Pasaules panorāma

Vēstures mantojuma nasta Vācijā – joprojām smaga

Pasaules panorāma

Vivat Polonia!

Militārs maršs demokrātijas citadelē?

Kāpēc ASV ļoti reti rīko militārās parādes?

Militāri spēcīgākajā valstī pasaulē lielas karaspēku parādes nav cieņā, un arī tagad šī ideja saskaras ar lielu pretestību. ASV likumdevēji, armijas amatpersonas un bijušo karu dalībnieki parādi par godu veterānu atceres dienai uzskata par lieku naudas izšķērdēšanu. Izskan arī bažas par pieaugošo autoritārismu demokrātijas citadelē.

Valstī, kas var lepoties ar iespaidīgāko militāro spēku pasaulē, parādes nav iecienītas – visā vairāk nekā 240 gadu ilgajā ASV pastāvēšanas vēsturē tādas bijušas vien septiņas. Pirmā militārā parāde ASV vēsturē bija gandrīz 90 gadus pēc valsts dibināšanas. Tā notika vien mēnesi pēc prezidenta Ābrahama Linkolna slepkavības, kad jaunievēlētais prezidents Endrjū Džonsons vēlējās uzlabot sērojošās nācijas garastāvokli. Šajā parādē piedalījās vairāk nekā 140 tūkstoši karavīru.

Nākamās parādes ir saistītas ar pasaules kariem – ASV notika uzvaras parāde par godu uzvarai Pirmajā pasaules karā, pēc tam arī parādes par godu dalībai un uzvarai Otrajā pasaules karā. 1953. un 1961. gadā militārā parāde notika prezidentu Dvaita Eizenhauera un Džona Kenedija inaugurācijas laikā. Savukārt pēdējā militārā parāde ASV notika 1991. gadā, kad Džordžs Bušs vecākais atzīmēja uzvaru Līča karā.

Par Donalda Trampa ideju rīkot militāro parādi 11. novembrī izskanēja pretrunīgi atšķirīgi viedokļi.

“Es uzskatu, ka tā ir fantastiska naudas izšķiešana prezidenta izklaidēm. Tā vietā, lai rīkotu parādi, par šo naudu var parūpēties, lai karavīri ir gatavi cīnīties un atgriezties pie ģimenēm. Ieguldīsim, lai militārajām ģimenēm būtu labi dzīves apstākļi! Mums jāiegulda nodokļu maksātāju nauda slimnīcās, nevis prezidenta izklaidēm,” pauda ASV senators Diks Durbins.

“Parāde būtu laba valstij. Mums jāizmanto katra iespēja, lai godinātu mūsu karavīrus, un mēs to esam darījuši arī agrāk,” sacīja ASV senators Ričards Šelbijs.

Tramps par militārās parādes rīkošanu ASV sāka runāt pērn, iedvesmojoties no Bastīlijas dienas parādes Parīzē. Tomēr augustā Tramps pats atcēla militāro parādi pārāk augsto izmaksu dēļ, vainojot tajā savus politiskos pretiniekus – demokrātus, kuri ir pie varas Vašingtonā: “Vietējie politiķi, kuri vada Vašingtonu, uzreiz atpazīst sili, kad to ierauga. Kad viņiem prasīts, cik izmaksās varenas militāras parādes organizēšana, viņi nosauca tik absurdi lielu skaitli, ka es to atcēlu. [..] Varbūt sarīkosim kaut ko Vašingtonā nākamgad, kad izmaksas kļūs daudz zemākas. Tagad mums būs vairāk naudas, lai nopirktu iznīcinātājus!”

Daļa veterānu, kuriem par godu būtu veltīta parāde, jau izteikušies, ka neuzskata to par atbilstošu ASV kultūrai un politiskajai dzīvei. “Šāda veida parādes man atgādina senu teksasiešu sakāmvārdu par lielībnieku, kurš lepojās, ka viņam pieder vesela cepure, bet neviena lopa. Mēs jau tā esam militāri spēcīgākā valsts pasaulē, un mums nav vajadzīgs Ziemeļkorejas stila pasākums, lai kādam to vēl pierādītu,” komentēja bijušais admirālis Džemiss Stavridis.

Turklāt eksperti norāda, ka pēc nule kā notikušajām vidustermiņa vēlēšanām ideja par militāro parādi tiks nolikta dziļā plauktā – Demokrātu partija, kas ieguvusi vairākumu Pārstāvju palātā, bloķēs šīs ieceres īstenošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti