Honkongas protestu vilnis pasliktina ASV un Ķīnas attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV un Ķīna apmainījusies ar savstarpējiem apvainojumiem par Honkongu pārņēmušo protestu vilni. Pēc tam, kad Ķīna nopludinājusi privātu informāciju par amerikāņu diplomāta ģimeni un darbību Honkongā, Vašingtona to nosaukusi par bandītiska režīma cienīgu rīcību. Tikmēr Pekina pieprasījusi neiejaukties Ķīnas iekšējās lietās.

Trīs mēnešu ilgie masu protesti Honkongā nesola rimties, un jaunākajā protesta akcijā vietējie aktīvisti apņēmušies trīs dienas protestēt Honkongas lidostā. Tādējādi viņi cer piesaistīt pasaules uzmanību, viņuprāt, notiekošajiem Pekinas mēģinājumiem atņemt pussalas demokrātiskās tiesības un līdzšinējo autonomiju, kas bijusi spēkā, kopš briti kontroli pār pussalu atdeva komunistiskajai Ķīnai. 

Dziedot un aplaudējot, tūkstošiem Honkongas iedzīvotāju sarīkoja sēdošu protesta akciju lidostā. Sagaidāms, ka protesta akcijas lidostā turpināsies arī nedēļas nogalē. Arī iepriekš līdzīgi protesti ar lidostu netika saskaņoti, taču lidojumi netika kavēti. Paralēli šiem miermīlīgajiem sēdošajiem protestiem Honkongas ielās gaidāmas arī citas demonstrācijas, pastāvot bažām par jaunām sadursmēm starp protestētājiem un policiju.

Policija tikmēr gatavojas arī kārtējiem nakts laika protestiem, kas regulāri pāraug vardarbībā, metot ēnu uz Ķīnas politiku.

Turklāt notiekošais Honkongā kalpojis par vēl vienu strīdus punktu jau tā aukstajās Ķīnas un ASV attiecībās. Vašingtonas sašutumu īpaši izraisījusi valsts kontrolētajos medijos publicētā privātā informācija par kādu amerikāņu diplomātu, kurš protestu laikā ticies ar Honkongas aktīvistiem:

“Es nedomāju, ka amerikāņu diplomāta privātas informācijas nopludināšana, tostarp viņa bērnu vārdu un fotogrāfiju publicēšana, ir uzskatāms par formālu protestu. Tā rīkojas bandītisks režīms, nevis atbildīga nācija,” sacīja ASV valsts departamenta preses sekretāre Morgana Ortagusa.

Pekina uz to atbildējusi, atkārtoti vainojot Vašingtonu mēģinājumos iejaukties Ķīnas iekšējās lietās un saucot to par gangsterismu. Tikmēr Honkongas administrācijas priekšsēdētāja uzsvērusi, ka nepiekāpsies spiedienam no protestētāju puses un no amata neatkāpsies.

“Mēs nevaram vienkārši piekāpties, lai apklusinātu vardarbīgus protestētājus. Mums jādara tas, kas ir labi Honkongai. Un pašlaik, kā to mēs esam dzirdējuši no vadošiem biznesa pārstāvjiem – galvenais ir pārtraukt vardarbību un pateikt “nē” haotiskajai situācijai Honkongā, kuru esam pieredzējuši pēdējo nedēļu laikā,” norādīja Honkongas administrācijas priekšsēdētāja Kerija Lama.

Vienlaikus Pekina joprojām neizslēdz iespēju vajadzības gadījumā protestu apspiešanā iesaistīt armiju. Turklāt nesen tika publicēts Honkongas garnizonu slavinošs video, kurā redzams, kā karavīri trenējas protestētāju apspiešanā.

Honkongas līdere Kerija Lama brīdinājusi, ka divus mēnešus ilgstošās demonstrācijas ir radījušas ekonomisko haosu. Viņa norādījusi, ka pašreizējo protestu ekonomiskās sekas var būt graujošākas, nekā SARS epidēmijas laikā 2003. gadā. Ja toreiz situāciju varēja raksturot kā ekonomisku vētru, tad šoreiz apstākļi pasliktinoties daudz ātrāk un atkopšanās būšot daudz ilgāka. Šādi Kerijas Lamas paziņojumi izskanējuši pēc viņas tikšanās ar privāto uzņēmēju un tūrisma industrijas pārstāvjiem. Tūrisma kompānijas un aviopārvadātāji uzsver, ka rezervāciju skaits atsevišķos gadījumos ir samazinājies pat uz pusi, bet Honkongā ieceļojušo tūristu skaita samazinājums jau arī mērāms ar divciparu skaitļiem. Tas skaidrojams ar faktu, ka protesta akciju dēļ daudzas valstis ir brīdinājušas savus pilsoņus izvairīties no Honkongas apmeklēšanas.

Taču par spīti protesta akcijām Kerija Lama ir atteikusies piekāpties protestētāju prasībām, norādot, ka tas nebūtu piemērots veids, kā apklusināt vardarbīgos protestus. Līdz šim viņa ir apturējusi pretrunīgi vērtēto likumprojektu par noziedznieku izdošanu citām valstīm, tostarp kontinentālajai Ķīnai, taču ir ignorējusi rosinājumus šo likumprojektu atsaukt pilnībā. Tāpat Honkongas vadītāja ir atteikusies uzsākt izmeklēšanu par policijas brutalitāti pret demonstrantiem, kā arī noraidījusi aicinājumus sarīkot tiešas Honkongas administrācijas vadītāja vēlēšanas. Pašlaik Honkongas administrācijas vadītāju izraugās Pekina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti