Dienas ziņas

Iebilst pret grupu dzīvokļu būvniecību

Dienas ziņas

Pāvests Francisks sāk vizīti Irākā

Strīds par Ziemeļīriju pēc "Brexit" pieņemas spēkā

«Brexit» un šķēršļi tirdzniecībai saasina situāciju Ziemeļīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan daudziem britiem šķita, ka pēc “Brexit” visas problēmas būs atrisinātas, tomēr Eiropas Savienības un Lielbritānijas attiecībās iestājusies jauna krīze. Brisele brīdinājusi Lielbritāniju, ka tā pārkāpj savas starptautiskās saistības, veicot vienpusējus pasākumus, lai atvieglotu “Brexit” ietekmi uz Ziemeļīrijas uzņēmumiem.

Protestējot pret britu rīcību, Eiropas Parlaments pat atlicis jaunā tirdzniecības līguma ratifikāciju. Konflikta būtība ir šāda – Lielbritānija vienpusēji izlēmusi pagarināt labvēlības periodu preču pārbaudēm uz Īrijas jūras robežas – starp Ziemeļīriju un Lielbritāniju.

Šīs pārbaudes ieviestas, jo Ziemeļīrija joprojām ir daļa no ES vienotā preču tirgus, tāpēc produktiem, kas tiek piegādāti no Lielbritānijas, tiek veiktas ES importa procedūras.

Labvēlības periods nozīmē, ka procedūras un pārbaudes vēl netiek pilnībā piemērotas vai arī tās notiek uz ļoti atvieglotiem noteikumiem. Šim periodam būtu jābeidzas 1. aprīlī, taču briti ir vienpusēji paziņojuši, ka tas paliks spēkā līdz 1. oktobrim.

Lielbritānijas loģistikas nozare paziņoja, ka nav gatava tikt galā ar jauno dokumentu un darbu apjomu. Piemēram, visām pakām, ko ieved Ziemeļīrijā, no 1. aprīļa būtu vajadzīgas muitas deklarācijas.

Eiropas Komisija paziņojusi, ka šāds Lielbritānijas solis ir Ziemeļīrijas protokola "būtisko noteikumu pārkāpums". Šis protokols ir daļa no “Brexit” darījuma, kas novērš totālu robežkontroli uz sauszemes robežas starp Ziemeļīriju un Īrijas Republiku.

Briseles un Londonas strīds var destabilizēt trauslo mieru Ziemļīrijā, jo katoļu un protestantu kopienām ir atšķirīgas intereses un prasības.

Piemēram, Londonai lojālie unionisti iebilst pret protokolu un uzskata, ka tas ir sabojājis iekšējo tirdzniecību starp Ziemeļīriju un Lielbritāniju, kā arī rada risku Apvienotās Karalistes nākotnei. Viens no Ziemeļīrijas paramilitārajiem gurpējumiem jau paziņojis, ka uz laiku atsauc savu atbalstu Ziemeļīrijas miera līgumam.

Lielbritānijas valdība šobrīd atrodas, kā angļi teiktu, starp klinti un cietu vietu – no vienas puses Brisele ar draudiem sūdzēt tiesā par starptautiska līguma pārkāpumu, bet no otras puses – trauslā situācija Ziemeļīrijā, kur protestantu kopiena iebilst pret robežkontroles pastiprināšanu starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju.

KONTEKSTS:

Jaungada naktī Lielbritānija pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija ES bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim gadam faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem tagad jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti