Digitāli atjauno islāmistu nopostītās skulptūras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Gada sākumā daudzus šokēja video, kurā džihādistu grupējuma  «Islāma valsts» kaujinieki ar āmuriem iznīcina vairākus senvēstures pieminekļus Irākā. Tagad apņēmīgu zinātnieku grupa uzsākusi darbu pie kultūras vērtību atjaunošanas digitālā formātā.  

Šogad februārī internetā parādījies video, kurā bija redzams, kā džihādistu grupējuma  «Islāma valsts» kaujinieki ar āmuriem iznīcina vairākus senvēstures pieminekļus Irākas pilsētas Mosulas muzejā. Tas bija liels trieciens, jo iznīcinātās skulptūras bija ļoti sens un unikāls kultūras mantojums.

Tagad grupa zinātnieku uzsākuši darbu pie skulptūru atjaunošanas. Kombinējot fotogrāfijas, kuras uzņēmuši tūristi un profesionāļi, kuri vēstures pieminekļus apmeklējuši pirms postījumu nodarīšanas, zinātnieki ar speciālas metodes palīdzību centīsies atjaunot skulptūras digitālā formātā.  

“Redzēt, kā iznīcina kultūras vērtības, kuras es biju nolēmis kādreiz aplūkot savām acīm, bija briesmīgi. Tad es sev pateicu - tu nekad tās vairs nevarēsi aplūkot. Tas arī kalpoja par lielāko motivāciju, lai saprastu, ka mēs kaut ko varam lietas labā darīt. Mūsu darbs ir liels solis pretim šo kultūras vērtību saglabāšanai, vismaz atmiņā,” stāstīja zinātnieks Metjū Vinsents.

Zaudētās kultūras vērtības tiek atjaunotas kā digitāli trīsdimensionāli objekti, un lai to panāktu, izmanto jaunāko fotogrammetrijas tehnoloģiju. Šī tehnoloģija darbojas līdzīgi kā cilvēka acis - tā veido vienu kopējo attēlu, savienojot punktus starp diviem atsevišķiem attēliem. Rezultātu var aplūkot speciālā tiešsaistes muzejā, kam bez maksas var piekļūt jebkurš. Turklāt zinātnieki ne tuvu neplāno apstāties. Viņi jau sākuši darbu pie Nepālas zemestrīcē cietušo kultūras vērtību digitālās atjaunošanas.

Projekta autoru mērķis ir izveidot vairākus digitālos muzejus, kuros cilvēki var aplūkot dažādus vēsturiskos objektus gluži kā dzīvē.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti