Bulgārijā liela interese par Svētās Sofijas bazilikas pazemes muzeju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Interesanta aina vērojama pie ieejas vienā no vecākajām baznīcām Eiropā – Svētās Sofijas bazilikas Bulgārijas galvaspilsētā. Kamēr vienā rindā sapucēta kāzinieku grupa gatavojas svinīgajai „jā” vārda došanas ceremonijai, turpat līdzās otrā rindā pacietīgi stāv entuziasti, gaidot iespēju nokāpt pāris metrus pazemē – un atgriezties vairākus gadsimtus atpakaļ pagātnē.

Jaunatklātais arheoloģiskais komplekss zem bazilikas ir viens no interesantākajiem šīs vasaras tūrisma objektiem Sofijā. Apmeklētājiem tiek piedāvāta saistoša multimediju prezentācija no arheoloģisko darbu vēstures, vērtīgāko atrasto priekšmetu hologrammas, kā arī Romas laika mozaīkas un oriģinālas freskas.

Unikālais pazemes muzejs ir izvietojies vairākos līmeņos, kas ietver sevī nekropoli ar 56 kapenēm un četrām baznīcām, no kurām vecākā ir celta mūsu ēras 4. gadsimtā. Galvaspilsētas vēsture ir cieši saistīta ar baziliku, kura veltīta „Dievišķajai gudrībai” - grieķiski „Aija Sofija” - un 14. gadsimtā devusi vārdu arī pašai pilsētai.

“Svētā Sofija” ir viens no četriem pilsētas ģērboņa elementiem, celta ar imperatora Konstantīna Lielā svētību, kas bieži viesojies pilsētā. Muzeja ekspozīcija atspoguļo Serdikas (kā tajā laikā saucās Sofija) galvenās katedrāles pagātni. Apmeklētājiem atklājas vēsture 18 gadsimtu garumā.

Sākotnēji šajā vietā atradies romiešu teātris, vēlāk uzcelts kristiešu dievnams, kas nodedzināts gotu un huņņu uzbrukumos. Bazilikas arhitektūrā jūtama gruzīnu meistaru ietekme, un sākotnēji tā ir izmantota galvenokārt kā kristīgo mocekļu kapliča.

Savu ietekmi bazilika saglabā līdz pat 14 gs., kad pēc osmāņu iebrukuma Balkānos top pārvērsta par mošeju, tiek iznīcinātas liela daļa fresku. Smagus postījumus nodarījušas arī vairākas zemestrīces.

Arheoloģiskie izrakumi ir uzsākti jau pirms 100 gadiem, taču īpaši aktīvi tie notiek pēdējos 15 gados.

Zem pirmā līmeņa - līdz trīs metru dziļumam - ir izvietotas kapličas ar krāsainām mozaīkām uz grīdas un sienām labā stāvoklī; tālākturpinoties darbiem (līdz sešu metru dziļumam), ir atrasti daudz vērtīgu priekšmetu – antīkas monētas, sudraba un zelta rotaslietas. Netālu no galvenās ieejas ir atklātas vairākas jaunas kapenes un katakombas no mūsu ēras sākuma ar kopējo platību aptuveni 900 kvadrātmetru. Pakāpeniski baznīca ir atjaunota tādā izskatā, kas ir vistuvāk tās pirmatnējam veidolam.

Darbu pēdējā posmā ir izveidota efektīva apgaismes instalācija, ventilācijas sistēma un komunikācijas, kas maksimāli atvieglina apmeklētāju ceļu. Kopumā projekts ir izmaksājis pāri par diviem miljoniem eiro, ieskaitot gan pašas pilsētas budžeta līdzekļus un Kultūras ministrijas finansējumu, gan aktīvi izmantojot operatīvās programmas ”Reģionālā attīstība” iespējas.

Arheologu un restaurētāju darbs turpinās, tuvākajos divos gados tiks atjaunotas vairākas autentiskas mozaīkas un nostiprināta baznīcas konstrukcija.

Muzeja specifikas dēļ apmeklētāji tiek ielaisti grupās ne vairāk par astoņiem cilvēkiem. Ekspozīcija darbojas katru dienu no pulksten 9 rītā līdz 17 vakarā. Biļešu cena ir trīs eiro, skolēniem – viens eiro. Atsevišķi tiek apmaksāti gida pakalpojumi bulgāru vai angļu valodā un atļauja fotografēt vai filmēt izstādes eksponātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti