Dienvidkorejā desmitiem tūkstošu cilvēku protesta akcijā prasa prezidentes atkāpšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Desmitiem tūkstošu cilvēku sestdien, 12.novembrī, izgājuši Seulas ielās, lai piedalītos vienā no plašākajiem protestiem pret valdību un pieprasītu Dienvidkorejas prezidentes Parkas Geunhjes atkāpšanos, attīstoties vērienīgajam korupcijas skandālam, ziņo AFP. 

Demonstrācijas rīkotāji apgalvo, ka sestdienas protesta akcijā piedalījies miljons demonstrantu, taču saskaņā ar policijas aplēsēm viņu skaits sasniedzis 260 tūkstošus. 

 Kamēr amatpersonas aicina iedzīvotājus nomierināties, mobilizēti aptuveni 25 000 policistu un policija bloķējusi visus ceļus, kas ved uz prezidentes rezidenci.  

AFP norāda, ka protestos piedalījās dažāda vecuma cilvēki, skolēni, pensionāri, jaunie pāri ar mazuļiem rokās.  

“Prezidentei jāatkāpjas, jo viņa nespēja labi parūpēties par valsti,” AFP sacīja 11 gadus veca protestu dalībniece Parka Jena.

Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas centrs bija cilvēku jūras pilns, iestājoties vakaram, galvenais bulvāris izskatījās pēc mirgojošu sveču upes, kuras turēja protestētāji, kas skandēja saukļus, pieprasot prezidentes Pakas Gunhje atkāpšanos.

 Demonstrācijas bija miermīlīgas, taču brīžiem troksnis kļuva apdullinošs, uz galvenās skatuves uzstājoties māksliniekiem un aktīvistiem. Domājams, tas bija labi dzirdams arī netālu esošajā prezidentes pilī, un liels skaits policistu rūpējas par to, lai neļautu demonstrantiem līdz tai nokļūt. 

Protestētāji apsūdz prezidenti Paku, ka tā savai draudzenei ļāvusi piekļūt valdības dokumentiem. Šis skandāls ir iedragājis pilsoņu uzticību prezidentei, un atbalsts viņai noslīdējis līdz 5%, kas ir rekordzems līmenis amatā esošam Dienvidkorejas prezidentam.

Piektdien, uzstājoties televīzijā, vicepremjers Lī Džunsik pauda bažas par iespējamām nekārtībām un vardarbību protestu laikā un aicināja iedzīvotājus respektēt policijas prasības.   

Skandāls izcēlās, kad medijos nonāca ziņas par to, ka Dienvidkorejas prezidente ļāvusi senai draudzenei Čojai Sunsilai iejaukties valsts lietās, arī ministru iecelšanā. Sunsila pašlaik ir aizturēta, viņu apsūdz krāpniecībā un draudzības izmantošanā, lai lielas kompānijas ziedotu bezpeļņas fondiem, kurus viņa dibināja un izmantoja savam labumam.  

Skandāla ietekmē prezidentes reitingi sasniedza zemāko punktu.  Cenšoties mazināt sabiedrības dusmas, prezidente Paka vairākkārt publiski atvainojusies, sakot, ka viņas „sirds ir salauzta” un ka viņa „likusi pārāk daudz uzticības personīgās attiecībās un uzmanīgi nesekoja notiekošajam”. Lai gan šobrīd pašai Pakai kriminālapsūdzības vēl nedraud, viņai tuvu stāvoši avoti teikuši, ka pret prezidenti uzsākta izmeklēšana par iespējamu korupciju.

AFP norāda, ka tas varētu būt viens no plašākajiem pret valdību vērstajiem protestiem  aptuveni 25 gadu laikā.  

Vairāki eksperti paredz, ka Parka, kurai līdz piecu gadu pilnvaru termiņa beigām atlicis viens gads, spēs pārvarēt krīzi un palikt amatā, tomēr viņas autoritāte var tikt smagi iedragāta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti