Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Apsaimniekotājs nepiekāpjas senioriem

EP izvaicā Dombrovski

Dombrovskis saņēmis EP komiteju atbalstu darbam eirokomisāra amatā

Valdis Dombrovskis (“Jaunā Vienotība”) iztaujāšana Eiropas Parlamentā otrdien, 8.oktobrī, ilga gandrīz trīs stundas. Deputātu komitejā, kur lemts, vai dot Dombrovskism zaļo gaismu darbam EK, atbalsts nebija viennozīmīgs, tomēr viņš ir saņēmis komiteju atbalstu. Dombrovskis ir nominēts par vienu no trim EK priekšsēdētājas izpildvietniekiem un atbildēs par “ekonomiku cilvēku labā”.

Pēc iztaujāšanas EP Dombrovski gan uzteic, gan kritizēArtrjoms Konohovs

Lai iegūtu vairākuma eiroparlamentāriešu atbalstu darbam nākamajā Eiropas Komisijā, Valdim Dombrovskim bija jāatbild uz vairāk nekā 20 deputātu jautājumiem. Daudzi no tiem bija visai tehniski un brīžiem arī piņķerīgi.

Lielākoties deputāti vēlējās zināt par nākamās Eiropas Komisijas plāniem ekonomikas, klimata pārmaiņu un sociālajā jomā.

Un tieši pēdējā no tām daudzi deputāti, it sevišķi no Sociāldemokrātu grupas, būtu vēlējušies dzirdēt skaidrākus solījumus. Uz to norādīja arī šīs grupas deputāte no Nīderlandes Agnese Jongeriusa: “Ekonomika cilvēku labā. Es būtu cerējusi, ka jaunais komisāra kandidāta amata apraksts būtu padarījis viņu nedaudz ambiciozāku. Bet mēs bijām sarūgtināti un uzskatām, ka, atsakoties no mūsu priekšlikuma par regulāru sociālā progresa izvērtējumu, tiek palaista garām laba iespēja. Ir īstais laiks, lai mēs beidzot sāktu mērīt progresu sociālo mājokļu, darba koplīgumu un ienākumu nevienlīdzības jomā.

Bet viņš vienkārši nav atbildējis uz mūsu prasībām.”

Dombrovskis, kura portfelī arī turpmāk būs gan ekonomiskā izaugsme, gan sociālais dialogs, šos pārmetumus noraida. Viņš uzskata, ka jaunās Eiropas Komisijas darba programmā ir sabalansētas dažādas vajadzības un prioritātes.

“Es gan gribētu teikt – ja mēs paskatāmies jaunā Eiropas Komisijas piedāvājumu sociālajā jomā, tad tas īstenībā ir pietiekami ambiciozs. Līdz ar to es gribētu teikt, ka sociālajā jomā tuvāko piecu gadu laikā iniciatīvu loks būs pietiekami plašs,” sacīja Dombrovskis.

Daudz tika runāts par pāreju uz klimata neitrālu tautsaimniecību un to, kur rast tam naudu. Dombrovskis atzina, ka tuvāko desmitgažu laikā ekonomikas pārstrukturēšanai būs vajadzīgi triljoni eiro. Ir skaidrs, ka tikai daļa no šīs naudas nāks no Eiropas vai valstu budžeta. Līdzekļiem ir jānāk arī no privātā sektora. Tādēļ ir svarīgi radīt apstākļus un noteikumus, lai investīciju fondi, pensiju fondi un citi ieguldītu zaļajā ekonomikā.

Dombrovskis solīja, ka Eiropas Investīciju banka kļūs par klimata banku un palielinās ieguldījumus zaļajos projektos no 25% līdz 50% no kopējā portfeļa. Klimata tēmā, kas solās būt atslēgas jautājums vismaz nākamajos piecos gados, Dombrovskis būs maka turētājs: “Ar mērķi tuvākā desmitgadē mobilizēt vienu triljonu eiro klimata un ilgtspējas mērķiem. Tas, protams, ir nopietns izaicinājums.”

Zaļo grupas deputāts no Vācijas Svens Gīgolds sacīja, ka viņa politiskais spēks atbalsta šo kursu: “Dombrovskis ir īstais cilvēks šim amatam. Viņš ir skaidri pateicis, ka pāreja uz zaļo ekonomiku un jauns inovāciju cikls pieprasa radīt noteikumus arī zaļām finansēm. Viņš ir apsolījis nākt klajā ar skaidrākiem noteikumiem, kas var padarīt Eiropu par tirgus līderu pasaulē zaļo finanšu jomā.”

Arī “Renew Europe” grupa ir izteikusi atbalstu Dombrovskim, īpaši izceļot viņa apņemšanos pievērsties stingrākai cīņai ar naudas atmazgāšanu. Iztaujāšanas laikā no Latvijas izvirzītais kandidāts izteica pārliecību, ka cīņa ar naudas atmazgāšanu būtu centralizēti jāveic kādai no Eiropas Savienības iestādēm.

Dombrovska izvaicāšanā bija jūtams – salīdzinājumā ar tiem komisāriem, kas šai procedūrai iet cauri pirmo reizi Dombrovskism pieredze un tēmas pārzināšana nāca par labu. “Es viņa izvaicāšanu nesauktu par garlaicīgu. Es domāju, ka viņš ir kā stabila klints dažbrīd diezgan vētrainā ekonomikas pasaulē. Valdis ir pieredzējis, un mums viņu vajag eiro stabilitātei un, lai nākamās paaudzes netiktu apkrautas ar nesamaksājamiem parādiem,” sacīja Estere de Lange, eiroparlamentāriete no Nīderlandes.

“Viņš izskatījās labi, arī ņemot vērā to, ka viņam netika uzdoti nekādi pārlieku personiski vai apzināti riebīgi jautājumi. Līdz ar to viņš tika tīri labi galā ar šo noklausīšanos, kas arī nav nekāds īpašais brīnums,” komentēja eiroparlamentārietis Ivars Ijabs (“Attīstībai/Par!”).

Deputātu komitejā, kur lemts, vai dot Dombrovskism “zaļo gaismu” darbam EK, atbalsts nebija tik viennozīmīgs.

Dombrovskis ir saņēmis komiteju atbalstu, lai gan, kā zināms neoficiāli, sociāldemokrāti vēlējušies procesu atlikt un uzdot vēl papildu jautājumus.

“Viss ir politizēts šajā parlamentā. Kreisie šai gadījumā, arī zaļie un daļa no sociāldemokrātiem, un, protams, GUE – komunistu grupa – šādi ir pret visiem komisāriem. Dombrovskis neapšaubāmi profesionāli bija ļoti labs, un es pat domāju, ka viņš bija ļoti diplomātisks gan sociāliem, gan par vides aspektiem savās atbildēs. Bet tas viņiem nebija pietiekami, jo skaidrs, ka tas jau ir nolemts iepriekš – mēģināt torpedēt šo amatu,” sacīja eiroparlamentārietis Roberts Zīle (Nacionālā apvienība).

Tāpat otrdien, 8.oktobrī, EP izvaicā arī Margrēte Vestagere un Franss Timmermanss. Dombrovska izvaicāšana ritēja gludi.

KONTEKSTS:

Lai Urzulas fon der Leienas izveidotā jaunā Eiropas Komisija varētu sākt savu piecu gadu pilnvaru termiņu, Eiropas Parlamentam jāapstiprina komisijas sastāvs. Vispirms EP komitejas novērtē un sniedz atzinumu par komisijas priekšsēdētājas fon der Leienas izvirzīto komisāru kandidātu atbilstību paredzamajam amatam un atbildības jomai.

23. oktobrī Strasbūrā paredzēts balsojums par komisijas pilnvaru apstiprināšanu (viens balsojums par visu komandu, ne katru komisāra amata kandidātu). Ja viss būs gludi, tad jaunā komisija sāks darbu 1.novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt