Honkongas policija pret protestētājiem laiž darbā asaru gāzi un ūdens lielgabalus

Honkongā jau 13.nedēļu pēc kārtas risinās protesti, kuros piedalās desmitiem tūkstoši cilvēku. Sestdien atkal izcēlās sadursmes starp policiju un demonstrantiem, kuru laikā pielietoti ūdens lielgabali un asaru gāze. Protesti notikuši par spīti policijas aizliegumam un vairāku aktīvistu un likumdevēju aizturēšanām.

Sestdien Honkongā bija paredzēts rīkot demonstrāciju, pieminot tieši pirms pieciem gadiem pieņemto Ķīnas lēmumu neļaut ievēlēt Honkongas līderi tiešās demokrātiskās vēlēšanās, kurš ievadīja tā dēvētos "Lietussargu kustības" protestus 79 dienu garumā.  

Honkongā turpinās nemieri
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Taču piektdien policija aizliedza šo demonstrāciju un aizturēja trīs Honkongas parlamenta locekļus, kā arī vairākus demokrātijas aktīvistu līderus. Aizturēto vidū bija aktīvists Džošua Vuns un aktīviste Agnese Čova, kas tika apsūdzēti par cilvēku kūdīšanu uz neatļautām demonstrācijām, taču vēlāk tika atbrīvoti pret galvojumu. Iznākot no tiesas nama, Vuns solīja turpināt cīņu, piebilstot, ka Honkongas iedzīvotājiem ir tiesības protestēt un pulcēties ielās.

„Vienalga, vai viņi aizliedz protestu vai ne, vienalga, vai viņi arestē mani vai ne, Honkongas iedzīvotāji vienalga dosies ārā no mājām, un ielās būs daudz cilvēku," teica Vuns. "Cilvēki joprojām pulcēsies un aicinās prezidentu Sji Dzjiņpinu un Pekinu ieklausīties Honkongas iedzīvotājos. Mēs turpināsim cīņu, neskatoties uz centieniem mūs apsūdzēt vai arestēt.”

Protesti Honkongā par spīti policijas aizliegumam tomēr notika. Sestdienas rītā protestētāji pulcējās netālu no Honkongas valdības vadītājas Kerijas Lamas dzīvesvietas. Lama kļuvusi par vienu no protestu galvenajām figūrām, un protestētāji vēlas viņas atkāpšanos. Vēlāk ielās dažādos Honkongas rajonos izgāja desmitiem tūkstoši protestētāju, kas pulcējās pie valdības ēkām, Likumdošanas padomes ēkas un Ķīnas Tautas atbrīvošanas armijas vietējā štāba.

Tuvojoties vakaram, demonstrācijas pārauga sadursmēs.

Policija lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalus ar zili iekrāsotu ūdeni, vēršoties pret protestētājiem, kuri pulcējušies pie Likumdošanas padomes ēkas. Savukārt demonstranti meta policijas virzienā ķieģeļus un Molotova kokteiļus un zibināja lāzerpildspalvas, bet lielākā daļa no viņiem sāka atkāpties, izplatoties ziņām par policijas papildspēku tuvošanos. Netālu no Honkongas policijas galvenās ēkas tika izraisīts liels ugunsgrēks, kas vairāk nekā pēc stundas tika apslāpēts. Policija ap parlamentu izveidojusi plašu barjeru joslu un vietumis bloķējusi ielas, lai neļautu protestētāju plūsmai virzīties uz valdības ēkām.

Protesti Honkongas ielās turpinās jau vairāk nekā divus mēnešus. Aktīvisti izvirzījuši piecas prasības, tostarp brīvas vēlēšanas Ķīnas kontrolētajā teritorijā un izmeklēšanu par policijas spēka pielietošanu protestētāju izklīdināšanai. Kopš jūnija saistībā ar protestiem aizturēti vairāk nekā 900 cilvēki. Eiropas Savienības augstākā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni norādīja, ka pēdējie notikumi Honkongā ir ļoti uztraucoši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti