ES izglītības un kultūras komisāre: Ir nevis bezdarbs, bet prasmju krīze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jauniešu apgūtās zināšanas bieži vien nav atbilstošas tam, kas ir nepieciešams darba vietās. Tādēļ ir jāuzlabo saikne starp izglītības sistēmu un darba devējiem. Tā pirmdienas rītā Rīgā, uzrunājot izglītības jomas profesionāļus, sacīja Eiropas Savienības (ES) izglītības un kultūras komisāre Andrula Vasiliu. Komisāre piedalījās jaunās Eiropas mūžizglītības programmas „Erasmus +” atklāšanas ceremonijā. Šo problēmu atzīst arī topošā izglītības ministre Ina Druviete („Vienotība”). Tomēr viņa piebilst, ka universālus speciālistus, kuri der jebkurai darba vietai, tik un tā nekad neizdosies sagatavot.

Daudzviet Eiropā valda nevis bezdarba krīze, bet gan prasmju krīze. Tā, atsaucoties uz nesen astoņās Eiropas valstīs veiktā pētījuma rezultātiem, sacīja ES izglītības un kultūras komisāre Andrula Vasiliu. „Daudziem bezdarbniekiem nav prasmju, ko meklē darba devēji. Tādēļ mums būtu jāpalīdz mazināt šo plaisu. Un otrs interesanta kopsakarība ir, ka šī plaisa ir lielāka valstīs, kur ir vislielākais bezdarbs. Šī problēma nav tik aktuāla Vācijā vai Lielbritānijā, bet gan valstīs, kur ir augsts bezdarbs,” komentē Vasiliu.

Uzstājoties Rīgā, komisāre Vasiliu iedrošināja veidot ciešākas saites starp izglītības un darba pasauli. It sevišķi tas attiecas uz profesionālo izglītību, kuras prestižs ir visai zems ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā. Tam turpmākajos septiņos gados no Eiropas programmas „Erasmus +” būs pieejama arī nauda.

Faktiski runa ir par tā saucamo duālās izglītības modeli, kas veiksmīgi darbojas Vācijā un dažās citās valstīs. Tas ļauj daļu no studiju laika pavadīt praksē kādā ražotnē vai uzņēmumā.

Druviete („Vienotība”) atgādināja par savu sen loloto ieceri padarīt vidējo izglītību obligātu un deva mājienu, ka iecere ieviest obligāto eksāmenu fizikā vai ķīmijā varētu tikt pārskatīta. „Ja mēs nosakām, ka vismaz 80% pamatskolu beidzēju būtu jāiegūst vidējā izglītība. Un no tiem, mēs varam diskutēt -  50% vai 60%, ir profesionālā izglītība, tas ir ceļš uz katra konkrētā cilvēka konkurētspējas paaugstināšanos,” saka ministre.

Druviete piebilda, ka ar laiku par obligātu varētu noteiktu arī dalību augstskolu studentu apmaiņas programmās, piemēram „Erasmus+". Šādas programmas palīdz iemācīties strādāt ar cilvēkiem no citām kultūrām, uzlabot svešvalodu zināšanas un prasmi strādāt grupās. Un tās ir prasmes, ko bieži darbiniekos meklē darba devēji.

Eiropā kopumā pašreiz ir aptuveni divi miljoni brīvu darbavietu, ko nevar aizpildīt, jo trūkst darbinieku ar atbilstošām iemaņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti