EK prasa Lielbritānijai atsaukt «Brexit» līgumam neatbilstošas likuma normas

Eiropas Komisija (EK) ir pieprasījusi Lielbritānijas valdībai līdz šā mēneša beigām atsaukt vairākas jaunā likumprojekta normas, kas ir pretrunā ar izstāšanās vienošanos. Runa galvenokārt ir par tirdzniecības nosacījumiem starp Ziemeļīriju un Lielbritāniju pēc pārejas perioda beigām.

ĪSUMĀ:

  • Britu valdība atzina: Iekšējā tirgus likumprojekts pārkāpj “Brexit” nosacījumus.
  • EK vadītāja vietnieks steidzami devās uz Londonu tikties ar britu pārstāvi.
  • Tomēr britu valdības pārstāvis Govs paziņoja: valdība grasās palikt pie sava.
  • EK: Šāda britu rīcība nav pieņemama; pieprasīja atsaukt pretrunīgas normas.
  • Ja to nedarīs, ES būs gatava ķerties pie mehānismiem, kas ir tās rīcībā.
  • ES varētu pārtraukt tirdzniecības sarunas, pagaidām tās turpinās.
  • ASV Pārstāvju palātas spīkere: Britu valdība šādi apdraud mieru Ziemeļīrijā.
  • ASV Pārstāvju palātas spīkere: Kongress tā dēļ bloķēs ASV tirdzniecības vienošanos ar britiem.

Jau tā sarežģītās attiecības starp Eiropas Savienību un Lielbritāniju šonedēļ strauji pasliktinājās. Borisa Džonsona valdība skaļi atzina, ka tās piedāvātais Iekšējā tirgus likumprojekts pārkāpj izstāšanās vienošanās nosacījumus.

EK prasa Lielbritānijai atsaukt «Brexit» līgumam neatbilstošas likuma normasArtjoms Konohovs

Tādēļ Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieks Marošs Šefčovičs steidzami devās uz Londonu, lai satiktos ar Lielbritānijas valdības pārstāvi Maiklu Govu. Abi vada divpusējo komiteju, kas uzrauga izstāšanās vienošanās izpildi.

Tomēr Govs paziņoja, ka Lielbritānijas valdība grasās palikt pie sava.

“Es pilnīgi skaidri pateicu priekšsēdētājas vietniekam Šefčovičam, ka mēs neatsauksim šo likumprojektu. Viņš to ir sapratis. Protams, ka viņš par to ir paudis nožēlu.

Bet mēs arī esam skaidri pateikuši, ka ir ārkārtīgi svarīgi panākt progresu,” paziņoja Govs.

Eiropas Komisija paziņojumā presei norādīja, ka šāda Lielbritānijas rīcība nav pieņemama, un pieprasīja līdz mēneša beigām atsaukt vairākas normas, kas ir pretrunā ar starptautisko vienošanos.

Ja tas netiks darīts, Eiropas Savienība būs gatava ķerties pie dažādiem mehānismiem, kas ir tās rīcībā. Runa varētu būt par vēršanos tiesā un naudas sodiem, kā arī par iespējamo tirdzniecības sarunu pārtraukšanu.

Pagaidām tās vēl turpinās. Šonedēļ Londonā norisinājās astotā kārta. Tādēļ Lielbritānijas galvaspilsētā atradās arī Eiropas Savienības sarunu vadītājs Mišels Barnjē.

„Pavisam īsi: uzticība un pārliecība ir un paliks visam pamatā,” situāciju komentēja Barnjē.

Faktiski Eiropas Savienība uzstāj, ka sadarbība ar Apvienoto Karalisti var notikt tikai, ja abas puses paļaujas uz otras godaprātu. Bet, ja Londona atsakās pildīt tikai pirms dažiem mēnešiem parakstīto līgumu, tad par savstarpējo uzticību ir grūti runāt.

Ar skaidru brīdinājumu klajā nāca arī ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi. Viņa paziņoja, ka, nepildot vienošanos ar Eiropas Savienību, Džonsona valdība apdraud mieru Ziemeļīrijā. Tādēļ Kongress bloķēs jebkādu topošo tirdzniecības vienošanos starp ASV un Lielbritāniju.

“Šīs ziņas mūs sasniedza burtiski nakts vidū nedēļas nogalē vai pirmdien. Mēs uzzinājām, ka Lielbritānija ir nolēmusi apšaubīt Ziemeļīrijas miera līgumu… Ko viņi vispār iedomājušies!?

Lai kas tas būtu, es ceru, ka viņi nedomā, ka Lielbritānijas un ASV divpusējā tirdzniecības vienošanās varētu kompensēt to, ko viņi varētu pazaudēt,” norādīja Pelosi.

Džonsona valdība vēlas apstiprināt jauno likumu parlamenta apakšpalātā pāris nedēļu laikā. Tomēr nevar izslēgt, ka daļa deputātu to varētu neatbalstīt vai arī piedāvāt kādus būtiskus grozījumus. Pretestība varētu būt gaidāma arī Lordu palātā.

KONTEKSTS:

Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attieksies visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

2020. gada pavasarī jaunus sarežģījumus sarunās ienesa Covid-19 krīze, kas skar visu Eiropu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti