Pusdiena

Ašeradens sola pārbaudīt visas pagarinātās atļaujas koģenerācijas stacijām

Pusdiena

VM piedāvā veidot centralizētu dzimumšūnu donoru reģistru

Katalonijā arestē neatkarības atbalstītāju līderus

Katalonijā arestē neatkarības atbalstītāju līderus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saskaņā ar Spānijas tiesas lēmumu Katalonijā arestēti divi ietekmīgi apgabala neatkarības atbalstītāju līderi - organizācijas "Katalāņu nacionālā sapulce" līderis Džordi Sančess un "Omnium Cultural" vadītājs Džordi Kuišars. Viņi 20. un 21. septembrī organizēja iedzīvotāju demonstrācijas Katalonijas galvaspilsētā Barselonā. Lai protestētu pret šo tiesas lēmumu, iedzīvotāji vakar Barselonā bija pulcējušies uz protestiem un šodien jau tiek plānoti jauni. Viss notikušais tikai vēl vairāk saasina attiecības starp Spānijas centrālo valdību un Kataloniju, kurai Madride izvirzījusi prasību pēc divām dienām sniegt oficiālu paziņojumu par reģiona statusu, vai arī tiek draudēts, ka tikšot pārņemta kontrole pār autonomo apgabalu.

Vakar Spānijas Nacionālās tiesas lēmumu - apcietināt Katalonijas neatkarību atbalstošās nevalstiskās organizācijas "Katalāņu nacionālā sapulce" līderi Džordi Sančesu un organizācijas "Omnium Cultural" līderi Džordi Kuišaru, izsaucis protestus Barselonā. Pēc tā arī Katalonijas valdības aicina šodien iedzīvotājus protestēt pret šo tiesas lēmumu. Arī abu apcietināto vadītās organizācijas aicinājušas kataloniešus uz protestiem.

Tikmēr Katalonijas reģionālās policijas priekšniekam Džuzepam Luisam Trapero arī bija izvirzītas apsūdzības „musināšanā”. Viņam Spānijas tiesa noraidīja prokuratūras pieprasīto apcietinājumu. Tomēr atbrīvotajam policijas priekšniekam Trapero ir piemēroti dažādi aizliegumi. Viņam liegts izbraukt no valsts, viņam konfiscēta pase un reizi divās nedēļās Trapero jāpiesakās pie tiesneša.

Viņa aizturēšanai par pamatojums bija tas, ka Spānijas centrālā valdība vaino Katalonijas reģionālo policiju bezdarbībā un tiesu rīkojumu nepildīšanā, nemēģinot apturēt 1.oktobrī notikušo neatkarības referendumu, kura rīkošanu Madride bija atzinusi par antikonstitucionālu un aizliegusi.

Katalonijas valdības pārstāvis sakariem ar presi Džordi Turulls paziņoja, ka Spānijas centrālā valdība, šādi rīkojoties, spēlē jo bīstamu un provokatīvu spēli, bet tauta uz to neiekritīs.

Paredzams, ka šo divu līderu apcietināšana starp Spānijas centrālo valdību un Katalonijas reģiona valdību vēl vairāk saasinās attiecības, kas draud ar tālāku eskalāciju.

Spānijas valdība cieši pieturas pie tā, ka referendums Katalonijā ir bijis nelikumīgs, un tā arī pieprasījusi, lai šis reģions ievērotu Spānijas konstitūciju un likuma paredzētajā kārtā sniegtu nepārprotamu atbildi arī par tās neatkarības pasludināšanu. Spānijas centrālā valdība Katalonijai ir devusi laiku līdz ceturtdienai, līdz kurai tās līderim Karlesam Pudždemonam ir jāsniedz oficiāls paziņojums par šī reģiona statusu. Uz to uzstāj arī Spānijas vicepremjere Soraja Saensa de Santamarija:

„Tik svarīgā jautājumā, kāds ir šis, mēs tikai vēlējāmies iegūt skaidrību. Tie, kuri atbalsta nenoteiktību, ir vērsti pret miermīlīgu līdzāspastāvēšanu, turpinot izdarīt arī sliktus turpmākus lēmumus. Valdība cer, ka līdz nākamajam termiņam, kas ir ceturtdien, tiks viesta lielāka skaidrība, jo to sagaida sabiedrība, kā arī pieprasa likums. Mēs nespējam saprast viņa slepenību un nenoteiktību, ja vien tas netiek darīts apzināti, lai īstenotu pašu radikālāko politisko grupu intereses.”

Savukārt Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs ir jau daudz skarbāks savos izteikumos. Viņš jau vairākkārt brīdinājis Katalonijas valdību, ka varētu tikt pārņemta kontrole pār reģionu.

Katalonijas reģiona premjerministrs Karless Pudždemons pretēji Madridei aicinājis uz dialogu, bet Spānijas centrālā valdība vispirms vēlas viest skaidrību par to, vai ir bijusi neatkarības pasludināšana.

Jau ziņots, ka Spānijas valdība un tiesas 1.oktobra Katalonijas neatkarības referendumu uzskata par nelikumīgu.

Balsojuma dienu aizēnoja vardarbīgas ainas, Spānijas policijai cenšoties konfiscēt vēlēšanu urnas un vēršoties pret cilvēkiem, kas mēģināja nobalsot.

Saskaņā ar rezultātiem 90% no vairāk nekā diviem miljoniem nobalsojušo atbalstīja neatkarību. Bet referendumā piedalījās mazāk nekā puse balsstiesīgo – liela daļa kataloniešu, kas noraida atdalīšanos no Spānijas, referendumu boikotēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti