Rīta Panorāma

Telefonintrvija ar SM Autoceļu infrastruktūras departamenta direktoru Tālivaldi Vectirānu

Rīta Panorāma

Intervija ar enerģētikas ekspertu Juri Ozoliņu

Itālijā septembrī notiks pirmstermiņa vēlēšanas

Itālijas prezidents atlaiž parlamentu, tiks rīkotas pirmstermiņa vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Itālijas prezidents Serdžo Matarella ceturtdien pēc premjerministra Mario Dragi demisijas parakstījis dekrētu par parlamenta atlaišanu, līdz ar to valstī notiks pirmstermiņa vēlēšanas.

"Parlamenta atlaišana vienmēr ir pēdējā izvēle," pavēstīja Matarella, piebilstot, ka šādu soli likusi spert politiskā situācija.

Matarella sacīja, ka viņš izlēmis par labu pirmstermiņa vēlēšanām, jo atbalsta trūkums Dragi liecina, ka nav iespējas izveidot citu valdību, kuru atbalstītu vairākums likumdevēju.

Vēlēšanu datums nav noteikts, taču Matarella norādīja, ka saskaņā ar Itālijas konstitūciju tām jānotiek 70 dienu laikā.

Ministru padomes sēdē Romā tika paziņots, ka pirmstermiņa vēlēšanas notiks 25. septembrī, vēsta Itālijas ziņu aģentūras.

Itālijas parlamenta piecu gadu pilnvaru termiņš būtu beidzies nākamā gada martā. Politiskā krīze Itāliju piemeklē arī visai Eiropa sarežģītā laikā, kad pieaug cenas, ir ekonomikas nestabilitāte, sekas atstājusi Covid-19 pandēmija un Krievija turpina karu Ukrainā.

Neilgā laikā Itālija ir jau otrā Eiropas lielvalsts, ko satricinājusi valdības krīze, jo pirms divām nedēļām par atkāpšanos no amata nācās paziņot Lielbritānijas premjeram Borisam Džonsonam, kurš gan iecerējis nostrādāt līdz jauna līdera apstiprināšanai septembra sākumā.

Matarella ceturtdien pieņēma Dragi demisiju un uzdeva viņam līdz turpmākajam turpināt pildīt savus pienākumus kā pagaidu valdības vadītājam.

Kā liecina aptaujas, vēlēšanas, visticamāk, uzvarēs konservatīvais bloks, kurā ir arī nacionālkonservatīvā partija "Fratelli d'Italia" ("Itālijas brāļi").

Pēc tam, kad sarunas kopsaucēja atrašanai bija izrādījušās neveiksmīgas, trīs Itālijas valdošās koalīcijas partijas trešdien nepiedalījās balsojumā par uzticību Dragi valdībai.

Konservatīvā partija "Forza Italia" ("Uz priekšu, Itālija!"), nacionālkonservatīvā partija "Līga" un populistiskā "Piecu zvaigžņu kustība" (M5S) jau pirms balsojuma Senātā paziņoja, ka tajā nepiedalīsies, faktiski sagraujot Dragi mēģinājumus izkļūt no politiskās krīzes.

Jau vēstīts, ka Dragi vadītajā koalīcijā pārstāvētās labējās partijas trešdien pauda gatavību viņu atbalstīt, taču vienīgi gadījumā, ja valdībā vairs nebūs populistiskās Pieczvaigžņu kustības (M5S).

Reaģējot uz M5S atteikšanos piedalīties pagājušajā nedēļā notikušajā uzticības balsojumā valdībai, Dragi iesniedza Matarellam atlūgumu, taču prezidents pārliecināja viņu palikt amatā.

Trešdien, uzrunājot Senātu, Dragi paziņoja, ka paliks amatā, lai novērstu politisko krīzi, taču tikai ar noteikumu, ka koalīcijas partijas izsaka viņam pilnīgu uzticību.

Bijušais Eiropas Centrālās bankas prezidents Dragi, kurš nav nevienas partijas biedrs, atrodas vairāku partiju koalīcijas premjera amatā kopš 2021. gada februāra, vadot valsti koronavīrusa pandēmijas un tās izraisīto ekonomikas problēmu apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti