Pusdiena

LR korespondente Madara Fridrihsone par ātrajiem kredītiem

Pusdiena

Jaunajā Ieroču aprites likumprojektā paredzēs terminētās ieroču atļaujas

Bijušajam CIP direktoram atņem pielaidi valsts noslēpumiem

Bijušajam CIP direktoram atņem pielaidi valsts noslēpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps atcēlis drošības pielaidi bijušajam Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) direktoram Džonam Brennanam. Tādējādi prezidents izmantojis savas pilnvaras, lai vērstos pret vienu no saviem asākajiem kritiķiem. Baltā nama pārstāvji norāda, ka līdzīgs liktenis var skart arī vairākas citas bijušās nacionālās drošības amatpersonas.

Trampa paziņojumā norādīts, ka parasti bijušajiem izlūkdienestu un tiesībsargājošo iestāžu aģentūru vadītājiem ir atļauts saglabāt piekļuvi slepenai informācijai, lai viņi var konsultēties ar saviem pēctečiem amatā. Tomēr patlaban jebkurus potenciālos ieguvumus no šādām konsultācijām anulē. Tramps uzskata, to atsver risks, ko rada Brenana "ekscentriskā rīcība un uzvedība".

Baltā nama preses sekretāre Sāra Sandersa, citējot Trampa paziņojumu, teica, ka prezidentam ir unikālas tiesības un pienākumi aizsargāt nācijas slepeno informāciju. Brenana melošana un pēdējā laika kaitinošā uzvedība, ko raksturojot arī naidīgi izteikumi, esot pilnībā nesavienojami ar pieeju valsts visvairāk sargātajiem noslēpumiem.

Brenans, kurš CIP vadīja prezidenta Baraka Obamas prezidentūras laikā, ne reizi vien ir izteicies, ka Tramps nav piemērots valsts prezidenta postenim. Pagājušajā gadā viņš apgalvoja, ka pret Trampu sāktā izmeklēšana par iespējamo viņa priekšvēlēšanu kampaņas saistību ar Krieviju pirms 2016. gada vēlēšanām ir pamatota. Pēc Trampa jūlija tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Brenans izteicās, ka prezidenta rīcība un izteikumi ir salīdzināmi ar valsts nodevību. Tāpat bijušai CIP vadītājs izteicis pieņēmumu, ka, izmantojot Trampa izteikto ego, citu valstu līderi var ar viņu manipulēt.

Prezidenta administrācija pagaidām nav sniegusi nekādus pierādījumus tam, ka Brenans būtu pārkāpis drošības pielaides noteikumus vai neatļauti piekļuvis kādai slepenai informācijai.

Savukārt Republikāņu partijas senators Džons Kenedijs CNN izteicies, ka prezidenta rīcība ir pamatota, jo Brenans savā darbībā ir bijis politiski angažēts.

"Vairums amerikāņu uzskata, ka mūsu izlūkdienestu eksperti stāv pāri politikai. Brenana kungs ir nodemonstrējis, ka šis nav tas gadījums. Viņš ir ļoti politisks. Man šķiet, ka es viņu esmu nosaucis par muļķi, un es to tā arī domāju. Manuprāt, viņš ir aptraipījis nacionālās izlūkošanas kopienas vārdu. Es patiešām neredzu, kāpēc viņam būtu vajadzīga drošības pielaide," teica Brenans.

Pats bijušais CIP direktors tviterī asi kritizējis valsts prezidenta rīcību, brīdinot arī citus savus kolēģus.

"Šādas darbības ir daļa no daudz plašākiem Trampa kunga centieniem apspiest izteiksmes brīvību un sodīt kritiķus. Tam vajadzētu satraukt visus amerikāņus, ieskaitot izlūkošanas profesionāļus, par to, ko maksā atklāta runāšana. Mani principi ir daudz vairāk vērti nekā drošības pielaides. Es savu pozīciju nemainīšu," rakstījis Brenans.

Kā liecina Baltā nama pārstāvju publiskotais paziņojums, drošības pielaides avarētu anulēt arī bijušajam ASV nacionālās izlūkošanas direktoram Džeimsam Kleperam, bijušajam Federālā izmeklēšanas biroja direktoram Džeimsam Komijam, bijušajam CIP direktoram Maiklam Haidenam un bijušajai ASV ģenerālprokurora vietas izpildītājai Salijai Jeitsai, kā arī bijušajai Obamas padomniecei nacionālās drošības jautājumos Sjūzenai Raisai.

Uz žurnālistu jautājumiem, kāpēc šajā sarakstā ir tikai ar Demokrātu partiju saistītas amatpersonas, bet ne republikāņi, Baltā nama pārstāve Sandersa atbildējusi, ka mediji tiks informēti, ja šajā sarakstā notiks kādas izmaiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti