Krievija spiegošanā apsūdzētajam norvēģim piespriež 14 gadus cietumā

Krievijas tiesa otrdien, 16. aprīlī, spiegošanā apsūdzētajam norvēģim Frūdem Bergam piespriedusi 14 gadus cietumā. Lietā, kas tika pasludināta par pilnīgi slepenu, norvēģis tika apsūdzēts par spiegošanu, nelikumīgi vācot ziņas par Krievijas kodolzemūdeņu floti.

ĪSUMĀ:

  • Bergs aizturēts pirms diviem gadiem aizdomās par kodolzemūdeņu flotes  izspiegošanu.
  • Bergam piespriesti 14 gadi stingra režīma kolonijā.
  • Bergs atzinis: bija norvēģu izlūkdienesta kurjers, bet domājis, ka nodod tikai naudu.
  • Viņš neredz jēgu pārsūdzēt spriedumu, lūgs Putinam apžēlošanu.
  • Bergs sagaida arī Norvēģijas centienus īstenot diplomātiskus pasākumus.
  • Advokāts: Ņemot vērā Berga vecumu (63 gadi), būtībā tas ir mūža ieslodzījums.

Norvēģija, kas ir arī NATO dalībvalsts, ar Krieviju dala Arktikas robežu, un abu valstu attiecības iepriekš bijušas salīdzinoši draudzīgas. Viss gan mainījās pēc 2014. gada, kad Krievija anektēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Par attiecību pasliktināšanos liecina arī pret 63 gadus veco Frūdi Bergu izvirzītās apsūdzības.

Krievijas Federālais drošības dienests viņu aizturēja pirms diviem gadiem. Prokuratūra viņu apsūdzēja par spiegošanu, nelikumīgi vācot ziņas par Krievijas kodolzemūdeņu floti.

Krievija spiegošanā apsūdzētajam norvēģim piespriež 14 gadus cietumāRihards Plūme

Saistībā ar šo lietu par slepenu Krievijas jūras spēku dokumentu nodošanu Bergam iepriekš tika aizturēts Krievijas pilsonis Aleksejs Žitņiks. Viņam pērnā gada decembrī tiesa piesprieda 13 gadu cietumsodu.

Spriedums tika nolasīts žurnālistu priekšā Maskavas tiesā. Šī bija vienīgā publiskā tiesas sēde, jo Berga lieta tika pasludināta par pilnīgi slepenu un tika izskatīta aiz slēgtām durvīm.

Bijušajam norvēģu robežsargam piespriesti 14 gadi stingra režīma kolonijā. Bergs apsūdzības noliedza, norādot, ka lieta pret viņu tikusi safabricēta.

Viņš atzinis, ka darbojies kā kurjers Norvēģijas izlūkdienestiem, bet domājis, ka caur viņa rokām plūst tikai nauda.

Berga advokāts Iļja Novikovs skaidrojis, ka spiegošanā notiesātais vīrietis negrasās spriedumu pārsūdzēt, jo tam neesot praktiskas jēgas. Bergs esot nolēmis vērsties pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina, lūdzot apžēlošanu. Novikovs arī uzsvēra, ka Bergs sagaida arī Norvēģijas centienus īstenot diplomātiskus pasākumus.

“Galīgais spriedums būs pieejams pēc desmit dienām, kad tas tiks iztulkots un nodots Berga kungam. Līdz ar to aprīļa beigās vai maija sākumā viņš varēs iesniegt apžēlošanas lūgumu prezidentam Putinam. Tāpat mēs sagaidām, ka Norvēģijas valdība veiks visas diplomātiskās darbības, lai Berga kungs tiktu atbrīvots. Mēs nezinām, vai diplomātiskās sarunas jau notiek. Ja notiek, tad aiz slēgtām durvīm, tādēļ detaļas par tām mēs neuzzināsim. Mēs vienīgi ceram, ka atbildīgās personas un valstu valdības izdarīs visu nepieciešamo,” sacīja advokāts.

Novikovs arī piebilda, ka līdzīgi vai pat teju identiski spriedumi lietās par spiegošanu Krievijas tiesās tikuši nolasīti arī citiem apsūdzētājiem, tādēļ Bergam piespriestais sods neesot pārsteigums. Tomēr pēc advokāta domām, spriedums, ņemot vērā notiesātā vecumu, būtībā uzskatāms par mūža ieslodzījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti