēju, ka Maskava Teherānai piegādā S-300 raķešu sistēmas, nosodīja Izraēla, kas asi iebildusi pret lielvaru un Irānas kodolvienošanos. Izraēla uzstāja, ka tas ir „pierādījums” tam, ka Irāna sankciju atcelšanu plāno izmantot ieroču iegādei, nevis savu iedzīvotāju labklājības uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti