Demokrātijas principu ievērošana Ungārijā nonāk arī ES ministru redzeslokā

Demokrātijas un likuma varas principu ievērošana Ungārijā pirmdien, 16. septembrī, kļuva par vienu no jautājumiem, ko Briselē apsprieda Eiropas Savienības (ES) valstu ministri. Ir pagājis jau gads, kopš Eiropas Parlamenta deputāti ir apstiprinājuši ziņojumu, kurā detalizēti tiek uzskaitītas problēmas ar likuma varas principu ievērošanu Ungārijā. Runa ir gan par tiesu neatkarību, gan par spiedienu uz nevalstiskajām organizācijām, gan par vēršanos pret Centrāleiropas Universitāti. Tomēr oficiālā Budapešta turpina noliegt jebkādu problēmu esamību.

ĪSUMĀ:

 • Pirms gada Eiroparlaments apstiprināja ziņoju par likuma ievērošanas problēmām Ungārijā.
 • ES prezidējošā valsts Somija jau vasarā paziņoja – neizvairīsies no Ungārijas jautājuma.
 • Budapešta pārmetumus noraida un kritizē pašus somus.
 • Rinkēvičs piesardzīgi vērtē vēršanos pret Ungāriju.
 • Ungārijas valdība uzskata vēršanos pret viņiem par negodīgu.

Gadu pēc tam, kad Eiropas Parlamenta deputātu vairākums atbalstīja ziņojumu par satraucošo situāciju ar likuma varas ievērošanu Ungārijā, šim jautājumam pieķērušies arī bloka dalībvalstu ministri. Jau vasarā Somijas valdība, kas šobrīd vada ES Padomes darbu, paziņoja, ka atšķirībā no savas priekšgājējas Rumānijas negrasās izvairīties no šī jautājuma apspriešanas.  

Demokrātijas principu ievērošana Ungārijā nonāk arī ES ministru redzeslokāArtjoms Konohovs

  Arī pirmdien no rītā Somijas Eiropas lietu ministre Tutti Tupurainena ir sacījusi, ka viņas valstij šis ir būtisks jautājums.

  “Ir pagājis jau gads, kopš Eiropas Parlaments ir aktualizējis jautājumu par likuma varas ievērošanu Ungārijā. Tāpēc ir pienācis īstais brīdis, lai Ungārijas pārstāvji varētu paskaidrot, kā viņi redz pašreizējo situāciju,” norādījusi Tupurainena.

  Oficiālās Budapeštas pārstāvji ne reizi vien ir asi kritizējuši jebkuru, kurš nepiekrīt viņu nostājai. Turklāt Ungārijas valdība pēdējos mēnešos ir sākusi runāt par to, ka arī Somijā esot nopietnas problēmas ar likuma varu. Visticamāk, tas ir mēģinājums parādīt, ka somiem neesot morālo tiesību kritizēt Ungāriju.

  Tomēr neviena cita Eiropas Savienības valsts līdz šim nav pievienojusies Ungārijas izteiktajiem pārmetumiem Somijas virzienā.

  Tomēr Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) ar piesardzību raugās uz vēršanos pret Ungāriju un arī Poliju, draudot ar sankcijām. Viņaprāt, tas var vēl vairāk padziļināt plaisu starp Eiropas valstīm.

  Rinkēvičs uzskata, ka likuma varas procedūra būtu jāpilnveido, kā to ir piedāvājusi Eiropas Komisija.

  “Ļoti daudzas Eiropas Savienības valstis saka, ka, ja šis mehānisms neizskatītos un faktiski nebūtu diskriminējošs vienam reģionam, ja piemēram viena, otra, trešā valsts, kas, nosacīti, ir Eiropas vecā valsts, arī tiktu skatītas šādā mehānismā... Un arī vecajās valstīs ir bojā gājuši žurnālisti, arī vecajās valstīs ir tādi korupcijas skandāli ar ārvalstu naudas iesaisti, ka tur varētu paskatīties, vai tiešām viss ir kārtībā. Tas, starp citu, ir tas, kas attur ļoti daudzas valstis atbalstīt šāda mehānisma iedarbināšanu pilnā sparā,” skaidroja Rinkēvičs. 

  Savukārt Ungārijas tieslietu ministre Judīte Varga, ierodoties Briselē, lika saprast, ka Ungārijas valdība uzskata vēršanos pret viņiem par negodīgu.

  “Esmu ieradusies, lai aizstāvētu Ungāriju. Es sagaidu, ka pārējās valstis vadīsies pēc likuma, kad analizēs notiekošo Ungārijā. Es sagaidu, ka viņi izvairīsies no dubultstandartiem.

  Un es sagaidu, ka viņi spēs pierādīt, ka šis process nav politiskā izrēķināšanās. Mēs esam gatavi, un es ceru, ka viss notiks uz godīgiem nosacījumiem,” sacīja Varga.

  Turpretī  Zaļo grupa Eiropas Parlamentā uzskata, ka gada laikā kopš ziņojuma apstiprināšanas  situācija ar likuma varas un demokrātijas principu ievērošanu Ungārijā ir tikai pasliktinājusies.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti