Dienas ziņas

Zviedrijas jaunā premjere atkāpjas pirmajā amata dienā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krievijas tiesa izskata prasību likvidēt biedrību “Memoriāls”

Krievijā tiesa izskata prasību likvidēt biedrību «Memoriāls»

Krievijas Augstākā tiesa ceturtdien izskata Ģenerālprokuratūras prasību likvidēt starptautisko organizāciju “Memoriāls”, ko savulaik dibināja ievērojami padomju disidenti. “Memoriāls” ir viena no pirmajām neatkarīgajām cilvēktiesību aizsardzības organizācijām Krievijā, kas nodarbojas ar Staļina režīma noziegumu dokumentēšanu visā bijušās Padomju Savienības teritorijā.

Desmitiem cilvēku ceturtdien sapulcējās pie Krievijas Augstākās tiesas ēkas Maskavā, lai paustu atbalstu starptautiskajai vēstures izglītības, labdarības un cilvēktiesību aizsardzības organizācijai "Memoriāls''. To likvidēt pieprasījusi Krievijas Ģenerālprokuratūra.

“Spriedums netiks pieņemts likuma ietvaros, bet tas būs politiski diktēts. Tas ir nepareizi.

Mums gribētos, lai šī tiesa ar Temīdas statuju, kas tur rokās svarus ar aizsietām acīm, izsverot patiesību un nepatiesību, uzklausot abu pušu argumentus – lai šī tiesa pieņem lēmumu balstoties uz likumu, un neko citu. Gribētos cerēt, ka tā arī ir,” teica organizācijas “Memoriāls” vadītājs Oļegs Orlovs.

Starptautiskā organizācija “Mermoriāls” jau pirms vairākiem gadiem Krievijā iekļauta “ārvalstu aģentu” sarakstā. Ģenerālprokuratūra to apsūdz materiālu izplatīšanā bez atbilstoša marķējuma.

Prokurori apgalvo, ka līdz ar to grupa, ko 1989. gadā izveidoja ievērojami padomju disidenti, lai dokumentētu padomju laika noziegumus un identificētu to upurus, ir pārkāpusi Krievijas likumu par "ārvalstu aģentiem''.

“Mēs iesniegsim apelācijas līdz pat Eiropas Tiesas līmenim, un tā vai citādi turpināsim strādāt. Varbūt tas nebūs likvidējamā starptautiskā “Memoriāla” ietvaros, bet mums ir arī Maskavas “Memoriāls” un daudzas citas “Memoriāla” organizācijas Krievijas reģionos – kamēr tās nelikvidēs,” sola Orlovs.

Baltijas valstu un Polijas prezidenti kopīgā paziņojumā pauduši bažas "par Krievijas centieniem pārskatīt vēsturi" un iespējamo biedrības "Memoriāls" slēgšanu.

“Šādas organizācijas iznīcināšana liecina, ka Krievija jau stāv uz ceļa, pa kuru gāja Staļins. Par to nav šaubu,” atzina Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, kurš ir arī atzīts vēsturnieks.

Biedrība "Memoriāls" pastāv vairāk nekā 30 gadu. Sākotnēji tās darbības galvenais virziens bija padomju represiju upuru piemiņas iemūžināšana, bet vēlāk organizācija pievērsās arī citiem vēsturiski izglītojošiem un cilvēktiesību aizsardzības projektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti