Sadaļas Sadaļas

«Facebook» slēdz vairākus simtus viltus kontu par koordinētām darbībām

“Facebook” paziņojis par 652 lapu, grupu un kontu slēgšanu sociālajos tīklos “Facebook” un “Instagram”. Trīs izmeklēšanas kārtās “Facebook” spējuši izsekot viltus kontiem, kuru izcelsme ir Irānā un mērķauditorija dzīvo Tuvajos Austrumos, Latīņamerikā, Lielbritānijā un ASV. Tāpat “Facebook” paziņoja par vairāku lapu, grupu un kontu slēgšanu, kas saistīti ar kiberuzbrukumiem ASV pirmsvēlēšanu laikā 2016.gadā.

ĪSUMĀ:

 • “Facebook” slēdz 652 lapas, grupas un kontus par koordinētu rīcību.
 • Slēgto kontu izcelšanās vieta ir Irāna, un tie savu saturu mērķējuši uz cilvēkiem Tuvajos Austrumos, Latīņamerikā, Lielbritānijā un ASV.
 • Trīs izmeklēšanas kārtās “Facebook” izmeklētāji izsekojuši organizācijas „Liberty Front Press” izveidotajam kontu tīklam sociālajos tīklos “Facebook” un “Instagram”:
 • 1.kārta: atklātas 74 lapas, 70 konti un 3 grupas sociālajā tīklā “Facebook”, kā arī 76 “Instagram” konti; iztērēti vairāk nekā 6000 ASV dolāru reklāmām;
  2.kārta: atklātas 12 lapas un 66 “Facebook” konti, kā arī 9 “Instagram” konti;
  3.kārta: atklātas 168 lapas un 140 konti “Facebook”, kā arī 31 “Instagram” konts; iztērēti vairāk nekā 6000 ASV dolāru reklāmām.
 • “Facebook” atklājis organizācijas „Liberty Front Press” saikni ar Irānas valsts mediju.
 • Atklāto kontu identitāte slēpta, pozicionējot tos kā ziņu un sabiedrisko organizāciju kontus.
 • Slēgtajos kontos galvenokārt publicēts politisks saturs.
 • Sekotāju skaits sasniedzis 980 tūkstošus sociālajā tīklā “Facebook” un gandrīz 60 tūkstošus sociālajā tīklā “Instagram”.
 • “Facebook” paziņoja arī par lapu, grupu un kontu slēgšanu, kas saistīti ar krievu militārās izlūkošanas dienestiem. Tie darbojās nesaistīti ar Irānā atklātajiem kontiem.

Kibernoziegumu izmeklēšanas firmas „FireEye” mājieni par organizācijas „Liberty Front Press” izveidotu “Facebook” lapu un citu tiešaistes pakalpojumu kontu tīklu ļāva “Facebook” izsekot šīs organizācijas izcelsmei līdz pat Irānas valsts medijam. “Facebook” konstatējis saikni starp viltus lapām un kontiem un Irānas mediju, balstoties uz publiski pieejamu informāciju, izmantotajām IP adresēm un kopīgiem “Facebook” lapu administratoriem.

Trīs izmeklēšanās kārtās “Facebook” atklājis vairākas sociālo tīklu kontu, lapu un grupu ķēdes, kurās galvenokārt publicēts politisks saturs. Publicētais saturs bijis gan par Tuvo Austrumu politiku arābu un farsi (persiešu) valodās, gan par Lielbritānijas un ASV politiskajām norisēm angļu valodā. Nereti saturs kariķējis politiskās aktualitātes. Daži no atklātajiem kontiem arī iesaistījušies kiberuzbrukumos, mēģinot uzlauzt sociālo tīklu lietotāju kontus un izplatīt datorvīrusus.

Pirmie „Liberty Front Press” konti, kas pozicionēti kā ziņu un pilsoniskās sabiedrības organizāciju konti, lai slēptu to patieso identitāti, izveidoti jau 2011.gadā. Sākotnēji šo kontu uzturētāji centušies slēpt savu izcelsmes vietu. Publicētais saturs bijis tēmēts uz Tuvajiem Austrumiem, Latīņameriku, Lielbritāniju un ASV, taču 2017. gada sākumā to uzmanība pastiprināti pievērsta Lielbritānijai un ASV.

Kopumā ar „Liberty Front Press” saistītajām “Facebook” lapām sekojuši vairāk nekā 980 tūkstoši kontu, un sociālajā tīklā “Instagram” sekotāju skaits sasniedzis gandrīz 60 tūkstošus. Laika posmā no 2015. gada janvāra līdz šī gada augustam reklāmām “Facebook” iztērēti vairāk nekā 12 tūkstoši ASV dolāru.

Savā paziņojumā “Facebook” arī norāda, ka slēgtas vairākas lapas, grupas un konti, kurus ASV valdība sasaistījusi ar Krievijas militārājiem izlūkdienestiem. Šie konti nav bijuši saistīti ar aktivitātēm, kas atklātas Irānā. Lai gan daži no slēgtajiem kontiem bijuši saistīti ar kiberdrošības uzbrukumiem, kas notika pirms 2016. gada ASV vēlēšanām, to nesenā aktivitāte koncentrēta uz politiskajām aktivitātēm Sīrijā un Ukrainā.

Izplatītajā paziņojumā par kontu slēgšanu “Facebook” skaidro, ka vienmēr izvērtē kontu un lapu darbību, pirms tiek pieņemts lēmums par to slēgšanu. Ja šo kontu rīcībai nav tūlītēja negatīva ietekme, tie tiek novēroti ilgstošā periodā un lēmums par to slēgšanu tiek pieņemts tad, kad ir savākta iespējami plaša informācija par to darbības apjomu un ietekmi uz sociālo tīklu lietotājiem. Ja tiek konstatēti tūlītēji draudi atsevišķu lietotāju kontiem vai plašāks sabiedriskais kaitējums,” Facebook” par to informē ne vien pašus lietotājus, bet arī tiesībsargājošās iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt