Panorāma

Volejbols uz klints kores

Panorāma

Pazudusi Baltkrievijas opozīcijas līdere Marija Koļesņikova

Briti plāno pārkāpt «Brexit» vienošanos

Londona plāno mainīt Ziemeļīrijas muitas kārtību

Lielbritānijas valdība plāno pieņemt likumu, kas būtu pretrunā ar “Brexit” līgumu, kurš noslēgts ar Eiropas Savienību (ES) un garantē īpašu statusu Ziemeļīrijai. Lielākā daļa ekspertu uzskata, ka briti tādējādi pārkāpj “Brexit” vienošanos un jauna līguma noslēgšanu ar Eiropas Savienību padara vēl sarežģītāku. Tas jau salīdzināts ar granātas iemešanu jau tā grūtajās “Brexit” sarunās.   

Britu valdības plānotais regulējums varētu mainīt jauno Ziemeļīrijas muitas kārtību, kuras mērķis ir novērst atgriešanos pie pārbaudēm uz robežas starp Ziemeļīriju un Īrijas Republiku.

Šobrīd robežkontroles starp Ziemeļīriju un Īrijas republiku nav, bet “Brexit” līgums paredz, ka pēc britu izstāšanās no ES atsevišķas preces tiktu pabaudītas uz Ziemeļīrijas un Lielbritānijas jūras robežas, un, ja tās ir preces, kas var tālāk nonākt Īrijas Republikā, tad par tām jāmaksā tarifi.

Šāda kārtība izvēlēta, lai izvairītos no jebkādas infrastruktūras izveides uz Ziemeļīrijas zemes robežas, kas var apdraudēt mieru Ziemeļīrijas pierobežā.  Britu valdība plāno šeit izmaiņas, kas ir pretrunā ar pirms nepilniem 12 mēnešiem  parakstīto “Brexit” līgumu un tā Ziemeļīrijas protokolu.

Par to satraukta arī Īrija.

“Ir tiešām grūti saprast, vai tā ir tāda pozicionēšanās  pirms diezgan svarīgas sarunu kārtas šonedēļ, vai tā ir neapmierinātība pašā Lielbritānijas politiskajā sistēmā, vai tās ir Lielbritānijas iekšpolitikās spēles, vai tas tiešām ir reāls priekšlikums pieņemt tiesību aktus, kas grautu starptautisko līgumu, kuru Lielbritānija parakstīja pirms nepilna gada,” paziņoja Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenlijs.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena pirmdien, 7. septembrī, sociālajā vietnē “Twitter” paudusi, ka starptautiskās saistības un līgumi ir jāievēro un viņa cer, ka briti to darīs.

Pati britu valdība gan saka, ka šis esot tikai rezerves plāns gadījumam, ja ES un Lielbritānijas sarunas par jauno tirdzniecības līgumu izgāzīsies. Otrdien jāsākas sarunu astotajai kārtai, bet sarunu progress ir visai ierobežots.

Britu premjers Boriss Džonsons atzinis – ja par jauno tirdzniecības līgumu neizdosies vienoties līdz 15. oktobrim, tad abām pusēm vajadzētu "virzīties tālāk". Proti, tas nozīmētu, ka 1. janvārī briti izstājas no ES vienotā tirgus bez jebkāda tirdzniecības līguma un “cietais” jeb nekontrolētais “Brexit” kļūst par realitāti.  

KONTEKSTS:

Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attieksies visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

2020. gada pavasarī jaunus sarežģījumus sarunās ienesa Covid-19 krīze, kas skar visu Eiropu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti