Eiropas Savienība sola aizsargāt Lietuvu tirdzniecības strīdā ar Ķīnu

Eiropas Savienība ir gatava vērsties pret Ķīnu ar sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā, ja patiesi izrādīsies apgalvojumi par Lietuvas preču eksporta bloķēšanu.

Par to trešdien paziņojuši Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis.

Amatpersonu paziņojumā norādīts, ka Ķīnas un Lietuvas nesaskaņas var ietekmēt arī kopējās divpusējās Ķīnas attiecības ar Eiropas Savienību.

Ķīnas un Lietuvas attiecības saasinājās pēc tam, kad Lietuva atļāva Taivānai atvērt savu pārstāvniecību Viļņā, izmantojot tieši šādu valsts nosaukumu. Ķīna uzskata Taivānu par savu sastāvdaļu un prasa to saukt par Ķīnas republiku.

Eiropas Savienības amatpersonas ir uzsākušas pārbaudes, lai noskaidrotu, cik pamatoti ir apgalvojumi, ka Lietuvas preces netiek izlaistas cauri Ķīnas muitai un tiek noraidīti arī importa pieteikumi no Lietuvas.

Ķīnas varas iestādēm ir pieprasīts pēc iespējas ātrāk skaidrot radušos situāciju, jo šādam politiskam spiedienam un piespiedu pasākumiem ir ietekme ne tikai uz konkrēto Eiropas Savienības dalībvalsti, bet arī uz visu 27 valstu bloku.

KONTEKSTS:

Lietuvas lēmums atļaut Taivānai veidot pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā atklāti lietojot vārdu "Taivāna", saniknojis Ķīnu, kas cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij.

Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots vārds "Taipeja", starptautiskajai sabiedrībai respektējot Pekinas ieturēto "Vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti. Ķīna augustā paziņoja, ka atsauc uz konsultācijām savu vēstnieku Viļņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt